You are here: Chronicle

10.12.2011 - Grudniowe spotkanie PTG - Spotkanie opłatkowe

W ostatnich miesiącach wiele się zmieniło w naszym Towarzystwie. Jednak mimo wielu nowości w PTG, mamy też pewne tradycje, z których nie mamy zamiaru rezygnować. I tak, zgodnie ze zwyczajem, spotkaliśmy się w drugą sobotę grudnia, by spędzić razem czas w świątecznej atmosferze.

Nim jednak nastąpił moment składania sobie życzeń i łamania się opłatkiem, zajęliśmy się sprawami związanymi z funkcjonowaniem PTG. I tak...

Niedawno przekroczyliśmy wręcz magiczne 2 miliony indeksów stworzonych w oparciu o księgi metrykalne. Oczywiście rekordów jest jeszcze więcej jeśli dodamy do tego bazę pomników i cmentarzy. Po raz kolejny serdeczne podziękowania należą się wszystkim tym, którzy wspierają ten projekt poświęcając swój czas i wkładając ogrom pracy w tworzenie PomGenBazy. Sądzę, że wielu z nas zawdzięcza nie jeden swój genealogiczny sukces właśnie istnieniu tej bazy. Również ja, niżej podpisana, nie raz odnalazłam "zaginionego" w innej parafii przodka właśnie dzięki tym wszystkim, którzy poświęcają liczne godziny skrupulatnie tworząc indeksy. O tym jak ważny i doceniany to projekt każdy z nas może się również przekonać przeglądając kolejne wpisy na forum, gdzie użytkownicy co rusz dziękują indeksującym. Z tego miejsca w imieniu wszystkich korzystających (i tych co korzystać będą) jeszcze raz ogromne wyrazy podziękowania dla wszystkich indeksujących.

Wznowiony został proces digitalizacji zasobów gdańskiego AP. W chwili obecnej nasza grupa fotografów zajmuje się księgami Gdańska. Realizacja tej części projektu potrwa około 8-9 miesięcy, gdyż jest to aż 26 metrów akt, które należy sfotografować. Jednocześnie wciąż trwają przemyślenia i dyskusje, co zrobić by projekt jeszcze rozwinąć, usprawnić jego przebieg itd. Jeżeli ktoś z Was ma jakieś propozycje i pomysły lub zwyczajnie chce w jakiś sposób wesprzeć prowadzone prace, zachęcam do skontaktowania się z osobami nadzorującymi przebieg projektu - Januszem Pawelczykiem i Mariuszem Momontem - lub z koordynatorem indeksacji - Danielem Dempcem. Informacje o postępach w realizacji tego projektu na bieżąco pojawiają się na naszym forum.

W związku z coraz częstszymi uwagami członków PTG odnośnie udzielania informacji dotyczących wewnętrznych spraw Towarzystwa, trwają prace nad uruchomieniem części forum dostępnej tylko dla członków naszego Towarzystwa. W chwili obecnej, na forum dostępna jest pierwotna wersja tego działu. Obecnie trwają pracę nad zwiększeniem jego funkcjonalności. Mamy nadzieję, że zaraz po e-mailach rozsyłanych do członków PTG, ta część forum stanie się jednym z głównych źródeł informacji o sprawach wewnętrznych Towarzystwa i ułatwi przepływ informacji na linii zarząd-członkowie-zarząd.

Po wszystkich tych dyskusjach nastąpiła najprzyjemniejsza część naszego grudniowego spotkania. Nasz prezes, Janusz Pawelczyk, w imieniu całego zarządu złożył wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. Potem łamanie się opłatkiem, mnóstwo ciepłych i życzliwych słów... 

Z tego miejsca, po raz kolejny, również ja (niżej podpisana), pragnę złożyć wszystkim najserdeczniejsze życzenia

zdrowych, radosnych , spokojnych i rodzinnych Świąt,
by w przyszłym roku było nam już tylko lepiej,
by spełniały się wszystkie marzenia...

No i jak to na naszych spotkaniach - rozmowy na tematy genealogiczne i różne inne trwały jeszcze długo...

Anna Krzyżankowska-Glińska