You are here: Chronicle

Spotkanie z okazji VIII rocznicy powstania GENPOLU - 05.03.2011

 

W dniu 05.03.2011 odbyło się w Galerii Porczyńskich, przy placu Bankowym w Warszawie, spotkanie z okazji ósmych urodzin portalu Genpol. Przybli na nie miłośnicy genealogii z całej Polski ,którzy nie często mają okazję spotkać się w tak szerokim gronie i do tego jeszcze poznać i porozmawiać osobiście.
W tym miejscu należy się nowym adeptów genealogii wyjaśnienie, czym był kiedyś GENPOL. Było to genalogicze forum, na którym spotykali się miłośnicy genealogii z całego kraju, a jej twórcą był Tomek Nitsch. To właśnie dzięki niemu powstało miejsce na którym genealodzy mieli okazję do szerokiej wymiany informacji, a także był też początkiem wielu,wielu znajomości i przyjaźni,które się tam zawiązały i trwają do dziś.
Na samym początku Tomek Nitsch przekazał pozdrowienia od wieloletnich bywalców urodzinowych spotkań Genpolu, a którzy z różnych  powodów nie mogli na nie przybyć .
Jedną z tradycji spotkań Genpolu ,jest uhonorowanie osób które w znaczący sposób zaznaczyły się dla środowiska genealogicznego. W tym roku kapituła nagrody, jednogłośnie wybrała osobę Leszka Ćwiklińskiego, członka Pomorskiego TG i Polskiego TG. W zeszłym roku to między innymi dzięki niemu rozpoczęło się fotografowanie zasobów Archiwów Państwowych w Gdańsku i w Grodzisku. Leszek na spotkaniu był nieobecny(fotografował w Grodzisku), a w jego imieniu Dyplom „Genealoga Roku” odebrał Staszek Pieniążek.Stasiu Pieniążek w obecności Tomka Nitscha prezentuje dyplom "Genealoga Roku 2010", który otrzymał Leszek Ćwikliński

Następnie głos zabrały kolejne osoby : Edmund Goś zaprezentował drzewo genealogiczne swojej rodziny wykonane na trwałym podkładzie o długości kilku metrów.
Z kolei Ania Gabor opowiedziała o projekcie z pogranicza genealogii i genetyki. Tworzy ona drzewo genealogiczne rodziny Gaborów i ma w nim już ponad 860 osób, a najstarszy przedstawiciel rodu Gaborów będący w jej drzewie, urodził się w 1775 roku. Projekt swój prowadzi wspólnie z Katedrą Medycyny Sądowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i ma on na celu ustalenie pokrewieństwa osób o nazwisku Gabor w Polsce. W dalszej kolejności o zabranie głosu został poproszony Stasiu Pieniążek , który zaprezentował tomik swoich wierszy na tematy genealogiczne i nie tylko pt. "Refleksje - absolwenta szkoły podstawowej wierszem pisane ".
Następnie Monika Bayer-Smykowska zaprosiła wszystkich obecnych na mszę św. z okazji swoich 50-tych urodzin. Msza ta odbędzie się 15 maja 2011 w Kościele pw.Matki Miłosierdzia w Warszawie ul. Św. Bonifacego 9. W zaproszeniu, którzy wszyscy otrzymali był taki dopisek” Moim życzeniem jest, żeby wszyscy goście, sumę którą mieli by przeznaczyć na kwiaty lub prezenty przekazali na remont i odbudowę kościoła w Podhajcach na Tarnopolszczyźnie".
Ciekawą historię związaną z koleją opowiedziała Marta Czerwieniec. Dariusz kieliszek podziękował wszystkim, którzy okazali mu pomoc w obliczu osobistej tragedii.
Już prawie na koniec spotkania zebrani zostali poproszeni o zaznaczenie na mapie Polski miejsc, gdzie mają swoje korzenie.
Na pamiątkę spotkania, wszyscy goście zostali zaproszeni do wspólnego  zdjęcia.


Zdjęcie pamiątkowe uczestników urodzin Genpolu przy drzewie genealogicznym Edmunda Gosia

Po chwili rozpoczęły się rozmowy mniej oficjalne pomiędzy przyjaciółmi z GENPOLU.
W spotkaniu tym ze strony Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego, wzięli udział: Krzysiu Borowski z żoną Jolą, Staszek Pieniążek, Krzysztof Zieliński, Mariusz Momont i Janusz Pawelczyk

Tekst: Janusz Pawelczyk
Zdjęcia: Mariusz Momont