Oglądasz: Kronika

18.09.2010 - Nowa instrukcja indeksowania ksiąg metrykalnych

Wszystkich, którzy zajmują się indeksacją ksiąg metrykalnych zachęcamy do zapoznania się z nową instrukcją indeksowania ksiąg metrykalnych. Dotychczasowa instrukcja została znacznie rozbudowana i wzbogacona o dodatkowe informacje.

Zarząd PTG

 

[pełna treść "18.09.2010 - Nowa instrukcja indeksowania ksiąg metrykalnych"]


Wakacje genealogiczne A.D. 2010 Staszka Pieniążka

Zaczęły się już praktycznie w czerwcu, gdy na moją działkę w Czarnej Wodzie zjechali się uczestnicy kolejnego już od kilku lat spotkania :”Jak co roku na Wdzie”
Przyjechali nie tylko uczestnicy spływu, ale także część osób nie „kajakujących”, by podczas wieczornych grillowo-rozrywkowych chwil porozmawiać o genealogii.
Przy wspaniałym pstrągu z grilla (specjalność gospodarza) dyskutowali:
Krzysztof Zieliński z małżonką
Krzysztof Wojewoda z żoną Gosią
Piotr Alfut z żoną i córką
Janusz Wegner
Michał Marciniak z Warszawy z rodziną
Michał Chmielewski z Częstochowy z córką
Wojtek Szefler z Bydgoszczy z rodziną

 

[pełna treść "Wakacje genealogiczne A.D. 2010 Staszka Pieniążka"]


90. rocznica powstania Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku

Chciałybyśmy zaprosić członków i sympatyków PTG na wystawę monograficzną przygotowaną przez Muzeum Ziemi Puckiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Kolekcjonerów "Ziemia Pucka". Prezentacja przygotowana jest z okazji 90. rocznicy powstania Morskiego Dywizjonu Lotniczego - jednostki pomocniczej Marynarki Wojennej, jedynej tego typu w II RP.

Historia

 

[pełna treść "90. rocznica powstania Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku"]


PomGenBaza -1.500.000 wpisów !!!


14.07.2010, w ten skwarny dzień, kiedy wielu z nas odpoczywało/uciekało od słońca ,do "Baza Danych Indeksów Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego" (PomGenBaza), dopisane zostały kolejne indeksy i tym samym Nasza Baza przekroczyła liczbę 1.500.000 wpisów.Jest to dobra okazja przekazać podziękowania dla wielu, wielu, osób indeksujących, których liczba w całym okresie od rozpoczęcia indeksowania w 2006 r. doszła do 98 osób .Zaangażowanie tych osób jest naprawdę znaczące ,wymienię tu, wśród tak wielu, tylko te które przekroczyły liczbę 100.000 wpisów , Asię Grochowską - 139.216 indeksów i Michała Wysockiego 115.215 indeksów.To wielki ogrom pracy, pomocnej wielu poszukiwaczom rodzinnych korzeni, jest więc teraz okazja podziękować tym wszystkim osobom.Wielkie,Wielkie Podziękowania.
Przy tej okazji, słowa uznania należą się też koordynatorom bazy indeksów od początku jej istnienia(Stasiowi Pieniążkowi i Wisi Walder),Adamowi Kamińskiemu, oraz naszym koleżankom, które obecnie koordynują prace indeksacyjne tj. Wiesi Rosłonkiewicz i Krysi Dróżdż.To one wysyłają, przyjmują i oceniają otrzymane indeksy, i także niektóre w zależności od uwag, też poprawiają !!!

Na koniec załączam kilka fragmentów komentarzy z postów i listów, które znalazłem na naszej stronie, np.od poszukiwaczy z zagranicy :
"Thanks PGA and to the indexers for indexing Stara Kiszewa", "This is a great site. Thank you", "Hallo, erstmal vielen Dank allen, die so intensiv an dieser Seite arbeiten",
"Thanks for this great website. It has been helpful so far."
oraz kilka słów od ks.prof.Anastazego Nadolnego, dyr. Archiwum Diecezjalnego w Pelplinie

 

[pełna treść "PomGenBaza -1.500.000 wpisów !!!"]


12.06.2010 - Czerwcowe spotkanie PTG - Dr Tomasz Rembalski i historia Gdyni

Z niecierpliwością i dużym zaciekawieniem czekaliśmy na wykład gościa spotkania w dniu 12.06.2010 dr Tomasza Rembalskiego, adiunkta na Uniwersytecie Gdańskim i starszego kustosza Muzeum Miasta Gdyni, który przygotował wykład na temat: „Znaczenie genealogii w badaniach historycznych epoki nowożytnej na przykładzie Gdyni”.

Wykład się zacznie już za chwilę.......

 

[pełna treść "12.06.2010 - Czerwcowe spotkanie PTG - Dr Tomasz Rembalski i historia Gdyni"]


02.06.2010 - Jak co roku na Wdzie - relacja

W dniu 2 czerwca 2010r. zjechała się u Stasia Pieniążka brać genealogiczna z Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Częstochowskiego i Polskiego TG, by jak co roku odbyć spływ kajakowy rzeką Wdą. Tym razem na odcinku Wdecki Młyn – Tleń.

W sumie przez biwak w Czarnej Wodzie przewinęło się ponad 30 osób.

 

[pełna treść "02.06.2010 - Jak co roku na Wdzie - relacja"]


25.05.2010 - Genealogiczny wtorek

W spotkaniu tym jak w każdy genealogiczny wtorek obecni byli miłośnicy genealogii i członkowie PTG, a porad udzielał niestrudzony Stanisław Pieniążek.

Stanisław Pieniążek przy swoim laptopie

 

[pełna treść "25.05.2010 - Genealogiczny wtorek"]


08.05.2010 - majowe spotkanie PTG - Na starych fotografiach...

W dniu 08.05.2010 odbyło się spotkanie PTG ponownie poświęcone tematowi starych fotografii. Podobnie jak na spotkaniu marcowym obecna była Danuta Thiel-Melerska – nasz ekspert od starych fotografii. Spotkanie otworzyła pani prezes Ania Krzyżankowska-Glińska. Po krótkim wstępie rozpoczęła się prezentacja naszych zdjęć.

Przez ponad trzy godziny pokazywaliśmy swoje zabytkowe fotografie - te mające ponad 100 lat, ale i te dużo młodsze, ale cenne z innych powodów. Pojawiło się wiele wspaniałych historii, ale też wiele wątpliwości, które próbowaliśmy rozwiać, bo niejednokrotnie pojawiały się pytania o wiek osób na zdjęciu bądź lata, w których zdjęcie mogło zostać wykonane. Prezentowane fotografie dały też początek wielu dyskusjom genealogicznym. 

 

[pełna treść "08.05.2010 - majowe spotkanie PTG - Na starych fotografiach..."]


Ogólnopolski Spływ Genealogów

Prócz spotkań na rzece Wda tradycją są również Ogólnopolskie Spływy
Genealogów.
V, ostatni taki spływ miał miejsce w 2008 r. na rzece Pilica.
Od tamtego czasu odbyły się 2 spływy genealogów i sympatyków na rzece Wda.
W tym roku zamierzamy powtórzyć spływ na Brdzie z 2006 roku
/ relacja z poprzedniego spływu
http://www.ptg.gda.pl/index.php/publisher/articleview/action/view/frmArticleID/45/
który ma się odbyć w dniach 1.07-4.07.
Spotykamy w środę 31.06 przy leśniczówce koło zapory w Mylofie.
Planowane są następujące odcinki.

 

[pełna treść "Ogólnopolski Spływ Genealogów"]


22.05.2010 - Warsztaty genealogiczne w Śliwicach

 

W sobotę,22 maja b.r  dwoje członków naszego Towarzystwa odwiedziło Gminny Ośrodek Kultury w Śliwicach. Na zaproszenie kierownictwa Ośrodka Wojciech Beszczyński wygłosił wykład o amatorskich badaniach genealogicznych, zawierający szereg niezbędnych wiadomości dla poczatkującego genealoga  oraz przyklady źrodeł, w których można znaleźć interesujące materiały. Wspomagała go w tym Krystyna Drożdż, z inicjatywy której doszło do tego wyjazdu.

