You are here: Chronicle

Internetowe Wyszukiwarki Genealogiczne

12 października 2019

Sopot, Muzeum Sopotu

 Październikowe spotkanie genealogiczne odbyło się w dawnej kawiarni w Muzeum Sopotu. Mimo kameralnego pomieszczenia – kameralnie nie było. Na spotkanie przyszło prawie 40 osób i szczelnie wypełnili niezbyt dużą salę. Trochę nas to zaskoczyło, ale poradziliśmy sobie i szybko udało nam się wydobyc z musealnych magazynów dodatkowe krzesła, także wszyscy uczestnicy mieli zapewnione miejsca siedzące. Co nas bardzo cieszy było sporo osób spoza Towarzystwa. Wśród zgromadzonych słuchaczy mogliśmy zaobserwować sporą różnice wieku. Najmłodsza uczestniczka miała lat 7, najstarszy zaś około 80.
Prelegentem był Prezes Naszego Towarzystwa – Janusz Groth. W czasie prawie dwóch godzin przedstawił krótki przegląd krajowych internetowych wyszukiwarek genealogicznych. Przedstawił serwisy zawierające bazy indeksów metrykalnych jak również skany dokumentów czyli w tym przypadku metryk.
Prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i zgodnie z intencją prowadzącego chwilami przeradzała się w dyskusję. Po raz pierwszy od wielu lat zdecydowaliśmy się zrobić krótką przerwę w trakcie prezentacji. Miała stanowić chwilę oddechu i wytchnienia a wypełniły ją gorące rozmowy i dyskusje.
Po zakończeniu prezentacji Wyszukiwarek Genealogicznych głos zabrała honorowa członkini naszego Towarzystwa Irena Kucz, która pochwaliła się swoimi ostatnimi odkryciami.
Gdy oficjalna część dobiegła końca przyszedł czas na rozmowy w mniejszych grupach i krótkie konsultacje genealogiczne. Aby przyjemniej się nam gawędziło Michał i Ola zorganizowali drobny poczęstunek w postaci kawy i ciasteczek.

Adresy wszystkich wyszukiwarek omówionych w czasie prezentacji znaleźć można na naszej stronie w sekcji Linki - Wyszukiwarki genealogiczne.

Kolejne spotkanie Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego odbędzie się 9 listopadzie w Muzeum Sopotu.Tekst: Michał Wysocki i Janusz Groth
Zdjęcia: Michał Wysocki