You are here: Chronicle

Święto Kawalerii w Starogardzie Gdańskim

W dniach 12 – 13 czerwca 2010 roku w Starogardzie Gdańskim odbyło się Święto Kawalerii zainicjowane w 2007 roku przez Pułk Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

Od 2006 działa w Starogardzie Gdańskim Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im.2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Kontynuuje ono tradycje i barwy 2 Pułku Szwoleżerów. Wystawia 12-osobowy pododdział konny w pełni umundurowany i wyposażony. 13 czerwca 2007 szwadron, podczas święta pułkowego organizowanego po raz pierwszy od zakończenia wojny, otrzymał sztandar będący wierną kopią sztandaru pułku z okresu międzywojennego.

Szwadron lub jego poczet sztandarowy uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach związanych z historią kawalerii np. asysta pocztu podczas pogrzebu ks. Prałata Zdzisława Peszkowskiego - kapelana rodzin katyńskich - a także utrzymuje kontakty z innymi pododdziałami konnymi kawalerii ochotniczej (8 Pułk Strzelców Konnych, 18 Pułk Ułanów Pomorskich).

W tym roku ów wydarzenie było dla mnie tym ważniejsze, gdyż wraz ze mną i moim ojcem Andrzejem, pojechał senior rodu – podporucznik Jan Wysocki. W sierpniu tego roku będzie obchodził 96-te urodziny.

(Podporucznik Jan Wysocki - dziadek autora, 1939;
fot. ze zbiorów rodzinnych)

Mimo nie sprzyjającej aury pojechaliśmy do Starogardu Gdańskiego. Uroczystą Akademię otworzył rotmistrz Krzysztof Landowski, dowódca Szwadronu Kawalerii i prezes Stowarzyszenia, po czym miały miejsce wystąpienia okolicznościowe.

(Rotmistrz Krzysztof Landowski;
fot. Michał Wysocki)

Akademia odbyła się w kinie „Sokół” przy Al. Jana Pawła II. Rozpoczęła się „Katyńskimi Pro Memoria” i wspomnieniami ofiar z kwietnia 1940 roku oraz kwietnia 2010 roku. Oprócz sławnych dowódców 2 Pułku Szwoleżerów takich jak płk dypl. Konstanty Drucki – Lubecki, płk dypl. Józef Trepto czy płk Tadeusz Łękawski, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim wspominali tragicznie zmarłego pedagoga i aktora, który zasłynął wcielając się w postać marszałka Józefa Piłsudzkiego – Janusza Zakrzeńskiego. On także służył w 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

Po tym programie miało miejsce wręczenie odznaczeń i podziękowań za współtworzenie i organizowanie uroczystości, za kultywowanie tradycji Kawalerii i propagowanie patriotyzmu. Pamiątkowe czapki otrzymało trzech weteranów II Wojny Światowej służących w Szwoleżerach. Był nim major, chorąży oraz mój dziadek podporucznik. Zmęczony i niezwykle wzruszony odbierał czapkę z rąk przewodniczącego Rady Miasta Piotra Cychnerskiego.

(Jan Wysocki odbiera czapkę z rąk przewodniczącego Rady Miasta Starogardu Gd. - Piotra Cychnerskiego;
fot. Michał Wysocki)

Na koniec wystąpiła Orkiestra 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Po czym wszyscy udali się na Raut Kawaleryjski do Ośrodka Wypoczynkowego „Hubertus” w Rokocinie koło Starogardu Gdańskiego.

Michał Wysocki