You are here: Chronicle

Spotkanie grudniowe

9 grudnia 2017

 Salka parafialna w Sopocie


Grudniowe spotkanie Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego odbyło się 9 grudnia w salce parafialnej przy kaplicy Św. Wojciecha mieszczącej się przy ulicy Chopina w Sopocie. Tym razem nie było żadnego wykładu, bo nasz prelegent w ostatniej chwili zmuszony był odwołać swoje wystąpienie z powodu niespodziewanego wyjazdu.
Dziewiąty dzień grudnia to początek adwentu, my jednak zdecydowaliśmy się trochę przyśpieszyć zegar i naszemu ostatniemu spotkaniu w roku 2017 nadaliśmy charakter świąteczny. Zaśpiewaliśmy kolędę, prezes Janusz Pawelczyk odczytał fragment Ewangelii, a następnie łamiąc się opłatkiem złożyliśmy sobie życzenia. Po czym zasiedliśmy do stołu. Jedząc świąteczny makowiec rozmawialiśmy na tematy związane z historią i genealogią. Naszym gościem był proboszcz parafii Gwiazdy Morza w Sopocie ks. Kazimierz Czerlonek, który uraczył nas opowieściami zasłyszanymi od swojego ojca a dotyczącymi wyzwolenia Gdańska w roku 1945. Ponadto gościliśmy panów Rafała Bukowskiego i Janusza Dereszewskiego. Rafał Bukowski przedstawił nam opracowaną przez siebie właśnie ukończoną książkę traktującą o historii rodziny Bukowskich. Natomiast Janusz Dereszewski zaprezentował nam pięknie wydrukowane drzewo rodu Dąbrowskich ze Strzebielina, ponadto krótko opowiedział o swoich badaniach dotyczących genealogii szlachty powiatu wejherowskiego.

Pomimo braku tematu głównego spotkanie było bardzo interesujące, obfitowało w wiele ciekawych, w pewnym momencie toczonych równolegle w kilku grupach, rozmów. Niżej podpisany żałuje tylko, że nie mógł jednocześnie uczestniczyć w nich wszystkich.

 

 
Tekst: janus

Zdjęcia: Mariusz Momont