Omówienie warsztatów oraz zdjęcia można obejrzeć na stronie internetowej gminy Śliwice:

 

[pełna treść "22.05.2010 - Warsztaty genealogiczne w Śliwicach"]


17.04.2010 - V Konkurs genealogiczny

W tym roku po  raz drugi nasze Towarzystwo zostało zaproszone do wzięcia udziału w pracach komisji konkursowej, oceniającej prace uczniów gdańskich szkół podstawowych i gimnazjów, nadesłane na V Konkurs genealogiczny "Moja rodzina".  Organizatorami konkursu są:  Gdański Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Gimnazjum nr 1 w Gdańsku, Urząd Miasta Gdańsk i Stowarzyszenie Archiwistów Polskich - Oddział w Gdańśku.

Obecną edycję konkursu poszerzono o następną kategorię prac genealogicznych - do ubiegłorocznych "Drzewo genealogiczne" i "Korzenia rodziny" doszedł "Album - Historia mojej rodziny". Na konkurs nadesłano 33 prace i komisja konkursowa zebrała się w dniu 25 marca b.r. aby je ocenić i ustalić kolejność nagradzania. Jury pod przewodnictwem pana Krzysztofa Kowalkowskiego dokładnie obejrzało każdą, pracę, oceniając ją od strony merytorycznej oraz artystycznej.

 

[pełna treść "17.04.2010 - V Konkurs genealogiczny"]


Warto zobaczyć - Wystawa w AP Gdańsk

W ramach III Światowego Zjazdu Gdańszczan Archiwum Państwowe w Gdańsku przygotowało wystawę pt.: "Gdańsk miastem wielu kultur – powrót do korzeni". Na ekspozycji zaprezentowane zostaną wybrane archiwalia obrazujące wielokulturowość Gdańska na przestrzeni wieków, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów do badań genealogicznych.

 

[pełna treść "Warto zobaczyć - Wystawa w AP Gdańsk"]


25.05.2010 - Informacja - indeksy ksiąg metrykalnych,a ochrona danych osobowych

W dniu 25.05.2010 odbyły się spotkania z Dyrektorami Archiwów Diecezjanych w Gdańsku ks. Maciejem Kwietniem i w Pelplinie z ks. Anastazym Nadolnym  n/t udostępniania ksiąg metrykalnych zgonów wytworzonych po 1909 i tworzenia na tej podstawie indeksów osobowych. Strony przedstawiły swoje stanowiska. Ustalono potrzebę dalszych spotkań celem wypracowania zasad współpracy, jakie będą obowiązywać w przyszłości. O dalszym rozwoju sytuacji będziemy informować sukcesywnie.

Zarząd PTG 

 

[pełna treść "25.05.2010 - Informacja - indeksy ksiąg metrykalnych,a ochrona danych osobowych"]


23.05.2010 - Informacja - Indeksy ksiąg metrykalnych, a ochrona danych osobowych

15 maja 2010 na prośbę dyrektorów pobliskich Archiwów Diecezjalnych, ze strony Pomorskiego TG zostały usunięte wszystkie indeksy ksiąg utworzonych po 1909 roku. W ciągu kilku godzin rozgorzała burzliwa dyskusja na temat tego, czy słuszna była decyzja zarządu PTG. Na naszym forum, w licznych e-mailach, jak i w prywatnych rozmowach wciąż pojawiały się nowe „za i przeciw”. Przez kolejne dni z uwagą studiowaliśmy Ustawę o ochronie danych osobowych (http://giodo.gov.pl/144/j/pl/), jak i Instrukcję "Ochrona danych

 

[pełna treść "23.05.2010 - Informacja - Indeksy ksiąg metrykalnych, a ochrona danych osobowych"]


Oświadczenie - Indeksy ksiąg metrykalnych, a ochrona danych osobowych.

Od dawna trwają dyskusje o tym, jakie dane mogą być publikowane na stronach genealogicznych. Oczywiście wszystkie wątpliwości związane są z Ustawą o ochronie danych osobowych, którą można bardzo różnie interpretować. Brak jednej obowiązującej interpretacji tych przepisów już niejednemu genealogowi przysporzył problemów. Teraz również dopadł i nas. W związku ze skargami odnoszącymi się do dostępnych danych i powoływaniem się przez osoby zainteresowane na wspomnianą wyżej Ustawę z dniem dzisiejszym ze strony Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego zostały usunięte wszystkie indeksy ksiąg metrykalnych po 1909 roku (czyli indeksy zapisów z

 

[pełna treść "Oświadczenie - Indeksy ksiąg metrykalnych, a ochrona danych osobowych."]


W naszym gronie - przekaż swój 1%

Trwa czas rozliczania się z fiskusem. Nie jeden z nas zastanawia się na co przeznaczyć swój 1% podatku. Jeśli i przed Tobą taki wybór, polecamy pamiętać o naszym koledze genealogu - Edmund Goś zbiera na rehabilitację swojej wnuczki Hanny Magdaleny Piórkowskiej.


Dane niezbędne do przekazania 1%:

Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"
01-685 Warszawa , ul. Łomiańska 5

 

[pełna treść "W naszym gronie - przekaż swój 1%"]


23.03.2010 - Genealogiczny wtorek - Rodzina Wenta i Kużel

Ostatni genealogiczny wtorek, pomimo zebrania się niewielu osób, był na pewno najciekawszym z dotychczasowych spotkań wtorkowych.

Zaproszony przez Staszka, Bronisław Wenta, potomek znanych Kaszubskich rodów Wentów i Kużlów zaprezentował opracowaną przez siebie bardzo bogatą genealogię rodzinną. Dziesiątki dokumentów, setki zdjęć członków rodów, jak i obrazujących spotkania rodzinne, to materiał, który zapewne wystarczyłby

 

[pełna treść "23.03.2010 - Genealogiczny wtorek - Rodzina Wenta i Kużel"]


13.02.2010 - lutowe spotkanie PTG - los lubi płatać figle

Wszyscy dobrze wiemy, że w życiu tak to już jest, że nie zawsze wychodzi tak jak sobie wymarzymy i zaplanujemy. I właśnie podczas lutowego spotkania ta „złośliwość losu” znów dała o sobie znać. Mieli być fajni goście i ciekawy temat – ludzie, którzy od paru lat „grzebią  w ziemi”, porządkując cmentarz na Kolibkach i próbując odtworzyć jego historie i odnaleźć zapomniane groby. Wszystko niby dopięte, na ten ostatni guzik, a tu nic. Może to ta wyjątkowa zima, może sprawy osobiste, może trzynasty w kalendarzu, a może mnóstwo innych rzeczy, sprawiło, że goście nie dotarli.

 

[pełna treść "13.02.2010 - lutowe spotkanie PTG - los lubi płatać figle"]


09.02.2010 - 1 300 000 na liczniku

Uwaga! Uwaga!

minęliśmy 1.300.000 indeksów!

2 grudnia 2009 na liczniku było 1.200.000, a od tamtego czasu zrobiono 100 tysięcy nowych wpisów!!!! przez 70 dni, co średnio dziennie wynosi 1.429 wpisów.

Ot, troszkę z uciechy sobie policzyłam :):):)

 

[pełna treść "09.02.2010 - 1 300 000 na liczniku"]


02.02.2010 - pierwszy "Genealogiczny wtorek"

Pomysł „Genealogicznych wtorków” pojawił się z półtora roku temu. Opinie na ten temat były różne i chyba to było głównym powodem niezrealizowania tego projektu od razu. Przez kolejne miesiące dojrzewał on w głowach wszystkich i czekał na „lepsze czasy”. Aż w końcu stało się – zaistniał i ma szansę zagościć na dłużej.

Wydawać by się mogło, że takie „nic wielkiego” – otwarte drzwi, genealog pełniący dyżur i kubek ciepłej kawy… Niby nic, a przyciąga. Może

 

[pełna treść "02.02.2010 - pierwszy "Genealogiczny wtorek""]


09.01.2010 - styczniowe spotkanie PTG - Wybory

W drugą sobotę stycznia (09.01.2010) odbyło się comiesięczne spotkanie PTG. Jednak tym razem było ono przeznaczone tylko i wyłącznie dla członków Towarzystwa, a to za sprawą listopadowej rezygnacji dotychczasowego Zarządu z dalszego pełnienia tej funkcji. Jak się okazało pod koniec grudnia swoją rezygnację złożył również skarbnik, tak więc i do tej funkcji należało wybrać nową osobę.

