You are here: Chronicle

Zaproszenie - 03 -06.06.2010 - Piknik Genealogiczny w Wielu

Zbliża się piąta już rocznica powołania do życia Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego. Przez ten czas wiele się zmieniło, wiele udało się zrobić dla polskiej genealogii, a jednocześnie wciąż wiele przed nami.

Niedawno mieliśmy okazję spotkać się na VII urodzinach GenPolu. Wiedząc, jak wielką sympatią genealogów cieszą się takie spotkania, pragniemy i nasze V urodziny świętować w gronie genealogicznej braci całego kraju. Mamy nadzieję, że do kalendarza niejednego polskiego poszukiwacza korzeni wpisały się nasze ogólnopolskie spotkania na pikniku w rejonie Pomorza (tj. Kaszub i Borów Tucholskich).

W tym roku znów zapraszamy na wypoczynek na łonie natury połączony z wykładami o tematyce genealogicznej i okołogenealogicznej. W dniach 3-6 czerwca 2010 spotykamy się w Ośrodku Wczasowym Stoczni Północnej w Wielu (http://www.wiele.com.pl).

Dzięki znakomitemu położeniu nad Jeziorem Wielewskim oraz wartej odwiedzenia Kalwarii  od lat Wiele jest głównym ośrodkiem turystycznym w tym zakątku Kaszub.  (…) Koło wsi znajduje się też mało znany punkt widokowy – Biała Góra oraz leżący na północ od niej, najwyższy szczyt w okolicy – Chełmice. Wielewska parafia istniała już w XIV wieku.

(Jarosław Ellwart „Kaszuby. Przewodnik Turystyczny”)

Z historią Wiela splatają się dzieje dwóch wybitnych twórców kaszubskich: poety Hieronima Derdowskiego i pieśniarz Wincentego Rogali, dla których ta stara kaszubska wieś była miejscem urodzenia.

(http://www.pow-koscierzyna.home.pl/gminy/karsin/)

Tradycyjnie już, pierwszy wieczór będzie wieczorkiem towarzyskim przy ognisku. W planach mamy, tak jak poprzednio: warsztaty genealogiczne, spotkania, dyskusje i wycieczki oraz wieczorne rozmowy przy grillu. Wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoją wiedzą genealogiczną podczas wykładu bądź tematycznej pogadanki prosimy o kontakt (ptg@ptg.gda.pl). Na bieżąco będziemy umieszczać listę prelegentów i tematy poszczególnych wykładów.

Do dyspozycji mamy:

- 3 murowane domki 4-osobowe – 120zł/doba + prąd(2 pokoje + wspólna łazienka)
- 4 domki „wieżyca” 6-osobowe - 180 zł/doba + prąd (na dole salon z noclegiem dla dwóch osób, u góry dwie 2-osobowe sypialnie)
- 1 domek drewniany 4-osobowy - 180 zł/doba + prąd (zarezerwowany)

Dla uczestników Pikniku parking bezpłatny.

Koszty wyżywienia:
- całodzienne wyżywienie 39zł (śniadanie i kolacja w formie szwedzkiego stołu)
- sam obiad 20zł

Osobą odpowiedzialną za organizację po raz kolejny jest Krzysztof Borowski. Zgłoszenia uczestnictwa (z uwzględnieniem ilości osób) proszę kierować na adres: http://www.ptg.gda.pl/index.php/eventreg/

do 19.04 br do godz. 1500.

Zaliczkę w wysokości 50 zł od osoby prosimy wpłacać na Numer Rachunku Skarbnika PTG:

Irena Sukiennik

mBank 18 1140 2004 0000 3202 6641 1411

Serdecznie zapraszamy.

Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne

 

Co warto przy okazji zobaczyć?


Wiele

W roku 1905 zdecydowano się na rozbiórkę starego kościoła (z 1728 roku) i budowę nowego. Dzięki staraniom proboszcza Jana Fethke nowy kościół kształtem zbliżony był do starej świątyni. Wyposażenie kościoła pochodzi w większości z wcześniejszej budowli. Na uwagę zasługuje słynący cudami XVIII-wieczny obraz Matki Boskiej Pocieszenia, sprowadzony tu z Chojnic. W Gielewskim Gminnym Ośrodku Kultury mieści się Muzeum Ziemi Zaborskiej. (…) Główną atrakcją Wiela jest jednak Kalwaria, powstała z inicjatywy proboszcza – księdza Szydzika.
(Jarosław Ellwart „Kaszuby. Przewodnik Turystyczny”)

Kalwaryjska ścieżka zaczyna się przy kościele parafialnym, po czym wzdłuż brzegu Jeziora Wielewskiego podąża na Białą Górę, która w mistycznej topografii tego miejsca jest jednocześnie Góra Oliwną, Górą Syjon i Golgotą. Większość kaplic ma formy secesyjne. Co ciekawe, najstarsze z nich zostały zaprojektowane i ozdobione głównie przez artystów niemieckich z Monachium, Berlina i Lipska. Najbardziej okazałym elementem kalwarii jest kościół Ukrzyżowania z ciekawą amboną w kształcie kielicha kwiatu i witrażami, na których przedstawiono herby fundatorów.
(http://www.polskaniezwykla.pl/attraction/12185.id)

Zdjęcia z kalwarii wielewskiej: http://www.naszekaszuby.pl/modules/myalbum/photo.php?lid=3046

Karsin

W Karsinie znajduje się zabytkowy drewniany kościół wybudowany w latach 1904-1906. Którego wnętrze pochodzi częściowo ze starego kościoła we Wielu a częściowo z rozebranej kaplicy w Odrach.
(http://pl.wikipedia.org/wiki/Karsin)

Wdzydze Kiszewskie

Początki Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich sięgają 1906 r. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy byli założycielami, pierwszego na ziemiach polskich, muzeum na wolnym powietrzu. Urządzili je w XVIII – wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza - Michała Hinca. Tam zgromadzili, typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanym czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki. (…)Obecnie, już ponad 100 – letnie, Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, wiatraki, kościół, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – 45 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku.
(http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/)