You are here: Poradniki

Niemieckie nazwy pomorskich miejscowości

Burzliwa historia naszego kraju sprawia, że prócz naturalnych zmian w nazwach miejscowości (związanych ze zmianami językowymi zachodzącymi na przestrzeni lat) pojawiały się również nazwy obcojęzyczne. Było to związane przede wszystkim z zaborami, ale nie tylko. Należy pamiętać, że część pomorskich miejscowości miała nazwy niemieckie już w czasach krzyżackich. Jednak dla nas, genealogów, szczególnie kłopotliwe są nazwy późniejsze - właśnie z okresu zaborów i okupacji.

Podczas poszukiwań należy pamiętać, że w czasie okupacji, w ramach szeroko zakrojonej germanizacji, Niemcy niejednokrotnie odchodzili od wcześniej używanych nazw niemieckich (które często opierały się na dawnym polskim odpowiedniku) i wprowadzali zupełnie inne. Za przykład może nam tu posłużyć:

- Nadole (koło Żarnowca) - w okresie zaborów było to Nadolle, a w 1942 roku nazwę zmieniono na Peschingen,
- Kulice (w pobliżu Pelplina) - w okresie zaborów Kulitz, w 1942 wprowadzono nazwę  Keilendorf,

 

[Continue reading "Niemieckie nazwy pomorskich miejscowości"]


Elementarz Poszukiwacza korzeni rodzinnych

Elementarz Poszukiwacza korzeni rodzinnych Krzysztofa Artura Dławichowskiego.

Treść

 

[Continue reading "Elementarz Poszukiwacza korzeni rodzinnych"]


W poszukiwaniu własnych korzeni - Poradnik dla początkującego genealoga cz.3

Nasze poszukiwania posuwają się naprzód. Udało nam się uporządkować już wszystkie dane i rozrysować drzewka. Teraz pora ruszyć do archiwów, bibliotek i na cmentarze.

Gdzie szukać?

Na początku zastanówmy się i zbierzmy wszystko, co wiemy już o naszej rodzinie. Będą to na pewno dane o nas samych, rodzeństwie, rodzicach, współmałżonku i naszych dzieciach. Niejeden z nas poznał już chociaż część faktów z życia dziadków, rodzeństwa rodziców, krewnych, z którymi utrzymujemy stały kontakt. Mamy też informacje zebrane od innych

 

[Continue reading "W poszukiwaniu własnych korzeni - Poradnik dla początkującego genealoga cz.3"]


W poszukiwaniu własnych korzeni - Poradnik dla początkującego genealoga cz.2

Wciąż spotkać się można z opinią, że genealogia to hobby arystokratów. To oni znają dokładnie historię własnego rodu i posiadają pięknie wyrysowane drzewa genealogiczne. Kilka wskazówek pozwoli każdemu cieszyć się własnym wykresem.

Rysujemy drzewo

Jeśli udało nam się zebrać trochę informacji o naszych krewnych, warto poświęcić czas na narysowanie wykresu, który będzie prezentował

 

[Continue reading "W poszukiwaniu własnych korzeni - Poradnik dla początkującego genealoga cz.2"]


W poszukiwaniu własnych korzeni - Poradnik dla początkującego genealoga cz.1

Potrafimy wymienić kolejnych władców Polski i najważniejsze bitwy. Z ciekawością poznajemy losy narodów europejskich. Często interesujemy się historią krajów tak odległych jak Chiny lub Indie. Czy równie dużo potrafimy powiedzieć o nas samych?

Genealogia dawniej…

Zapiski genealogiczne istnieją od tysiącleci. Najstarszym odnalezionym jest inskrypcja na płycie znalezionej w świątyni w mieście Ur, a informująca o poświęceniu świątyni przez „A-anni-padda, króla Ur, syna Mes-anni-paddy, króla Ur”. Należy zaznaczyć, że płyta ta liczy sobie

 

[Continue reading "W poszukiwaniu własnych korzeni - Poradnik dla początkującego genealoga cz.1"]