You are here: Chronicle

Spotkanie wyjazdowe w Pelplinie 27.05.2017

Jak co roku w maju, Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne zorganizowało spotkanie wyjazdowe. Mieliśmy już spotkania: w Faktorii w Pruszczu Gdańskim, szlakiem ciekawych miejsc w Sopocie, szlakiem Mennonitów, w Muzeum w Starogardzie Gdańskim i w miejscu martyrologii Polaków Szpegawsku .W tym roku udaliśmy się do Pelplina. W planie spotkania mieliśmy wizytę w Muzeum Dicezjalnym, Katedrze i oczywiście w Archiwum Diecezjalnym .

Już o godzinie 10.00 pojawiliśmy się drzwiami Muzeum Diecezjalnego. Po muzeum oprowadzał nas przewodnik, prawdę mówiąc , gdyby nie było przewodnika nie zwrócilibyśmy uwagi na wiele cennych eksponatów, nie poznalibyśmy ich historii oraz w jaki sposób znalazły się w muzeum. Podziwialiśmy figurę Chrystusa Ukrzyżowanego z kościoła św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim, szaty i naczynia  liturgiczne.  Mieliśmy również szczęście oglądać jeden z niewielu ocalałych egzemplarzy unikalnej Biblii Gutenberga.

Biblia Gutenberga

Po wizycie w Muzeum miała miejsce dla najważniejsza część spotkania wyjazdowego PTG w Plelplinie- spotkaliśmy się z ks prof dr hab Anastazym Nadolnym, dyrektorem archiwum Diecezjalnego w Pelplinie ,który przygotował dla nas kościelne dokumenty pozametrykalne pomocne w poszukiwaniach genealogicznych. Do takich dokumentów należą m.inn. wizytacje, księgi konsystorzy czy księgi bractw. Bardzo ciepło wspominamy spotkanie z ks.Profesorem , który jak zwykle był dla nas bardzo serdeczny i odpowiadał na każde zdane pytanie dotyczące dokumentów pozametrykalnych i metrylanych. Wspominaliśmy również nasze pierwsze wizyty w Archiwum Diecezjalnym, gdzie stawialiśmy swoje pierwsze „genealogiczne kroki” .Ksiądz Profesor zawsze udzielał cennych wskazówek i pomocy w odszyfrowywaniu metryk pisanych w j.łacińskim czy niemieckimNa koniec spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z ks.Profesorem Anastazym Nadolnym podziękowaliśmy za spotkanie.

ks prof Anastazy Nadolny

Ks prof dr hab.Anastazy Nadolny -Dyrektor archiwum Diecezjalnego w Pelplinie

wspolne zdjecie z ks Profesorem

Wspólne zdjęcie z ks.Profesorem 

Na koniec koło godziny 13.00 udaliśmy się do katedry gdzie wysłuchaliśmy koncertu organowego. Po katedrze oprowadzała nas Pani Przewodnik, która pokazała nam przepiękne zabytki Katedry Pelplińskiej m.inn płyty nagrobne biskupów, ołtarze i bezcenne malowidła.

Organy

Organy barokowe

Na dziedzincu

 Na Wirydarzu Katedry Pelplińskiej