Na spotkanie przyjechało 32

 

[pełna treść "09.01.2010 - styczniowe spotkanie PTG - Wybory"]


12.12.2009 - grudniowe spotkanie PTG - Święta, święta...

Jak co roku grudniowe spotkanie miało typowo świąteczny charakter. Choinka, życzenia i tylko te dobre nowiny...

I znów życzyliśmy sobie zdrowia i dużo sił do dalszych poszukiwań, wciąż nowych przodków i potomków oraz odnalezienia tych zaginionych ksiąg i nieodczytanych dotąd metryk. Mamy nadzieję, ze najbliższe miesiące przyniosą nam spełnienie tych życzeń.

 

[pełna treść "12.12.2009 - grudniowe spotkanie PTG - Święta, święta..."]


14.11.2009 listopadowe spotkanie PTG

Spotkanie rozpoczęło się od ogłoszenia decyzji zarządu naszego towarzystwa o rezygnacji. Tak więc, na spotkaniu w dniu 9 stycznia 2010 roku będziemy wybierać nowy zarząd.

fot. Mariusz Momont

 

[pełna treść "14.11.2009 listopadowe spotkanie PTG"]


06.07.2009 - "Kościerzyna i okolice na starych pocztówkach" - promocja książki

06 lipca w czytelni Biblioteki Miejskiej w Kościerzynie miała miejsce, wcześniej zapowiadana promocja książki naszej koleżanki - Izy Wysieckiej - "Kościerzyna i okolice na starych pocztówkach".

Gości powitała dyrektor Biblioteki Gabriela Bielecka-Hommell. Na uroczystości pojawili się przedstawiciele władz miasta - Tomasz Derra (zastępca burmistrza Kościerzyny) i Stanisław

 

[pełna treść "06.07.2009 - "Kościerzyna i okolice na starych pocztówkach" - promocja książki"]


Ofiary wojny w parafii Czersk w latach 1944-1945

       Według wielu wskazówek genealogów oraz własnych doświadczeń, każdy z nas udaje się do najstarszych członków rodziny i ich znajomych w celu zasięgnięcia informacji o naszych przodkach. Czasami otrzymujemy od nich szereg informacji, które wymagają weryfikacji, pogłębienia, wyjaśnienia. Często są to śladowe sygnały, że jakiś fakt czy zdarzenie miało miejsce. Są to często takie informacje, które nie dają nam spokoju, zaprzątają głowę, przy każdej nadarzającej się okazji, usiłujemy znaleźć jakiś ślad, dzięki któremu je potwierdzimy lub zweryfikujemy. Chciałbym tutaj nawiązać do informacji pozyskanych od rodziny, że ktoś z jej członków zginął w czasie II wojny światowej i nic więcej nie wiemy, mało tego to nic więcej nie jesteśmy w stanie znaleźć. Okazuje się, że w tym przypadku, który poniżej pragnę przedstawić, nieocenionym źródłem informacji mogą być księgi metrykalne zgonów w tym parafii Czersk od 02.02.1945.r. /niestety wcześniejszych nie ma/, które niejednemu poszukiwaczowi mogą wiele wyjaśnić oraz uzupełnić historię rodziny. Dodać należy, że w Czersku znajduje się cmentarz ofiar wojennych o którym artykuł możemy przeczytać na stronie Internetowej Szkoły Podstawowej nr 1 w/w miejscowości.  

       Czersk zajęły wojska niemieckie 3 września 1939 r. Od pierwszych dni okupacji ludność została poddana hitlerowskiemu terrorowi. Już 3 września na pastwisku przy drodze do Łęga został zamordowany przez żołnierzy Wehrmachtu 18-letni Bernard Łangowski. W dniu 14 września w Łęgu gestapowcy zastrzelili komendanta Posterunku Policji Państwowej Wawrzyńca Szostaka. Kilka dni później aresztowano w Czersku Antoniego Jopka i Jana Pliszkę. Ślad po nich zaginął. Jesienią 1939 r. wielu mieszkańców Czerska i okolic zostało zatrzymanych przez Selbschutz i po przewiezieniu do Chojnic rozstrzelanych w miejscowości Igły. Zginęło tam 48 osób z naszego terenu. W dniu 4 listopada 1939 r. w lesie pod Łukowem niedaleko Gutowca rozstrzelano 28 mieszkańców Czerska i Mokrego. W późniejszych latach ofiarami eksterminacji byli przede wszystkim rolnicy pomagający partyzantom, księża, nauczyciele, ludzie oskarżeni o pomoc i udział w ruchu oporu. Wielu z nich zostało zamordowanych i pochowanych potajemnie w okolicznych lasach. Po zakończeniu wojny ciała ich zostały ekshumowane i częściowo pochowane w założonym specjalnie w tym celu przy ul. Dworcowej Cmentarzu Honorowym. Znajduje się na nim 180 grobów. Wśród nich są liczne groby symboliczne, m.in. ofiar obozów koncentracyjnych i więzień. Dziewięć grobów nie posiada tablic. Przed cmentarzem znajduje się obelisk z napisem: "Ofiarom faszyzmu z lat okupacji 1939- 1945". Na środku cmentarza pod krzyżem 18 kwietnia 1997 r. ustawiono tablicę "Pamięci pomordowanych na Uralu w latach 1945 - 1956". W dniu 3 maja została ona poświęcona. Tablica ta upamiętnia śmierć ok. 150 mieszkańców Czerska i okolic wywiezionych w 1945 r. przez władze radzieckie do obozów pracy na Uralu i na terenie Łotwy.

 

 

[pełna treść "Ofiary wojny w parafii Czersk w latach 1944-1945"]


9.04.2009 - IV Konkurs genealogiczny

   Na początku bieżącego roku nasze Towarzystwo otrzymało  zaproszenie dołączenia do organizatorów kolejnej edycji konkursu genealogicznego „Moja Rodzina”, który już po raz czwarty był organizowany przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdańsku, Gimnazjum nr 1 w Gdańsku, Urząd Miejski w Gdańsku i Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku.

    Konkurs adresowany jest do młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów Gdańska i  odbywa sie w dwóch kategoriach "Drzewo genealogiczne" i "Korzenie".  Pierwsze posiedzenie Jury konkursu, do prac którego zostałem zaproszony, odbyło się 19 marca bieżącego roku.

    Uczniowie szkół gdańskich nadesłali 38 prac, które zostały rozłożone w pracowni multimedialnej Gimnazjum nr 1 (przy ulicy Wilka Krzyżanowskiego we Wrzeszczu). Komisja konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele wszystkich organizacji i instytucji  patronujących  konkursowi, pod przewodnictwem pana Krzysztofa Kowalkowskiego z ZK-P, wnikliwie oglądała każdą z nadesłanych prac, oceniając zarówno jej poziom merytoryczny jak i wykonanie.

 

[pełna treść "9.04.2009 - IV Konkurs genealogiczny"]


11.03.2009 - Spotkanie z młodzieżą z zespołu Szkół Katolickich w Gdyni

Genealogią może zajmować się każdy – mogła się o tym przekonać młodzież z Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Gdyni. 11 marca w jednej z klas odbyło się spotkanie z genealogami zorganizowane przez panią mgr Hannę Sobolewską i naszego kolegę Staszka Pieniążka.

Kilkadziesiąt młodych osób z klas gimnazjalnych i pierwszych klas liceum postanowiło dowiedzieć się czegoś

 

[pełna treść "11.03.2009 - Spotkanie z młodzieżą z zespołu Szkół Katolickich w Gdyni"]


14.02.2009 - lutowe spotkanie PTG

Mimo że na nasze kolejne zebranie nie zaplanowano specjalnego tematu wiodącego, to jednak przybyło sporo członków i gości, a spotkanie było bardzo żywe i wielowątkowe.

