2023-10-14 Pracownicy Kolei w Prusach Wschodnich

Wojewódzka i Miejska Bibliotek Publiczna w Gdańsku, American Corner, Targ Rakowy 5/6
sobota 14 października 2023, godz. 10:00

Październikowe spotkanie Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego było inne niż poprzednie. Po pierwsze spotkaliśmy się w nowym miejscu – w gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Po drugie – bo było dwujęzyczne.

Naszym gościem był Martin Beelte z Hildesheim w Dolnej Saksonii, członek VFFOW (Verein für Familienforschung in Ost- und Westpreußen e.V.). Jego prezentacja zatytułowana była “Eisenbahner in Ostpreußen” czyli „Pracownicy Kolei w Prusach Wschodnich”. Martin mówił po niemiecku a jego wypowiedzi tłumaczył nieoceniony Arek Wełniak. W ciągu półtoragodzinnej prezentacji Martin opowiedział o pochodzeniu swoich przodków. W drzewie genealogicznym ma m.in. swojsko brzmiące nazwiska Grodzki, Kuklinski, Kraska. Potem przeszedł do przedstawienia losów swoich przodków kolejarzy, a cało opowieść przedstawił na tle dziejów kolei na terenie Prus Wschodnich. Były mapy powstających połączeń, były zdjęcia lokomotyw i informacje techniczne a także mały słowniczek kolejarskich zawodów. Martin zaprezentował karty osobowe kolejarzy z informacjami o nabytych uprawnieniach, chorobach zawodowych, a nawet upomnieniach. W prezentacji nie zabrakło krótkich dramatycznych wątków dotyczących ewakuacji ludności w roku 1945 i gorzkich przekazów o tym jak mieszkańców Prus przyjęto w Niemczech. Martin wspomniał oczywiście o tym w jakich archiwach można znaleźć informacje dot kolejarzy.
Po wykładzie były pytania, a także wymiana informacji dot źródeł wiedzy o kolejach i kolejarzach. Martin wskazywał portale i archiwa niemieckie, członkowie PTG pokazali źródła polskie. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się zaprezentowany przez jednego z członków naszego Towarzystwa Rocznik komunikacyjny z 1936 zawierający (chyba) kompletny spis wszystkich pracowników kolei (Będzie zdygitalizowany).
Spotkanie zakończyło się ok 12:30. Po czym nastąpiła część nieoficjalna …

 

Podziękowania dla współorganizatorów z Działu Regionalnego Biblioteki (Iwona, Grzegorz) oraz dyrekcji American Corner.Specjalne podziękowania dla Martina Beelte, że znalazł czas by do nas przyjechać.