You are here: Chronicle

02.12.2006 - grudniowe spotkanie PTG - Sekrety rodzinne

W pierwszą sobotę grudnia odbyło się ostanie w 2006 roku oficjalne spotkanie członków naszego Towarzystwa. Już po raz trzeci odbyło się ono w kawiarence parafialnej "Niebo
do wynajęcia". Pragnąc wesprzeć jej działalność zakupiliśmy 10 składanych krzeseł i zadbaliśmy o dwa komplety serwetek na stoliki.

Już czas oczekiwania na Prezesa, upłynął nam na rozmowach genealogicznych. Początek przeznaczyliśmy, jak zawsze, na sprawy organizacyjne.

Następnie krótka rozmowa o konferencji p.t. "Historia rodzinna - historia lokalna - historia regionalna w Prusach Wschodnich i Zachodnich", która odbędzie się w lutym 2007 w Lubece, a na którą zostaliśmy zaproszeni. W ciągu tych kilku dni będzie nas reprezentował nasz Prezes, Adam Kamiński. W swoim wystąpieniu przybliży obecnym na spotkaniu działalność naszego Towarzystwa.

Poświęciliśmy też chwilę na e-maile, które przychodzą do Towarzystwa – jesteśmy coraz bardziej zauważani i doceniani przez Internautów.

Główna część spotkania poświęcona była programowi „Sekrety rodzinne”. Nasz kolega, Staszek Pieniążek, który czynnie uczestniczył w przygotowaniach do dwóch odcinków, opowiadał, jak taki program powstaje. Poznaliśmy też trochę historii związanych z badaniami, które prowadził dla telewizji. Prezentacja ta nie tylko pozwoliła nam zapoznać się z telewizją „od kuchni”, ale przede wszystkim była swego rodzaju lekcją genealogii (m.in. mogliśmy obejrzeć, jak wyglądały domowe księgi meldunkowe we Lwowie, które oprócz danych zawierały również zdjęcia).

Na spotkaniu tym gościliśmy panią Barbarę Thun z gdańskiego oddziału Związku Szlachty Polskiej. Przybliżyła nam ona działalność Związku. Podkreślała też to, co jest dla nas takie ważne – chłopi też mają swoją genealogie i swoje korzenie, o które trzeba dbać. Mamy nadzieję, że ta wizyta będzie początkiem współpracy między nami. A wszystkich, którzy chcieliby dokładniej zapoznać się z działalnością Związku Szlachty Polskiej, odsyłamy na jego stronę: http://www.szlachta.org/.

Staszek opowiada o Sekretach Rodzinnych
Słuchamy
Słuchamy
Słuchamy
Słuchamy
Słuchamy
Słuchamy
Pani Thun opowiada
Pani Thun opowiada
Pani Thun opowiada