You are here: Chronicle

09.02.2013-Lutowe spotkanie członków Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego


              Ponownie spotkaliśmy się w salce fillii Biblioteki Publicznej w Sopocie mieszczącej się na I piętrze budynku, w którym znajduje się sklep „Alma”. Pierwszym poruszonym na tym spotkaniu tematem był schyłek żywota jednego z naszych aparatów fotograficznych, spowodowany wykonaniem ponad 200000 zdjęć, którego brak odczujemy dotkliwie, gdyż zwolni nasze tempo fotografowania ksiąg zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Gdańsku. Istnieje też realne zagrożenie przerwania Projektu digitalizacji i indeksacji zasobów Archiwum Państwowego w Gdańsku, jeśli ze zgromadzonych składek i darowizn nie uda się kupić nowego aparatu.


 
            Członkowie Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego podczas lutowego Spotkania

             Następnie obejrzeliśmy paradokumentalny film z roku 2011 o zbrodni w Piaśnicy. Dzięki gospodarzom Biblioteki mogliśmy ten film zobaczyć w „kinie domowym” Powinniśmy wszyscy posiadać stosowną, związaną z tymi wydarzeniami, wiedzę. Film można zobaczyć również w Internecie - należy wpisać w wyszukiwarce Google:” Pamięć tajemnice lasów Piaśnicy Youtube”. Film ten składa się z trzech części: wypowiedzi historyków i kustosza Muzeum w Stutthof w Sztutowie Elżbiety Grot, wypowiedzi potomków ofiar zamordowanych w Piaśnicy , miedzy innymi księdza prałata Daniela Nowaka, który jest kustoszem Sanktuarium Piaśnickiego i dzięki któremu mogliśmy 10 listopada wysłuchać wykładu na temat okoliczności zbrodni w lasach piaśnickich i brać udział w pielgrzymce po grobach w Piaśnicy. Trzecia część filmu to fabularyzowana rekonstrukcja wydarzeń w lasach piaśnickich w 1939 roku. Z ustaleń historyków wiadomo już, że zbrodni piaśnickiej dokonali Niemcy- oddziały Gestapo i Selbschsutzu. Janusz Pawelczyk, który brał udział w kręceniu filmu opowiedział, że pierwotnie film miał być dłuższy i zawierać również informację o tym, że część zidentyfikowanych ofiar mordu w Piaśnicy, głównie leżących w grobowcach 1 i 2, zostało w październiku 1946 roku ekshumowanych i przetransportowanych na Cmentarz Obrońców Wybrzeża w Gdyni- Redłowie. W filmie „Pamięć Tajemnice lasów Piaśnicy” reż Bogdana Wasztyla jeden z potomków ofiar mordu w Piaśnicy, ojciec Janusza, Jan Pawelczyk opowiada o tym, w jaki sposób jego matka Bronisława rozpoznała po swetrze pocztowym i guzikach swego zamordowanego męża Jana .



Na filmie Jan Pawelczyk opowiada o ekshumacji i identyfikacji zwłok swojego ojca Jana

                 W PomGenbazie są dostępne do przeglądania indeksy z Cmentarza Obrońców Wybrzeża . Janusz wspomniał także o fakcie ukrywania, prawdziwej daty z góry zaplanowanego na 11 listopada 1939 roku masowego mordu przez Niemców przedstawicieli polskiej inteligencji, przez władze PRL. Do dzisiejszego dnia na tablicach pamiątkowych w cmentarzu w Gdyni Redłowie widnieje data śmierci pomordowanych Polaków 11.09.1939 zamiast 11.11.1939 roku.
            Jako uzupełnienie filmu, dołączamy fotografię pomnika poświęconego najbardziej bezbronnym ofiarom - dzieciom. To zdjęcie pochodzi z naszej cudownej, jesiennej wyprawy do Sanktuarium Piaśnickiego, po którym oprowadzał nas ks. prałat Daniel Nowak. U wezgłowia łóżeczka dziecięcego położył ktoś koronkową, miękką poduszeczkę i świeże kwiaty.


      
Grób piaśnicki w kształcie kołyski poświęcony pomordowanym dzieciom       

                 Na końcu spotkania zabrał głos Wojtek Beszczyński i zasygnalizował temat, który zawarł w odrębnym artykule http://www.ptg.gda.pl/index.php/publisher/articleview/action/view/frmArticleID/217/ o tym, że Rosjanie publikują w Internecie archiwa, które przejęli w czasie drogi na Berlin. Mogą się tam znaleźć interesujące nas nadzwyczaj dane. Przykladem jest lista 21 Polaków, którzy zginęli i zostali odnalezieni w piwnicach Uniwersytetu w Greifswaldzie.



Wojciech Beszczyński opowiada o archiwach , które przejęli Rosjanie w czasie Drugiej Wojny Światowej

Tekst: Krystyna Dróżdż, Janusz Pawelczyk
Zdjęcia: Mariusz Momont