Guests | 95 |
Members | 2 |
- alexakaszu | |
- Wieros | |
Total | 97 |
Po tej uroczystej części sesji genealogicznej Janusz Pawelczyk zaprosił wszystkich obecnych na wysłuchanie trzeciego już z kolei wykładu poświęconego „Żródłom pozametrykalnym do poszukiwań genealogicznych w zasobach archiwów państwowych”. Wykład ten wygłosił mgr Rafał Potrzebowski z Archiwum Państwowego w Gdańsku.Dokumentację tę ze wzgledu na kompletność, chronologie powstawania i język mozna podzielic na dwie grupy:
Dokumentację sprzed 1800 r. (względnie 1814 r.)… i po tym okresie.
Na początku Rafał Potrzebowski omówił krótko dokumentację sprzed 1800 r. (może należałoby przesunąć cezurę na 1814 r., czyli koniec wojen napoleońskich), mniej kompletną niż późniejsza, a zarazem dużo trudniejszą z uwagi i na pismo i język. W przypadku Archiwum Państwowego w Gdańsku dokumentacja ta będzie pochodzić przede wszystkim z akt miast.Wyodrębnić tu można:
Księgi obywatelskie z Gdańska i Elbląga i miast mniejszych (Gniew, Skarszewy, Malbork, Nowy Staw). Cennym uzupełnieniem szczególnie w przypadku Gdańska są Listy rodowe (swoiste dokumenty osobiste, wystawiane przez władze miejskie); uwzględnieni są tu praktycznie wyłącznie mężczyźni.
W księdze obywatelskiej Gdańska wymieniano oprócz daty wpisu, imienia – nazwiska, miejsce urodzenia, zawód lub status (więcej danych zawierają Listy rodowe, które są jednak zdecydowanie trudniejszych w lekturze niż księgi).
Spisy obywateli –
– ze akt miasta Gdańska, sygn. 300,31 (1770)
Gdańskie Gimnazjum „Księga wpisów uczniów Gimnazjum Gdańskiego” z lat 1580-1814, (księgi opracowane i wydane drukiem przez pracowników naukowych Biblioteki Gdańskiej PAN,
profesorów Zbigniewa Nowaka i Przemysława Szafrana, Wwa – Poznań 1974), sygn. 300,42/ 92-93 .
Genalogia, opracowania, sprzed 1800 r. kilkadziesiąt dokumentów, z materiałami genealogicznymi rodzin gdańskich okresu Polski przedrozbiorowej, sygn. 300,R
Dokumentacja cechów – oczywiście i tu większość akt pochodzi z Gdańska i Elbląga.
Kataster Kontrybucyjny, z końca XVIII wieku – zachowało się kilka jednostek z 1793 r.
(czyli kopii, względnie korekt do głównego spisu sporządzanego około 1773 roku.).
Sygn. A - Gdańskie posiadłości wiejskie, czyli tzw. terytorium gdańskie. Rok
300,R/ A,41a 1793 r., Contributionis Cataster von der Hoehe. 1793
300,R/ A,41b 1793 r., Contributionis Cataster vom Stüblauschen Werder. 1793
300,R/ A,41c 1793 r., Contributionis Cataster vom Scharpauschen Gebieth. 1793
300,R/ A,41d 1793 r., Contributionis Cataster von der Nehrung. 1793
300,R/ A,41e 1793 r., Contributionis Cataster vom Bau - Amte. 1793
Rafał Potrzebowski z Archiwum Państwowego w Gdańsku podczas wykładu
Dokumentacja z okresu po 1800/1814 roku to:
Dokumentacja EWIDENCJI mieszkańców
Najbardziej przydatna i niejako najprostsza „w użytku”, poza typową metrykalną jest dokumentacja ewidencji mieszkańców (z akt zarządów miast, gmin, wsi), często będąca swoistym uzupełnieniem dokumentacji metrykalnej.
Kartoteki meldunkowe – XIX wiek – z największych miast regionu czyli Gdańska i Elbląga
oraz I połowa XX w. Gniew, Tczew, Wejherowo. Ciekawe są stosunkowo dobrze zachowane kartoteki z Gdyni z lat 1926-1939, 1939-1945, 1945-1950, obejmujące głównie ludność napływową (w większości spoza Pomorza); jak wiatomo Gdynia jako miasto powstała po 1926 r.
