Oglądasz: Kronika

07.2008 - Artykuł o genealogii w Gościu Niedzielnym

„Szukanie przodków stało się dziś niemal tak popularne, jak odnajdywanie starych znajomych ze szkolnej ławy w portalu nasza-klasa. Tylko o wiele bardziej emocjonujące.” – tymi słowami zaczyna się artykuł poświęcony genealogii, który ukazał się w połowie lipca w Gościu Niedzielnym.

13 lipca ukazał się kolejny numer tygodnika katolickiego Gość Niedzielny. Na okładce zdjęcie księgi parafialnej z XVIII wieku, w tle ozdobne drzewo genealogiczne rodziny Bonaparte, a wszystko opisane tytułem artykułu Znajdź swoich przodków.

Ślady tematu numeru odnajdujemy już we wstępie redaktora naczelnego, ks. Marka Gancarczyka. Czytamy: „Komuniści mieli jeden szczególny talent – do niszczenia. Czego się tknęli, to zniszczyli. Skutecznie zniszczyli też korzenie. Usilnie pracowali nad tym, żeby ludzie nie znali swoich przodków., no chyba że byli to komunistyczni przodkowie. Ale tych – jak wiadomo – zbyt wielu nie było. Przez kilkadziesiąt lat PRL-u w wielu rodzinach przepadła pamięć o przodkach. (...) Na szczęście po 1989 roku nastąpił prawdziwy renesans poszukiwań własnych korzeni.” Dalej autor wspomina m. in. o poszukiwaniach w internecie i GenPolu, aż w końcu przechodzi do rozważań na temat poszukiwania korzeni wiary.

Choć osoby przywoływane w artykule pochodzą z rodzin herbowych, to jest to artykuł niezwykle ważny dla wszystkich zainteresowanych poszukiwaniem własnych korzeni – o genealogii napisano w tygodniku katolickim. Poza tym jest to kolejny tekst zachęcający do poznawania historii swojej rodziny.

Z całym artykułem zapoznać się można na stronie internetowej Gościa Niedzielnego.

Anna Maria Krzyżankowska