You are here: Chronicle

Monografia kaszubskiej rodziny chłopskiej

21 październik 2017

 Dworek Sierakowskich w Sopocie


Kolejne spotkanie Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego składało się z trzech części. W pierwszej mającej charakter organizacyjny głos zabrał prezes PTG Janusz Pawelczyk. Druga - zasadniczą część spotkania noszącą tytuł: Monografia kaszubskiej rodziny chłopskiej na przykładzie "Dziejów rodziny Grothów z Zelewa" poprowadził niżej podpisany Janusz Groth. Okazją do przeprowadzenia prelekcji było wydanie książki o wspomnianym wyżej tytule "Dzieje rodziny Grothów z Zelewa". Monografię rodzinną przygotowałem wspólnie z Bogusławem Szczygłem. Jej premiera miała miejsce w ostatnich dniach czerwca br. na piątym zjeździe rodziny Grothów w Zelewie.

W czasie prelekcji przedstawiłem dzieje mojej rodziny. Krótko przedstawiłem najbardziej znanych jej przedstawicieli: historyków Andrzeja Grotha i Pawła Grotha oraz posła okresu międzywojennego Antoniego Grotha. Opowiedziałem w jaki sposób wspólnie z moim kuzynem Bogusławem Szczygłem zbieraliśmy materiały, które posłużyły nam do wydania tej obszernej monografii. Przedstawiłem sposoby poszukiwań osób zaginionych w czasie ostatnich konfliktów światowych, zaprezentowałem informacje o materiale źródłowym jaki kryją Archiwa Państwowe, biblioteki tradycyjne i cyfrowe oraz inne instytucje. 

Następnie w kilku zdaniach opowiedziałem w jaki sposób można w atrakcyjnej formie wydać efekty własnych badań nad historią rodziny.

 

 

 

W ostatniej części spotkania zabrał głos Mariusz Momont, który przekazał nam swoje wrażenia z obchodów jubileuszu X-lecia Towarzystwa Genealogiczne Centralnej Polski oraz opowiedział o projekcie cyfryzacji i indeksacji Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych opracowanej w roku 1926 w 150 rocznicę Deklaracji Niepodległości.

Tekst: Janusz Groth

Zdjęcia: Mariusz Momont