Spisy, wykazy meldunkowe – w forma ksiąg (kodeksów), zawierających spisy ludności
– rodzin i pojedynczych osób. Zwykle były to spisy z jednego, dwóch roczników (np. 1886/87), rzadziej z szerzego zakresu czasowego. Część ksiąg ma układ „z grubsza” alfabetyczny – czyli nazwiska zaczynające się na daną literę (aczkolwiek w obrębie danej grupy literowej dosyć często jest już system, powiedzmy „luźny”);
Podstawowe rubryki (informacje) w kartotekach i części spisów/wykazów meldunkowych to:
1. imię-nazwisko, data-miejsce urodzenia, wyznanie, status/zawód, relacje rodzinne, adresy;
2. data przybycia i opuszczenia miasta/wsi, miejsce skąd się przybyło i dokąd się wyjechało,
stosunek do służby wojskowej.
2) Dokumentacja SĄDÓW obwodowych, grodzkich – głównie I-szej instancji
Testamenty i intercyzy ślubne meldunkowe – XIX wiek – tu również z największych miast regionu czyli Gdańska (ponad 12 tys. j.a.) i Elbląga (ok. 840 j.a.)
Akta gruntowe z Sądów Obwodowych /I-szej instancji/ usytuowane w Starogardzie, Tczewie, Kościerzynie, Kartuzach, Wejherowie, Pucku, a także Skarszewach i Gniewie. Opisy nieruchomości (domostw, gospodarstw, firm, majątków…), z licznymi załącznikami, w tym metrykalnymi – z USC
i kościołów… Niejednokrotnie można znaleźć informacje (daty, przynajmniej roczne urodzeń) najstarszych przedstawicieli danych rodzin…
Akta Sądu Obwodowego w Gdańsku – rejestry firm, stowarzyszeń, etc. Dokumentacja jeszcze w toku porządkowania, również bardzo ciekawa.
3) Dokumentacja Królewskich Urzędów Domenalno-Rentowych Königliches Domänenrentamts powołane do administrowania dawnymi starostwami (królewszczyznami) i majątkami kościelnymi i klasztornymi, które po 1873 przeszły na własnosć państwa pruskiego – działały do ok. 1872 r.
4) Dokumentacja katastralna i kartograficzna – bardzo rzadko wykorzystywana z uwagi
m.in. na brak indeksów; do kwerend genealogicznych można by ją stosować tylko pomocniczo.
5) Dokumentacja Szkolna – /bardzo bardzo niekompletna/. W miarę dobrze zachowała się tylko dokumentacja studentów i naukowców z Politechniki Gdańskiej z lat 1904-1945.
A) Inspektoraty szkolne: okręgi - Gdyna, Kartuzy, Kościerzyna, Starogard, Tczewie, Wejherowo
B) Akta szkół Szkoły średnie i powszechne województwa gdańskiego-zbiór szczątków zesp. sygn. 984
6) Dokumentacja poboru do wojska … np. Akta miasta Malborka z lat 30-tyc XIX wieku; z tego zespołu pochodzą też spisy osób uprawnionych do głosowania w plebiscycie o przyłączenie danych terenów do Polski lub pozotawienie w Rzeszy – w 1920 roku
7) Dokumentacja urzędów – miejskich, powiatowych...
USC i inne materiały; zapowiedzi, zaświadczenia (do zawarcia małżeństwa, o urodzeniu, o zgonie). Materiały mocno rozporoszone i nie sporządzono do nich jak dotąd przyzwoitych skorowidzów...
8) Dokumentacja kwerend genalogicznych w archiwach – sprzed 1945 r.
Gdańskie Archiwum Państwowe czyli Staatsarchiv Danzig – 236 j.a (kilka tysięcy kwerend i mniej w Archiwum Miasta Elbląga 1832 – 1945, sygn. 493).
Bardzo ciekawa, aczkolwiek wykorzystywana sporadycznie
9) Dokumentacja „polityczna” – związana z działanością Niemców (głównie władz) w dobie hitleryzmu
Akta starostwo powiatowych 1939-1944 z dokumentacją rodzin, czy pojedynczych osób, które zwykle przymusowo, ubiegały się o przyznanie którejś z grup Niemieckiej Listy Narodowościowej. Zdarzają się tu znaleźć niekiedy rozpiski genealogiczne do połowy, czy nawet początków XIX w. Najwięcej akt zachowało się z powiatu Kościerzyna, stosunkowo dużo z powiatów Tczew
i Wejherowo/Puck, szczątkowo z Kartuz i Kwidzyn (prawy brzeg; przed 1940 powiat Tczew)
Akta Prezydium Policji w Gdańsku (sygn. 14) i Senatu Wolnego Miasta Gdańska (sygn. 260)
– ok. z lat 1930-1942 – odnoszące się do osób i rodzin, które zwróciły się o zmianę nazwisk
o polskim brzmieniu, na niemieckie. Również i tu można odnaleźć odpisy różnorakich dokumentów metrykalnych, czy informacje o pochodzeniu rodzin z oświadczeń tych osób
10) Dokumentacja osób podlegających niemieckim (hitlerowskim) represjom z lat 1939-1945;
zachowana co prawda fragmentarycznie, ale z tych kilku miejsc (np. powiat kartuski, czy spis byłych więźniów obozu Stutthof, wracających z Dani) można odnaleźć dane o osobach pochodzących spoza Pomorza.
