2023-11-18 Pomorzanie w Wehrmachcie jako konsekwencja wprowadzenia Niemieckiej Listy Narodowościowej

Wojewódzka i Miejska Bibliotek Publiczna w Gdańsku, American Corner, Targ Rakowy 5/6
sobota 18 listopada 2023, godz. 10:00

Na zebraniu Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego w dniu 18.11.2023 r. członek towarzystwa – Andrzej Grzonka przedstawił referat “Pomorzanie w Wehrmachcie jako konsekwencja wprowadzenia Niemieckiej Listy Narodowościowe” w formie prezentacji komputerowej.

Po referacie wywiązała się ciekawa dyskusja, w której głos zabrało wiele osób. Kolega Janusz Pawelczyk wyjaśnił, gdzie można znaleźć karty meldunkowe osób wpisanych na NLN. Dr Andrzej Hoja z Muzeum Gdańska zapowiedział zorganizowanie wystawy dotyczącej Polaków w Wehrmachcie i zachęcał do kontaktu na adres a.hoja@muzeumgdansk.pl w celu wykonania kwerendy w archiwach, także zagranicznych dotyczącej losów Pomorzan – żołnierzy Wehrmachtu.

Następnie kolega Waldemar Blaszke opowiedział tragiczną historię krewnego powołanego do Wehrmachtu, który aby uniknąć wysłania na front postrzelił się, za co został sądownie skazany na karę śmierci, a jego matce przysłano rachunek za pochówek, którego miejsca nie ujawniono. O losach swoich krewnych i powołaniach do niemieckiej armii opowiedzieli także koledzy Arkadiusz Wełniak i Łukasz Jakubowski.

Temat zebrania, które odbyło się w gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, a którego gospodarzami byli Iwona Joc-Adamkowicz i kolega Grzegorz Grzenkowicz, zgromadził także wiele osób spoza Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego.
Zebranie prowadził prezes PTG – Janusz Groth.