 

 

 

[pełna treść "14.02.2009 - lutowe spotkanie PTG"]


Kalendarz Gdański 2009 - artykuł o działalności PTG

W latach 80. ubiegłego wieku Towarzystwo Przyjaciół Gdańska rozpoczęło wydawanie Kalendarza Gdańskiego. Prócz typowych stron kalendarza znaleźć tam można było zawsze wiele ciekawych artykułów związanych z historią tego tysiącletniego miasta. Pod koniec zeszłego roku ofertę zaprezentowania się na łamach tego wydawnictwa otrzymało również Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne.

Nad przygotowaniami tekstu

 

[pełna treść "Kalendarz Gdański 2009 - artykuł o działalności PTG"]


10.01.2009 - styczniowe spotkanie PTG - genealogia genetyczna

Pierwsze po nowym roku spotkanie Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego (10 stycznia 2009) rozpoczęło się podsumowaniem finansowym, które przedstawił nam skarbnik Krzysztof Dławichowski.

 

[pełna treść "10.01.2009 - styczniowe spotkanie PTG - genealogia genetyczna"]


15.11.2008 - listopadowe spotkanie PTG - o indeksacji trochę inaczej

Na kolejne zebranie przybyło tylu członków i gości naszego towarzystwa, że powoli trzeba będzie myśleć o znalezieniu większego lokalu , żebyśmy mogli się wszyscy swobodnie pomieścić.

Miłym akcentem na początku spotkania było wręczenie przez Leszka Ćwiklińskiego listów Dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Pelplinie księdza prof. Anastazego Nadolnego,

 

[pełna treść "15.11.2008 - listopadowe spotkanie PTG - o indeksacji trochę inaczej"]


01-04.05 2008 - Piknik Genealogiczny w Szarlocie

W długi majowy weekend genealodzy z całego kraju spotkali się na II Pikniku Genealogicznym. Impreza została zorganizowana przez Polskie oraz Pomorskie TG. Podobnie jak w zeszłym roku wszyscy obecni mogli podziwiać piękno Kaszub – tym razem spędzając kilka dni niedaleko Kościerzyny – w Szarlocie.


 

[pełna treść "01-04.05 2008 - Piknik Genealogiczny w Szarlocie"]


Digitalizacja i indeksowanie ksiąg metrykalnych na Pomorzu

12 kwietnia 2008 roku w Muzeum Miasta Gdyni odbyło się II seminarium Genealogiczne, podczas którego Wojciech Beszczyński opowiedział zebranym o akcji digitalizacji i indeksowania ksiąg metrykalnych podjętej przez Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne.

 

[pełna treść "Digitalizacja i indeksowanie ksiąg metrykalnych na Pomorzu"]


12.04.2008 - kwietniowe spotkanie PTG - II Seminarium Genealogiczne

Kwietniowe spotkanie naszego Towarzystwa miało dosyć nietypową formę – zebraliśmy się na II Seminarium Genealogicznym, które akurat 12.04.2008 odbywało się w Muzeum Miasta Gdyni. Zostało ono zorganizowane przez Instytut kaszubski oraz wspomniane już Muzeum.

 

[pełna treść "12.04.2008 - kwietniowe spotkanie PTG - II Seminarium Genealogiczne"]


V Ogólnopolski Spływ Kajakowy Genealogów - 2 tura WDA

Z uwagi na liczne zapytania osób , które nie mogły z nami płynąć Pilicą, postanowiliśmy ponownie zorganizować się na rzece.
Wybrałem najpiękniejszy odcinek rzeki WDA od Czarnej Wody do Tlenia.
Na "koszykowym wieczorku rozpoznawczym" spotykamy się u Stasia Pieniążka na działce w Czarnej Wodzie w dniu 13.08.br.
Robimy odcinki:
14.08 - Czarna Woda-Młyńsk

 

[pełna treść "V Ogólnopolski Spływ Kajakowy Genealogów - 2 tura WDA"]


13.06.2008 - Gdyńska młodzież w Pelplinie

13.06.2008 odbyła się planowana od dawna wycieczka Koła Kulturoznawczego z Gimnazjum nr 8 w Gdyni do Pelplina. Dwanaścioro uczniów pod opieką nauczycielki Alicji Urbaniak w ramach zajęć Kółka odwiedziło Katedrę, Archiwum i Muzeum. Gimnazjalistom towarzyszył Paweł Kwapiszewski z PomTG.

Odwiedziliśmy Katedrę, gdzie oprowadzał nas kleryk z pobliskiego seminarium oraz Muzeum diecezjalne, tam obejrzeliśmy Biblię Gutenberga oraz pozostałe eksponaty. Głównym celem wycieczki było Archiwum, gdzie (za

 

[pełna treść "13.06.2008 - Gdyńska młodzież w Pelplinie"]


Jak Co Roku na Wdzie

Już po spływie.

Od środy 21 bm. Do Czarnej Wody, gdzie rządzi Staszek, zjeżdżali się uczestnicy imprezy.

Bazą wypadową, na której się prawie wszystko działo, była zagospodarowana i wyposażona w wygody barowe, działka Staszka. Dwa dni spływu

 

[pełna treść "Jak Co Roku na Wdzie"]


V Ogólnopolski Spływ Genealogów - Pilica 2008

Z uwagi na sympatię do Genpolu i za jego czasów padł pomysł letnich spotkań na wodzie. Pięć lat temu zorganizowany został I Spływ Kajakowy Genealogów, lipcowe spływy przez kolejne lata były kontynuowane. Udział w nich brali forumowicze Genpolu, Członkowie To-warzystw Genealogicznych oraz zaprzyjaźnieni sympatycy naszej pasji. Płynęliśmy Wdą, Rospudą, Brdą i Czarną Hańczą.

W ostatnim czasie spotkań w gronie genealogów jest coraz więcej, jednak te na łonie natury są wyjątkowe. Wspomnieć tu chociażby należy o zeszłorocznym pikniku genealogicznym w Borsku.
W tym roku kolejny Piknik będzie za Kościerzyną, a w dniach 22 – 25 maja Staszek Pienią-żek organizuje spotkanie się w Borach Tucholskich. Po nim, po raz kolejny mamy szansę spotkać się na kajakach, tym razem popłyniemy rzeką PILICĄ.

Serdecznie zapraszamy na coroczny Ogólnopolski Spływ Genealogów 2-6 lipca 2008.

 

[pełna treść "V Ogólnopolski Spływ Genealogów - Pilica 2008"]


GRAMPS - nowa odsłona 3.0

Pojawiła się nowa, całkowicie przebudowana, wersja darmowego programu GRAMPS 3.0.
GRAMPS ma wiele zalet:
- duże możliwości,
- jest darmowy,
- można go zainstalować pod Windowsem, Linuxem/Unixem oraz MAC OS X, BSD,
- rozbudowane raporty,
- wiele wersji jezykowych w tym polską,
- import/export do wielu formatów

 

[pełna treść "GRAMPS - nowa odsłona 3.0"]


08.03.2008 - marcowe spotkanie PTG - Kronika Rodzinna

8 marca po raz kolejny spotkaliśmy się w siedzibie Stowarzyszenia Sopot dla Środowiska na comiesięcznym spotkaniu. „Rozpoczniemy od punktu, którego nie było w oficjalnym programie tego spotkania, a który nasuwa się, gdy spojrzymy na dzisiejszą datę...” zaczął Prezes, a skarbnik, Krzysztof Dławichowski, każdej obecnej kobiecie wręczył tulipanka. Dziękujemy za pamięć. 

 

[pełna treść "08.03.2008 - marcowe spotkanie PTG - Kronika Rodzinna"]


01.03.2008 - V urodziny GenPolu

1 marca 2008 roku skoro świt, a może był to ciemny poranek, wyruszyliśmy do Warszawy na V urodziny GenPolu. Dzięki przezorności Mariusza i uprzejmości jego brata, który użyczył nam samochodu, mogliśmy jechać ekipą liczącą 8 osób. Kierowcą mianowaliśmy Krzysztofa i mimo początkowych (i późniejszych) kłopotów ze skrzynią biegów, samochód ruszył szybko do przodu. W trakcie podróży kilka razy okazywało się, że najlepiej „wchodzi” wsteczny bieg (o czym pod wieczór przekonał się jeden z warszawskich kierowców, który, gdy zaczęło nas cofać na jednym ze skrzyżowań, histerycznie na nas trąbił).

