You are here: Media

6.10.2010 - Artykuł o genealogii w Gazecie Wyborczej

W "Gazecie Wyborczej" z 6.10.2010 ukazał się ciekawy artykuł o genealogii, w którym wypowiada sie na ten temat, nasz kolega Staszek Pieniążek.Pełny tekst tego artykułu jest dostępny pod linkami:
http://wyborcza.pl/1,99149,8484444,Jas__praprawnuk_Jana.html
http://wyborcza.pl/1,99149,8484327,Historia_twojej_rodziny.html 


 

[Continue reading "6.10.2010 - Artykuł o genealogii w Gazecie Wyborczej"]


Wiadomości Sierakowickie -cz IV "Jak zostałem genealogiem rodziny"

W części drugiej wysunąłem hipotezę, że być może dziecko bez imienia o nazwisku Pawelczyk ochrzczone w roku 1750, którego rodzicami byli Adalbert i Anna, to mój poszukiwany przodek Thomas Pawelczyk. Pisałem również i o tym, że tylko ponowny wyjazd do Kościoła Mormonów w Warszawie może dać odpowiedź na pytanie: Kiedy i gdzie urodził się Thomas Pawelczyk – ojciec Johanna Pawelczyka i pradziadek Drzymality kaszubskiego Augustyna Pawelczyka?

Tak było rzeczywiście, bo będąc w Warszawie w Kościele Jezusa Chrystusa Świetych w Dniach Ostatnich przejrzałem interesującą mnie księgę chrztów z Parafii Sierakowice z lat 1723-1768. Okazało się, że całe moje przypuszczenie na temat prawdopodobnej daty urodzin, miejsca przyjścia na świat oraz imion rodziców Thomasa Pawelczyka, które zamieściłem w części drugiej mojego artykułu okazało się zupełnie błędne. Złożyło się na to parę spraw:

- W czasie ostatniej wizyty w Kościele Mormonów skupiłem się głównie na poszukiwaniach i głębszej analizie zapisów metrykalnych z lat 1750-1763 czyli +/- 5-6 lat od przypuszczalnego wieku Thomasa, uzyskanego z aktu małżeństwa zawartego w 1786 roku.

 

[Continue reading "Wiadomości Sierakowickie -cz IV "Jak zostałem genealogiem rodziny""]


Czerwiec 2010 - Artykuł w "Pismo PG"

Jednym z głównych zadań PTG jest propagowanie genealogii w różnych środowiskach i grupach wiekowych. I tak, dzięki naszemu koledze - Dariuszowi Fydrychowi - udało nam się dotrzeć na gdańską Politechnikę. Po godzinach pisania i przeredagowywania tekstu w czerwcowym numerze "Pisma PG" ukazał się artykuł poświęcony działalności PTG. Tekst dostępny na stronach "Pisma PG". Zachęcamy do lektury.

 

Anna Krzyżankowska-Glińska

 

[Continue reading "Czerwiec 2010 - Artykuł w "Pismo PG""]


Wiadomości Sierakowickie - "Jak zostałem genealogiem mojej rodziny?" - część III

W tym odcinku moich rozważań genealogicznych opowiem o nazwiskach występujących na terenie Gminy Sierakowice począwszy od 1706 roku do czasów cesarza Wilhelma I, a także o ciekawym projekcie, który ma na celu zbudowanie bazy pozwalającej odszukanie szczegółów dotyczących urodzin, zawarcia związku mał­żeńskiego oraz aktu zgonu przy znajomości minimalnej ilości danych np. tylko imienia i nazwiska interesującego nas przodka.

 

[Continue reading "Wiadomości Sierakowickie - "Jak zostałem genealogiem mojej rodziny?" - część III"]


Wiadomości Sierakowickie - "Jak zostałem genealogiem mojej rodziny?" - część II

Chciałbym teraz opowiedzieć trochę o zasobach i lokalizacjach ksiąg metrykalnych z Parafii Sierakowice.

