You are here: Chronicle

13.04.2013 Kwietniowe spotkanie Członków PTGTym razem nasze spotkanie zdominował piękny, dokumentalny film o Sopocie, który przygotowała dla nas Irena Sukiennik.
Film Jana Butowskiego ‘’POLACY w dawnym SOPOCIE’’ zrealizowany został na podstawie archiwalnych filmów, dokumentów, starych fotografii oraz różnych pamiątek rodzinnych.
Opowiada dzieje polskich mieszkańców Sopotu pod zaborem pruskim i w czasach Wolnego Miasta Gdańska. Przedstawia pracę polskich organizacji i znanych postaci ,działających w słynnym niegdyś kąpielisku nad Bałtykiem. W filmie zobaczyliśmy między innymi, najstarsze dokumenty z życia Polaków, wybuch I i II wojny światowej , zaślubiny Polski z morzem, sylwetki zasłużonych sopocian, listę pomordowanych Polaków.Okładka kasety z filmem "Polacy w dawnym Sopocie"

Tamara Budkiewicz znowu coś ciekawego wyszukała i poinformowała nas o smacznym kąsku, który Znajduje się w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej. To księgi ławnicze Kościerzyny z końca XVI i początku XVII wieku.
Można w nich znaleźć, między innymi, i uwolnienia z poddaństwa, i kontrakty handlowe jak i też testamenty.
Renatka Brutel-Tuczko poleciła interesującą pozycję z Biblioteki Kujawsko - Pomorskiej : "Księgę adresową gospodarstw rolnych ponad 50 hektarów województwa pomorskiego ". Znajdziemy w niej właścicieli tych majątków i spis co się na nie składało.Członkowie PTG podczas kwietnowego spotkania

Janusz Pawelczyk podpowiedział jak ułatwić sobie zamawianie materiałów w Państwowym Archiwum w Gdańsku. Należy mianowicie ściągnąć z Państwowego Archiwum we Wrocławiu edytowalny wzór zamówienia, wypełnić i wysłać do Archiwum Państwowego w Gdańsku. Przyjdziesz do archiwum a tam już zamówione pozycje będą na Ciebie czekały.

Tekst : Krystyna Drożdż, Irena Sukiennik.