 

[pełna treść "01.03.2008 - V urodziny GenPolu"]


Tegoroczne spotkania kajakowe

W 2004 roku Stanisław Pieniążek i Krzysztof Borowski zorganizowali pierwszy spływ - I Ogólnopolski Spływ Genealogów. Od tego czasu spotkania na łonie natury organizowane przez pomorskich genealogów stały się już coroczną tradycją. W tym roku chcemy po raz kolejny zaproponować Wam dwie takie imprezy:

 

„JAK CO ROKU NA WDZIE”
22-25 maja

 

[pełna treść "Tegoroczne spotkania kajakowe"]


09.02.2008 - lutowe spotkanie PTG - Archiwum Wehrmachtu

Druga sobota miesiąca to chyba najlepszy dzień na spotkania PTG – prawie co miesiąc towarzyszy nam dobra pogoda, która zachęca do wyjścia z domu i udania się do Sopotu. Tym razem typowo wiosenna pogoda w środku zimy przyciągnęła do naszej siedziby ponad 30 osób. A może to wcale nie kwestia pogody... może po prostu w Trójmieście jest już tylu zapalonych genealogów, którzy chcą co miesiąc wymieniać się swoja wiedzą...

Zarządowi PTG udało się zrealizować plan i na spotkaniu

 

[pełna treść "09.02.2008 - lutowe spotkanie PTG - Archiwum Wehrmachtu"]


22.01.2008 - PTG na wystawie w Ugliczu

Od pewnego już czasu utrzymuję przyjacielskie kontakty (wirtualne) z członkami rosyjskiego towarzystwa genealogicznego Związek Odrodzenia Tradycji Rodowych – ???? ??????????? ??????????? ????????. Towarzystwo ma charakter ogólnokrajowy, a z jego działalnością można zapoznać się na ich stronie internetowej:

 

[pełna treść "22.01.2008 - PTG na wystawie w Ugliczu"]


21.01.2008 - Nawiązanie współpracy z TPG

W dniu 21 stycznia wraz z Wojtkiem Beszczyńskim spotkaliśmy się z Zarządem Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Spotkanie miało miejsce w siedzibie TPG. Tematem rozmów było nawiązanie współpracy pomiędzy naszymi organizacjami oraz omówienie jej kierunków. Rozmawialiśmy również na temat uzyskania dostępu naszego Towarzystwa do archiwum Wehrmachtu oraz kartotek Polonii Gdańskiej. Mamy nadzieję, że będzie to bardzo owocna współpraca. Wszystkie szczegóły techniczne zostaną określone na następnym spotkaniu.

 

[pełna treść "21.01.2008 - Nawiązanie współpracy z TPG"]


20.01.2008 - Przekazanie indeksów parafii w Nowem

Jedną z pierwszych akcji podjętych przez Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne było fotografowanie i indeksowanie ksiąg parafialnych znajdujących się w Archiwum Archidiecezjalnym w Pelplinie – wszystko po to, by te dokumenty służyły jak najdłużej kolejnym pokoleniom. Wkrótce postanowiliśmy rozszerzyć naszą działalność i zająć się też księgami znajdującymi się w parafiach. Niezwykle owocna współpraca z proboszczami poszczególnych parafii pozwoli zachować księgi dłużej w dobrym stanie.

Dobrym przykładem naszej współpracy z proboszczami jest parafia Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowem nad Wisłą. W sierpniu 2007 roku nasza koleżanka Irena Kucz przekazała proboszczowi tej parafii indeksy ślubów z lat 1795-1907. 20 stycznia 2008 po raz kolejny odwiedziła księdza prałata J. Talkowskiego by ofiarować mu indeksy chrztów z lat 1774–1784 i 1874–1907.

Indeks składa się z części chronologicznej i dwóch dodatkowych tomów, w których posegregowano alfabetycznie nazwiska ojców i matek ochrzczonych dzieci. Ten sposób opracowania całości pozwoli na łatwe i wygodne odnajdywanie interesujących nas nazwisk. W poszukiwaniach pomoże również zapoznanie się ze wstępem do indeksów, w którym podano różnice w pisowni nazwisk występujące w rożnych okresach historycznych. Podano też polskie odpowiedniki kilkuset nazw miejscowych, które w księgach zapisano w wersji niemieckiej, pruskiej.

 

[pełna treść "20.01.2008 - Przekazanie indeksów parafii w Nowem"]


12.01.2008 - styczniowe spotkanie PTG - Baza Miejscowości Kresowych

Nowy rok... zmiany, nowe plany i wyzwania... I tak też było na styczniowym spotkaniu PTG – nowe twarze, liczne pomysły, które będziemy próbowali zrealizować w kolejnych miesiącach i trochę niespodzianek...

Po raz kolejny spotkaliśmy się w siedzibie Stowarzyszenia Sopot dla Środowiska. Trudno powiedzieć co – czy ładna pogoda, czy zapowiedź ciekawego wystąpienia Ewy Kamińskiej, a może po prostu jedno i drugie – przyciągnęło tak wiele osób. Fakt faktem, że zebraliśmy się liczną,

 

[pełna treść "12.01.2008 - styczniowe spotkanie PTG - Baza Miejscowości Kresowych"]


15.12.2007 - grudniowe spotkanie PTG - spotkanie opłatkowe

Nasze Towarzystwo powoli staje się jedną wielką rodziną - kolejne osoby odnajdują wspólne korzenie, a teraz, po raz pierwszy, zebraliśmy się razem na spotkaniu opłatkowym. Z tego miejsca pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować Irenie Sukiennik, która wszystko przygotowała – Irenko, spisałaś się na medal!

 

[pełna treść "15.12.2007 - grudniowe spotkanie PTG - spotkanie opłatkowe"]


Chrońmy naszą historię

Wszyscy znamy gdańską starówkę, niejedno z nas chodziło za Mamą z siatkami czy samemu robiło zakupy na tamtejszej hali targowej. Jednak nikt z nas nie był świadomy, że drepcząc między "budami z dobrociami: cytrusy, owoce, słodycze, artykułu kolonialne" chodzi po bardzo CENNYM ZABYTKU, który został odkryty całkiem niedawno.

Najpierw był remont Młyna, podczas którego odkryto zabytki i wyeksponowano je. Później remont Hali targowej, gdzie zrobiono to samo. Idąc po zakupy chodzimy

 

[pełna treść "Chrońmy naszą historię"]


10.11.2007 - listopadowe spotkanie PTG - wybory Zarządu

Listopadowe spotkanie członków PTG odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Sopot dla Środowiska. Jest to nowe miejsce naszych spotkań, gdzie wszystko wskazuje na to, zagościmy dłużej.

Spotkanie rozpoczął Prezes Adam Kamiński od serdecznego przywitania przybyłych koleżanek i kolegów.

W trakcie tego spotkania odbyć się miały wybory jednak przed tym nastąpiło wystąpienie naszej koleżanki Ani, która jako jedyna z członków PTG uczestniczyła w rocznicowym spotkaniu Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo”. Ania opowiedziała nam jak przebiegało spotkanie. Koleżankom i Kolegom z WTG „Gniazdo” gratulujmy i przyznajemy, że wysoko umieścili poprzeczkę dla kolejnych Towarzystw, które będą organizować podobne spotkania J Życzymy również dalszej owocnej pracy.

 

[pełna treść "10.11.2007 - listopadowe spotkanie PTG - wybory Zarządu"]


28.09.2007 - Wykład o genealogii w SP w Górznej

28 września w Szkole Podstawowej w Górznej odbyło się VII Forum Ekologiczne pod hasłem "Człowiek w przyrodzie". Jedna z nauczycielek, Maria Jaszczyk, napisała: "Były już Głosy przyrody, Barwy..., Zapachy..., Cisza w przyrodzie, Przyroda nie zna granic, Wartości w przyrodzie. Teraz przyszedł czas na Człowieka w przyrodzie.". Wszystko to, by prowadzone w niekonwencjonalny sposób zajęcia, zainteresowały dzieci i zachęciły je do poznawania tajemnic otaczającego je świata.

