You are here: Chronicle

Cmentarz Centralny w Szczecinie

Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny skłaniają większość z nas do zwolnienia kroku, wręcz zatrzymania się na chwilę... do refleksji nad historią tych, których już nie ma między nami, jak i nad naszym „być”. Te kilka dni, gdy wszyscy swe kroki kierują na groby bliskich, skłania również do zapoznania się też z historią miejsc, które odwiedzamy...

„Największy cmentarz w Polsce, trzeci pod względem wielkości w Europie (po Hamburgu i Wiedniu). Zaprojektowany na wzór ogrodu-parku, w którym to piękne pomniki nagrobne tworzą harmonię z naturalnymi walorami krajobrazowymi. Tą niepowtarzalną nekropolią możemy przespacerować się w Szczecinie.” – tak rozpoczyna się artykuł Agaty Freindorf, który właśnie w związku z mijającym świętem ukazał się w internetowym magazynie Histmag.org. Ukazuje on historię cmentarza od chwili powstania na przełomie XIX i XX wieku, aż do czasów obecnych, gdy osiągnął rozmiar ok. 170 ha. Wszystko to wzbogacone pięknymi zdjęciami.

Cały artykuł znaleźć można na stronie Histmag.org. Zapewne historia tego cmentarza zainteresuje niejednego genealoga.

Wszystkim zainteresowanym szczecińskimi cmentarzami przypominamy również o poświęconej im stronie internetowej: http://cmentarze.szczecin.pl. Można tam odnaleźć krotką historię cmentarzy i ich zdjęcia. Można również skorzystać z wyszukiwarki miejsc pochówku w Szczecinie.

Anna Maria Krzyżankowska