You are here: Chronicle

20.01.2008 - Przekazanie indeksów parafii w Nowem

Jedną z pierwszych akcji podjętych przez Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne było fotografowanie i indeksowanie ksiąg parafialnych znajdujących się w Archiwum Archidiecezjalnym w Pelplinie – wszystko po to, by te dokumenty służyły jak najdłużej kolejnym pokoleniom. Wkrótce postanowiliśmy rozszerzyć naszą działalność i zająć się też księgami znajdującymi się w parafiach. Niezwykle owocna współpraca z proboszczami poszczególnych parafii pozwoli zachować księgi dłużej w dobrym stanie.

Dobrym przykładem naszej współpracy z proboszczami jest parafia Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowem nad Wisłą. W sierpniu 2007 roku nasza koleżanka Irena Kucz przekazała proboszczowi tej parafii indeksy ślubów z lat 1795-1907. 20 stycznia 2008 po raz kolejny odwiedziła księdza prałata J. Talkowskiego by ofiarować mu indeksy chrztów z lat 1774–1784 i 1874–1907.

Indeks składa się z części chronologicznej i dwóch dodatkowych tomów, w których posegregowano alfabetycznie nazwiska ojców i matek ochrzczonych dzieci. Ten sposób opracowania całości pozwoli na łatwe i wygodne odnajdywanie interesujących nas nazwisk. W poszukiwaniach pomoże również zapoznanie się ze wstępem do indeksów, w którym podano różnice w pisowni nazwisk występujące w rożnych okresach historycznych. Podano też polskie odpowiedniki kilkuset nazw miejscowych, które w księgach zapisano w wersji niemieckiej, pruskiej.

(fot. I. Kucz)

Fotografie ksiąg sporządzili: Leszek Ćwikliński, Stanisław Pieniążek i Zbigniew Kucz. Indeks sporządziła i opracowała Irena Kucz. Zawiera on informacje o 35 tysiącach chrztów. Oprawą i stroną edytorską zajął się Leszek Ćwikliński.

Przekazane przez Irenę indeksy są przede wszystkim podziękowaniem dla księdza prałata za współpracę niezwykłą życzliwość, jaką okazał członkom naszego Towarzystwa, oraz czas, który im poświęcił. Cieszymy się, że ksiądz docenił nasz kilkumiesięczny wysiłek i zniósł cierpliwie wszystkie wizyty na plebanii związane z fotografowaniem ksiąg.

(fot. I. Kucz)

W najbliższym czasie księdzu prałatowi zostaną przekazane kolejne indeksy.

Irena Kucz i Anna Krzyżankowska