 

[pełna treść "28.09.2007 - Wykład o genealogii w SP w Górznej"]


16.09.2007 - Prezent dla PTG z Lubeki

W dniu 16 września tego roku w Częstocinie w gminie Przywidz spotkałem się panem Gerhardem Huß. Pan Huß jest aktywnym działaczem Verein für Familienforschung e. V. Lübeck (Towarzystwo Genealogiczne w Lubece). Było to drugie moje spotkanie z panem Huß. Poznaliśmy się w lutym w Malente w trakcie konferencji "Familiengeschichte – Ortsgeschichte - Regionalgeschichte" (Historia rodziny - historia miejscowości - historia regionalna). Tym razem oprócz odwiedzenia swoich krewnych mieszkających w Polsce pan Huß przywiózł prezent dla PTG. Cały karton literatury genealogicznej w większości dotyczącej naszego regionu, oczywiście po niemiecku. Wkrótce spis pojawi się w naszej Bibliotece Zasobów Genealogicznych.

 

[pełna treść "16.09.2007 - Prezent dla PTG z Lubeki"]


08.09.2007 - wrześniowe spotkanie PTG - księgi gruntowe

Z powodu remontu trwającego w „naszej” kawiarence, pierwsze powakacyjne spotkanie PTG odbyło się w salkach parafii pw. NMP Wniebowziętej w Sopocie.

Spora, jasna sala znów wywołała temat zmiany miejsca comiesięcznych spotkań. Wciąż wzrastająca liczba osób, które pojawiają się w każdą drugą sobotę miesiąca, sprawia, że w kawiarence robi się już ciasno. Jest kilka pomysłów na nowe miejsce spotkań – zobaczymy, co uda się zorganizować.

 

[pełna treść "08.09.2007 - wrześniowe spotkanie PTG - księgi gruntowe"]


Indeksy parafii w Nowem

Nasza koleżanka Irena Kucz przekazała Proboszczowi parafii Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowem wydrukowane i ładnie oprawione indeksy ślubów tej parafii z lat 1795-1956. Indeksy te zostały przygotowane we współpracy z Leszkiem Ćwiklińskim. Pomagała też rodzina Ireny - mąż Zbyszek i wnuczka Dominika.

Ksiądz Proboszcz docenił ogrom włożonej w to pracy i przekazał Irenie podziękowania oraz okolicznościowy album.

 

[pełna treść "Indeksy parafii w Nowem"]


07-10.06.2007 - Piknik Genealogiczny w Borsku

Prawie dwa lata temu, 15 czerwca 2005 roku, Stanisław Pieniążek zaproponował utworzenie Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego. Niecałe dwa tygodnie później w Wydziale Spraw Obywatelskich zostały złożone wszystkie dokumenty, a na początku lipca Towarzystwo zostało wpisane do ewidencji. Z tej okazji od kilku miesięcy planowaliśmy urodzinowy Piknik Genealogiczny.

W Boże Ciało, 7 czerwca, od samego rana zaczęliśmy się zjeżdżać do Borska, który wybraliśmy na miejsce naszego spotkania.

Borsk leży na jeziorem Wdzydze (często nazywanym Kaszubskim Morzem). Jest niedużą wsią usytuowaną nad Wdą (warto wspomnieć, że właśnie tu zaczynał się przed trzema laty I Ogólnopolski Spływ Genealogów). W pobliżu znajduje się nieczynne już lotnisko, z którego obecnie startują paralotniarze – niejednokrotnie mieliśmy okazję obserwować, jak szybują nad nami. Warto wspomnieć, że w należących do Borska Malarach urodził się najwybitniejszy polski marynista – Marian Mokwa.

 

[pełna treść "07-10.06.2007 - Piknik Genealogiczny w Borsku"]


12.05.2007 - majowe spotkanie PTG - wizyta w Pelplinie

12 maja odbyło się wyjazdowe spotkanie w Pelplinie połączone z uroczystym otwarciem pracowni komputerowej w Archiwum Diecezjalnym w Pelplinie, w której tworzeniu PTG ma swój udział.

Ks. prof. dr hab. Anastazy Nadolny wspominał o digitalizacji zasobów archiwum, czym zajmuje się między innymi nasz kolega Leszek Ćwikliński. Dowiedzieliśmy się, że digitalizowane są nie tylko księgi metrykalne, ale też wizytacje biskupie i nekrologi. Robi się to po to, aby te cenne materiały nie ulegały zniszczeniu poprzez ciągłe ich kartkowanie. Ks. Nadolny zakończył swoją przemowę mądrym stwierdzeniem, że znajomość swoich przodków - antenatów - poszerza horyzonty.

Jako drugi przemawiał nasz prezes Adam Kamiński. Podziękował on ks. Anastazemu Nadolnemu za miłą atmosferę i możliwość fotografowania ksiąg metrykalnych.

 

[pełna treść "12.05.2007 - majowe spotkanie PTG - wizyta w Pelplinie"]


01-05.05.2007 - Wyjazd na spotkanie Lubelskiego TG

Jakiś czas temu Monika Zawisza z Mariuszem Momontem wpadli na pomysł wyjazdu do Lublina, aby odwiedzić rodzinne strony i wziąć udział w spotkaniu Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego. Jako, że pod Lublinem urodziła się moja babcia, a w Kurowie pod Puławami pradziadek, postanowiłem dołączyć się do wycieczki. Przeznaczyliśmy na ten cel długi weekend majowy.


 

[pełna treść "01-05.05.2007 - Wyjazd na spotkanie Lubelskiego TG"]


List otwarty do Staszka

Zaskoczyła nas wszystkich, decyzja naszego Przyjaciela i Kolegi, Stasia Pieniążka, o rezygnacji z działalności w Pomorskim Towarzystwie Genealogicznym.

Staszku!

Dziękujemy Tobie za dotychczasową pracę. Jesteśmy dumni ze współpracy z Tobą - autorytetem w dziedzinie genealogii w Polsce. Twój udział w funkcjonowaniu genealogicznych portali, czy też list dyskusyjnych GenPolu, PolGenu, pl.soc.gen jest wielkim wkładem rozwój genealogii w Polsce. Staszku, dziękujemy za pracę, jaką włożyłeś w powstanie i rozwój Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego. Od samego początku, jako pomysłodawca i jeden z założycieli, a następnie jego Prezes, istotnie przyczyniłeś się do popularyzacji i rozwoju ruchu genealogicznego w naszym regionie. Jesteś inicjatorem wielu projektów i przedsięwzięć w dziedzinie genealogii, m.in. twórcą Katalogu Zasobów Metrykalnych. Twoja wiedza i profesjonalizm są przykładem dla wielu badaczy historii rodziny i naszego regionu.

 

[pełna treść "List otwarty do Staszka"]


14.04.2007 - kwietniowe spotkanie PTG - mamy prawie dwa lata

Gdy prawie dwa lata temu pojawił się pomysł utworzenia Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego chyba nikt z nas nie przypuszczał, że będzie się ono cieszyło tak wielką popularnością. Z garści zapaleńców powstała już silna grupa licząca ponad sześćdziesiąt osób. Choć nie udało nam się jeszcze spotkać w pełnym składzie, to jednak każde kolejne spotkanie utwierdza nas w przekonaniu, że nigdy nie będzie tak, że nikt się nie pojawi. Udowodniliśmy to po raz kolejny spotykając się na w drugą sobotę kwietnia w Sopocie, na comiesięcznym spotkaniu. W naszej kawiarence powoli robi się ciasno, bo grono pomorskich genealogów wciąż się powiększa – znów mieliśmy przyjemność gościć osoby, które

 

[pełna treść "14.04.2007 - kwietniowe spotkanie PTG - mamy prawie dwa lata"]


10.03.2007 - marcowe spotkanie PTG - wciąż się rozwijamy

„W marcu jak w garncu” jak mówi przysłowie i rzeczywiście świetnie ono pasuje do ostatnich dni. A jednak w sobotę, 10 marca, pogodę mieliśmy przepiękną i bez problemu mogliśmy się spotkać w licznym, genealogicznym gronie.