W ostatniej części pelplinskiej sesji wykładowej Pan Ryszard Szwoch nauczyciel, polonista i historyk znawca dziejów Kociewia i Starogardu Gdańskiego wygłosił wykład p.t."Słownik biograficzny Kociewia" jako żródło do badań genealogicznych. Poniżej przesłana przez wykładowcę treśc tego wykładu bez szczegółowego omówienia występujących w słowniku nazwisk:
"Tematem mojego komunikatu uczynię refleksję dotyczącą własnych doświadczeń w dziedzinie biografistyki, a zatem tej dziedziny, która niejako wyrasta z poszukiwań genealogicznych i nimi się posiłkuje. Chciałbym włączyć do tych rozważań zarówno moje doświadczenie autorskie (Słownik biograficzny Kociewia, współpraca z redakcjami ogólnopolskich leksykonów z PSB włącznie), jak też spostrzeżenia z kontynuowanych nadal kwerend archiwalnych i źródłowych. Liczę na to, że okażą się przydatne i w jakimś stopniu inspirujące dla osób podejmujących własną przygodę z biografistyką.
Uprawiam ją od 40 lat1 – jeśli za początek przyjąć tworzenie kartoteki haseł osobowych – wspieranej własnym archiwum teczek osobowych w przypadku postaci o wyjątkowo bogatym życiorysie i dorobku, także całych rodzin (na ogół przynależnych do miejscowych elit kulturalnych, zawodowych itp.), nie wyłączając spuścizn i depozytów. Takie zaplecze dokumentacyjne niezmiernie pomaga i uniezależnia autora od innych źródeł (wyznacza kierunki dalszych poszukiwań lub dopełnia wiedzę pozyskiwaną z innych źródeł). Z czasem staje się archiwum własnym autora, zbiorem samoistnym, dającym się wykorzystać także poza biografistyką. Aktualnie obejmuje ok. 10 tys. haseł osobowych (w postaci kompletnych lub w większości szczątkowych biogramów wraz z bibliografią) oraz ok. 300 teczek osobowych (dokumenty oryginalne, rękopisy, kserokopie, wypisy, fotografie itd.) a także fragmenty księgozbiorów prywatnych, kolekcji orderów, pamiątek i przedmiotów osobistych. Z pozoru są to dokumenty przypadkowe, jednak dla komplementarnego ujęcia biografii tych osób, których materiał ten dotyczy, stanowią cenną i autentyczną podbudowę wiedzy (nie mówiąc o jej emocjonalnym wymiarze). Te uwagi odnośnie warsztatu autora są istotne o tyle, iż pokazują szersze zaplecze, z którego korzysta się przy kwerendach biograficznych. Na pierwszym jednak miejscu zawsze stawia się zbiory zgromadzone w instytucjach specjalistycznych (archiwach państwowych, kościelnych, urzędowych, zakładowych, korporacyjnych), także w urzędach (USC, działy kadr pracowniczych instytucji) – przy świadomości utrudnień dostępu do nich ze względu na obowiązujące prawo, tj. ustawę o ochronie danych osobowych.
Wspomniana baza źródłowa stała się podstawą do opracowania licznych biogramów zamieszczonych w wydawnictwach zbiorowych, a od roku 2005 także w edycji wielotomowej Słownika biograficznego Kociewia, kompletowanego wedle holenderskiego systemu (hasła osobowe A-Ż w każdym tomie), dla uniknięcia pominięć sylwetek kwalifikujących się do druku.2 Słownik spełnił swoje zadanie, nadal wzbudza zainteresowanie nie tylko w kręgach najbliższych rodzin osób w nim zaprezentowanych, a deklarowane z różnych stron oczekiwanie na dalsze tomy mobilizuje wydawcę do starań o środki na druk.3 Do tej pory opublikowano w słowniku kociewskim biogramy 523 osób [po ok. 173 w każdym tomie], wyłącznie nieżyjących, zasadniczo respektując zasadę reprezentatywności przedstawicieli różnych środowisk (z przewagą inteligencji, elit politycznych, społecznych i twórców), od czasów najdawniejszych po rok 2000 (z nielicznym wyjątkiem dla postaci zmarłych po tej dacie, ale z nasileniem ich aktywności do końca XX wieku). W drodze uzupełnień w kolejnych tomach biogramy niektóre poszerzono o nowe fakty i wiadomości źródłowe.