You are here: Chronicle

Listy pasażerów

14.04.2018

Muzeum Sopotu

 

Listy pasażerów jako źródło w badaniach genealogicznych osób emigrujących do Stanów Zjednoczonych na przełomie XIX i XX w.Współpracownik Muzeum Emigracji w Gdyni, członek Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego Dominik Pactwa przedstawił w jaki sposób mieszkańcy ziem polskich podróżowali za chlebem do Stanów Zjednoczonych. Skąd mieli środki na podróż, w jaki kupowali sobie bilety oraz jak załatwiali wszelkie inne formalności związane z podróżą, z jakich portów europejskich wypływali, w jakich warunkach przebiegała podróż, do jakich portów wpływali na kontynencie amerykańskim, w jaki sposób odbywało się w Stanach Zjednoczonych przyjmowanie przybyszów z Europy (usłyszeliśmy np. jak Amerykanie sprawdzali czy przybysze nie są nosicielami groźnych chorób). Dominik przedstawił także wiele danych statystycznych takich jak ilość przewożonych pasażerów w latach oraz ilości podróżnych jakie przyjęły poszczególne amerykańskie porty (dowiedzieliśmy się, że na przełomie XIX i XX przeciętnie jednego dnia port w Nowym Jorku przyjmował około 5 tysięcy pasażerów).
Zgodnie z tytułem duża część wykładu poświęcona była listom pasażerów. Dowiedzieliśmy się o różnych typach list, jakie informacje zawierają, jak zmieniały się w czasie oraz gdzie możemy znaleźć takie listy.
Warto podkreślić, że wykład był bardzo bogato ilustrowany zdjęciami z epoki przedstawiającymi warunki podróży morskiej a także sceny z procedury imigracyjne na amerykańskim brzegu. Były także odniesienia do dzieł światowej kinematografii. Wykład cieszył się dużym zainteresowanie, po zakończeniu zasadniczej części prelegent odpowiadał na bardzo wiele pytań.

 

 

 

 

 

 


W kolejnej części spotkania głos zabrał Mariusz Momont, który przedstawił informacje o konkursach genealogicznych.
Ostatnia (nieformalna część spotkania) odbyła się w muzealnej kawiarni, gdzie dyskutowaliśmy na tematy genealogiczne i dotyczące realizowanych przez PTG projektów.


Tekst: janus

Zdjęcia: Mariusz Momont