Po ustawieniu stołów i przygotowaniu kawy i herbaty, zasiedliśmy w „naszej” kawiarence „Niebo do wynajęcia”. Pierwsze chwile poświęciliśmy kwestii terminu następnego spotkania. Ze względu na wypadające na

 

[pełna treść "10.03.2007 - marcowe spotkanie PTG - wciąż się rozwijamy"]


03.03.2007 - Czwarte urodziny GenPolu

3 marca część z nas uczestniczyła w niezwykłym wydarzeniu - czwartych urodzinach GenPolu. Czym jest GenPol? To jeden z najlepszych serwisów genealogicznych, skupiający tysiące osób zainteresowanych poszukiwaniami swoich korzeni. Wielu z nas, właśnie tam, stawiało pierwsze internetowe kroki w genealogii.

Dwóch przedstawicieli naszego Towarzystwa – Krzysztof Borowski i Paweł Kwapiszewski – byli na miejscu już koło 10.00. Ostatnie chwile przed rozpoczęciem oficjalnego spotkania, wraz z innymi gośćmi, którzy pojawili się wcześniej na miejscu, pomagali Gospodarzowi w przygotowaniach. W samo południe w salach Muzeum Kolekcji im Jana Pawła II zebrało się około 70 osób.

Jak na urodziny przystało wszystko rozpoczęło odśpiewanie „Sto lat” i zdmuchnięcie urodzinowych świeczek, a właściwie jednej w kształcie „4”. Jubilat dostał kartkę z życzeniami, na której podpisali się wszyscy goście. Tomek Nitsch opowiedział o GenPolu i związanych z nim planach na przyszłość, podał kilka danych statystycznych dotyczących użytkowników serwisu obecnych na uroczystości. Twórca GenPolu został członkiem honorowym Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego. Jednocześnie Jacek Młochowski, prezes Polskiego Towarzystwa Genealogicznego, otrzymał tytuł Genealoga Roku.

 

[pełna treść "03.03.2007 - Czwarte urodziny GenPolu"]


28.02.2007 - Wykład o genealogii w Gimnazjum nr 33 w Gdańsku

W gdańskim Gimnazjum nr 33 organizowane są spotkania tematyczne, na które zapraszani są różni goście. Tym razem panie Jolanta Zawada i Barbara Czubacka oraz nasza koleżanka Monika Zawisza wpadły na pomysł, że warto przybliżyć uczniom temat poszukiwania własnych korzeni.

I tak 28 lutego odbył się krótki wykład na poświęcony genealogii. Poprowadziła go jedna z naszych koleżanek - Ania Krzyżankowska.

 

[pełna treść "28.02.2007 - Wykład o genealogii w Gimnazjum nr 33 w Gdańsku"]


10.02.2007 - lutowe spotkanie PTG - wizyta p. Kowalkowskiego

Podczas lutowego spotkania PTG mieliśmy zaszczyt gościć w naszym gronie Mieczysława Lewandowskiego ze Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego. Część z nas miała okazję poznać Mietka podczas I Ogólnopolskiego Spływu Genealogów organizowanego na Wdzie w 2004 roku. Przy okazji tego spotkania pojawił się temat wysunięty przez Wojtka Beszczyńskiego, a dotyczący pomocy członków ŚTG w poszukiwaniu cmentarzy rosyjskich, które mogą znajdować się na południu Polski.

Kolejnym gościem był pan Krzysztof Kowalkowski, sekretarz OG ZKP, autor wielu książek o tematyce kociewskiej i organizator konkursu genealogicznego dla uczniów szkół gimnazjalnych miasta Gdańska „Moja Pomorska Rodzina”.

 

[pełna treść "10.02.2007 - lutowe spotkanie PTG - wizyta p. Kowalkowskiego"]


09-11.02.2007 - Konferencja genealogiczna w Malente

W dniach 9 do 11 lutego 2007 roku w małym miasteczku Bad Malente, niedaleko Lubeki, odbyła się coroczna konferencja "Familiengeschichte – Ortsgeschichte - Regionalgeschichte" (Historia rodziny - historia miejscowości - historia regionalna). Konferencja ta jest przygotowywana przez Academia Baltica z Lubeki we współpracy z Verein für Familienforschung in Ost- und Westpreußen (Towarzystwo Genealogiczne Prus Wschodnich i Zachodnich).

W tym roku po raz pierwszy zaproszono dwóch gości z zagranicy: panią doc. dr

 

[pełna treść "09-11.02.2007 - Konferencja genealogiczna w Malente"]


13.01.2007 - styczniowe spotkanie PTG - podsumowanie działalności PTG

13 stycznia odbyło się pierwsze w Nowym Roku, spotkanie Członków PTG. Było ono swoistym podsumowaniem dotychczasowej działalności Towarzystwa.

Nasz Skarbnik, Krzysztof Dławichowski przedstawił raport finansowy PTG za rok 2006. Zdano również relację z przekazania komputerów dla Archiwum Diecezjalnego w Pelplinie.

Na spotkaniu dyskutowaliśmy również nad nowymi formami działalności. Padło wiele ciekawych propozycji, między innymi propozycja organizowania „Wieczorów Genealogicznych”, a także prezentowanie naszych własnych dokonań genealogicznych w formie cyklicznych wystaw.

 

[pełna treść "13.01.2007 - styczniowe spotkanie PTG - podsumowanie działalności PTG"]


05.01.2007 - Prezent PTG dla Archiwum Diecezjalnego w Pelplinie

W dniu 5 Stycznia 2007 zainstalowaliśmy w Archiwum Diecezjalnym w Pelplinie trzy komputery. Dzięki tym komputerom uda się lepiej chronić archiwalne ksiągi parafialne. Genealodzy wykonujący kwerendy w archiwum będa mogli oglądać zdjęcia ksiąg przy pomocy tych komputerów zamiast przeglądać oryginały.

Komputery zostały sfinansowane ze składek członków Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego. Oficjalne (uroczyste ;-) przekazanie zorganizujemy w późniejszym terminie.

 

 

[pełna treść "05.01.2007 - Prezent PTG dla Archiwum Diecezjalnego w Pelplinie"]


02.12.2006 - grudniowe spotkanie PTG - Sekrety rodzinne

W pierwszą sobotę grudnia odbyło się ostanie w 2006 roku oficjalne spotkanie członków naszego Towarzystwa. Już po raz trzeci odbyło się ono w kawiarence parafialnej "Niebo
do wynajęcia". Pragnąc wesprzeć jej działalność zakupiliśmy 10 składanych krzeseł i zadbaliśmy o dwa komplety serwetek na stoliki.

Już czas oczekiwania na Prezesa, upłynął nam na rozmowach genealogicznych. Początek przeznaczyliśmy, jak zawsze, na sprawy organizacyjne.

Następnie krótka rozmowa o konferencji p.t. "Historia rodzinna - historia lokalna - historia regionalna w Prusach Wschodnich i Zachodnich", która odbędzie się w lutym 2007 w Lubece, a na którą zostaliśmy zaproszeni. W ciągu tych kilku dni będzie nas reprezentował nasz Prezes, Adam Kamiński. W swoim wystąpieniu przybliży obecnym na spotkaniu działalność naszego Towarzystwa.

 

[pełna treść "02.12.2006 - grudniowe spotkanie PTG - Sekrety rodzinne"]


11.11.2006 - listopadowe spotkanie PTG - historia Kopernika

Tym razem nie w pierwszą a w drugą sobotę miesiąca odbyło się comiesięczne spotkanie członków PTG.

Dzięki uprzejmości Proboszcza parafii p.w. św. Michała w Sopocie, księdza Zbigniewa Zielińskiego, po raz drugi mogliśmy się spotkać w Kawiarence Parafialnej "Niebo do wynajęcia".W ramach podziękowań i z nadzieją na dalszą owocną współpracę postanowiliśmy wspomóc Kawiarenkę dokonując zakupu składanych krzesełek. Fundusz na ten cel również będzie pochodził z naszych składek. Koordynowaniem zakupu podjął się Krzysztof Borowski i Zbigniew Michalak.

Jako pierwsze omawiane były sprawy organizacyjne. Tym razem do omówienia mieliśmy sprawy budżetowe.