Przystępując do osobistych poszukiwań genealogicznych w księgach z Parafii Sierakowice, nie zdawałem sobie sprawy z tego z jakim trudnym tematem mam do czynienia. Na podstawie dokumentów znalezionych u kuzyna mojego Taty - Adama, okazało się bowiem, że jeżeli najłatwiejszą rzeczą było wyszukanie aktu urodzenia Piotra Pawelczyka – ojca Augustyna, który urodził się 05.02.1832 w Kamienicy Królewskiej, to znalezienie aktu urodzenia ojca Piotra Pawelczyka- Joannesa (Jana) nie było już takie proste i to z wielu powodów.

  • po pierwsze nie znałem dokładnej daty urodzin Joannesa Pawelczyka – wiedziałem tylko to, że zawarł związek małżeński z Marianną Walkusz 09.11.1818 i w momencie ślubu w roku 1818 miał 24 lata, a panna młoda lat 22;
  • na podstawie tych informacji obliczyłem ,że urodził się ok. 1794 roku;

 

[Continue reading "Wiadomości Sierakowickie - "Jak zostałem genealogiem mojej rodziny?" - część II"]


Wiadomości Sierakowickie - "Jak zostałem genealogiem mojej rodziny?" - część I

Aby odpowiedzieć na to pytanie musiałbym się cofnąć do roku 1993, do wizyty u kończącego w tym roku 99 lat najstarszego członka mojej rodziny – Antoniego Pawelczyka, jedynego żyjącego jeszcze obecnie, syna drzymality kaszubskiego Augustyna Pawelczyka. Ta wizyta, w moim przypadku, wywarła wielki wpływ na kształt jak i inspiracje moich poszukiwań genealogicznych. Do dnia dzisiejszego żałuję, że nie mam na taśmie filmowej zapisu z całego spotkania, a tylko jeden fragment oraz swoje notatki. Wówczas, po tym spotkaniu narysowałem swoje pierwsze 4 drzewa genealogiczne dla czterech gałęzi moich pradziadków. Uzupełniłem je o

 

[Continue reading "Wiadomości Sierakowickie - "Jak zostałem genealogiem mojej rodziny?" - część I"]


07.2008 - The article about genealogy in Gość Niedzielny (Sunday Guest)

"Looking for ancestors became so popular today as finding schoolmates at portal Nasza Klasa  But it is much more exciting"  – with these words it is staring the article about genealogy which was published in the middle of July in Gość Niedzielny (Sunday Guest).

13 July there was published next issue of Catholic weekly magazine Gość Niedzielny (Sunday Guest). At the cover there is a pihoto of 18 centry church book, in the background family tree of Bonaparte family and all included in the article titled Znajdź swoich przodków (Find your ancestors).

 

[Continue reading "07.2008 - The article about genealogy in Gość Niedzielny (Sunday Guest)"]


11.2007 - Artykuł o genealogii w Olivii

W listopadowym numerze Olivii znalazł się wywiad z naszą koleżanką Anną Krzyżankowską o jej poszukiwaniach, o genealogii i krótki poradnik jak zacząć swoje poszukiwania.

 

 

[Continue reading "11.2007 - Artykuł o genealogii w Olivii"]


Walczmy o Sekrety Rodzinne!

Wielu z nas w niedzielne popołudnie zasiadało przed telewizorem by śledzić kolejne odcinki "Sekretów rodzinnych". Wygląda jednak na to, że wszystko się zmieni. W związku ze zmianą ramówki program będzie emitowany w soboty ok. godziny 15.00. Dla wielu z nas stanowi to problem. Uczelnia, praca, zajęcia domowe, sezon prac na działce - wszystko to uniemożliwi nam śledzenie kolejnych historii rodzinnych.

Czy coś możemy z tym zrobić? Tak. To właśnie od nas może bardzo wiele zależeć. Warto poświęcić kilka minut i napisać zwykły e-mail z protestem, a następnie wysłać go na adres widzowie@tvp.pl. Każdy głos się liczy, bo przecież telewizja jest dla nas – widzów.

Teraz – po kilku miesiącach istnienia „Sekretów rodzinnych” – zmieniany jest ich czas emisji (na mniej atrakcyjny). Za jakiś czas może to doprowadzić do usunięcia programu z ramówki TVP. Nasze głosy – wykazanie zainteresowania losami programu – mogą zapewnić mu dłuższe „życie”.

 

[Continue reading "Walczmy o Sekrety Rodzinne!"]