 

[pełna treść "11.11.2006 - listopadowe spotkanie PTG - historia Kopernika"]


07.10.2006 - październikowe spotkanie PTG - jak fotografować księgi

Tradycyjnie w pierwszą sobotę miesiąca odbyło się spotkanie PTG. Po raz pierwszy spotkaliśmy się w nowym miejscu w Sopocie, w kawiarence parafialnej "Niebo do wynajęcia", gdzie odbywać się będą nasze kolejne spotkania.

W oczekiwaniu na "gwóźdź programu", czyli dotarcie na spotkanie naszego kolegi Leszka Ćwiklińskiego, który miał wygłosić wykład na temat fotografowania ksiąg metrykalnych, omówiliśmy sprawy organizacyjne. Po omówieniu palących spraw organizacyjnych do prezentacji przystąpił Leszek.

Wykład był niezwykle pouczający. Dowiedzieliśmy się wielu technicznych szczegółów, na które powinniśmy zwrócić uwagę fotografując księgi metrykalne. Następnie każdy miał okazję samemu spróbowac swoich sił, fotografując księgę przyniesioną na tą okazję przez Staszka Pieniążka, a przede wszystkim uzyskać fachową poradę i pomoc, którą przez cały czas służył nam Leszek Ćwikliński.

 

[pełna treść "07.10.2006 - październikowe spotkanie PTG - jak fotografować księgi"]


02.09.2006 - wrześniowe spotkanie PTG - indeksacja cmentarzy

2 września miało miejsce pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego. Na spotkanie przybyło 22 członków i sympatyków PTG. Krótko omówiliśmy wydarzenia wakacyjne związane z naszą działalnością, czyli III Ogólnopolski Spływ Genealogów w dwóch odsłonach na Wdzie i Brdzie, Kiermasz Organizacji Pozarządowych w Gdyni oraz zjazd Rodziny Ćwiklińskich.

Kolejnym punktem spotkania były sprawy organizacyjne. Między innymi, miło nam poinformować, że pełną parą ruszył

 

[pełna treść "02.09.2006 - wrześniowe spotkanie PTG - indeksacja cmentarzy"]


05-09.07.2006 - III Ogólnopolski Spływ Genealogów - Brda 2006

 

Odsłona II BRDA lipiec 2006

 

Mając na uwadze powodzenie dotychczas organizowanych spływów przez pasjonatów genealogii, członkowie PTG postanowili kontynuować ich organizację aby stały się tradycją niezobowiązujących spotkań w różnych regionach kraju, abyśmy mogli poznawać ich obyczaje, kulturę i tradycje tam kultywowane.

 

[pełna treść "05-09.07.2006 - III Ogólnopolski Spływ Genealogów - Brda 2006"]


24.06.2006 - Kiermasz Organizacji Pozarządowych w Gdyni

W dniu 14.06.2006 Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne uczestniczyło w Kiermaszu Organizacji Pozarządowych odbywającym się Gdyni na Placu Kaszubskim. Nasze stoisko cieszyło się dużym powodzeniem. W trakcie kiermaszu rozdawaliśmy ulotki informujące o naszym Towarzystwie i zachęciliśmy dużą ilość przechodniów do zainteresowania się genealogią własnych rodzin. W trakcie kiermaszu jedna osoba złożyła deklarację członkowską.

Innym z efektów dzisiejszego kiermaszu był prawdopodobnie szczyt oglądalności naszej strony internetowej, na której przed godziną dziewiątą wieczorem było ponad 1100 gości.

 

[pełna treść "24.06.2006 - Kiermasz Organizacji Pozarządowych w Gdyni"]


14-18.06.2006 - III Ogólnopolski Spływ Genealogów - Wda 2006

Odsłona I WDA, czerwiec 2006

Tegoroczny III Ogólnopolski Spływ Genealogów odbywa się w dwóch odsłonach.
Dzięki temu w spotkaniu genealogów z naturą na pięknych pomorskich rzekach mogą uczestniczyć wszyscy, którym jeden czy drugi termin nie pasował.
W ostatnią niedzielę (18.VI) zakończyła się I odsłona spływu trwająca w dniach 14-18.VI
Rzeka Wda, znana już niektórym z I Spływu Genealogów, cicha, spokojna płynąca w większości przez Bory Tucholskie.

W środę (14.VI) tablica przy ulicy Polnej w Czarnej Wodzie wskazywała przybywającym miejsce spotkania.

 

[pełna treść "14-18.06.2006 - III Ogólnopolski Spływ Genealogów - Wda 2006"]


03.06.2006 - czerwcowe spotkanie PTG - indeksowanie ksiąg parafialnych

3 czerwca 2006 roku odbyło się kolejne spotkanie członków i sympatyków PTG. Na spotkanie przybyło 17 członków.

Pierwszym tematem spotkania był terminarz na okres wakacyjny. Głównymi zdarzeniami w tym okresie są dwa ogólnopolopolskie spływy genealogiczne. Pierwszy czerwcowy (15-18.06) organizowany przez Stanisława Pieniążka i drugi lipcowy (5-9.07) organizowany przez Krzysztofa Borowskiego. Podjęliśmy też decyzję, że przez najbliższe dwa miesiące nie będą się odbywały

 

[pełna treść "03.06.2006 - czerwcowe spotkanie PTG - indeksowanie ksiąg parafialnych"]


18.05.2006 - Spotkanie z Marianną Stanke, genealogiem z Bonn

W najblizszy czwartek 7 grudnia 2006 o godzinie 1730 w restauracji hotelu "Zatoka" w Sopocie przy ul. E. Plater 1/9/11 odbędzie się spotkanie ze znanym genealogiem Niemiec, Gdańszczanką z pochodzenia panią Marianną Stanke.

Pani Marianna Stanke jest znawczynią pomorskiej genealogii i autorką między innymi książek: "Collegium Marianum w Pelplinie 1858-1920" oraz "Katholische Kirchenbücher in Ost-und Westpreußen".

 

 

[pełna treść "18.05.2006 - Spotkanie z Marianną Stanke, genealogiem z Bonn"]


04.03.2006 - marcowe spotkanie PTG - wizyta p. Ornatowskiego

W sobotę, 4 marca 2006 roku, w Zespole Szkół Licealnych w Gdyni Witominie odbyło się kolejne spotkanie Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Obecne były 23 osoby, w tym także nasz gość, Pan Artur Ornatowski z Warszawy.

 

[pełna treść "04.03.2006 - marcowe spotkanie PTG - wizyta p. Ornatowskiego"]


04.02.2006 - lutowe spotkanie PTG - prezentacja: Ossowscy i Walder

4 lutego 2006 odbyło się kolejne spotkanie Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego. Spotkaliśmy się w stołówce Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. gen. Mariusza Zaruskiego w Gdyni-Witominie. Będzie to miejsce kolejnych naszych spotkań. Obecnych było 22 osoby, a wśród nich nasza koleżanka mieszkająca w Niemczech - Irena Manzius.

Pierwszym punktem spotkania było omówienie wzoru legitymacji członkowskiej – zostanie on dopracowany przez Pawła Kwapiszewskiego.

 

[pełna treść "04.02.2006 - lutowe spotkanie PTG - prezentacja: Ossowscy i Walder"]


07.01.2006 - styczniowe spotkanie PTG - prezentacja : Kledzik

Po raz kolejny spotkaliśmy się na Witominie. Pojawiło się 18 członków oraz 5 sympatyków genealogii, z których część od razu przystąpiła do PTG. Obecnie do naszego Towarzystwa należy już 35 osób.

Pierwszym punktem spotkania była prezentacja Wiesia Kledzika dotycząca jego poszukiwań genealogicznych. Jego korzenie wywodzą się z Dziembowa i innych miejscowości w pobliżu Piły. Zdjęcia, mapy i wydruki drzewa genealogicznego pozwoliły w bardzo barwny sposób przedstawić historię rodziny –

 

[pełna treść "07.01.2006 - styczniowe spotkanie PTG - prezentacja : Kledzik"]


03.12.2005 - grudniowe spotkanie PTG - organizujemy się

3 grudnia w Klubie „Mestwin” w Gdańsku odbyło się drugie spotkanie PTG. Pojawiło się na nim 14 członków Towarzystwa oraz 3 osoby, które od razu złożyły deklaracje członkowskie.

Nasz prezes, Stanisław Pieniążek, przedstawił wszystkim wyniki ankiety „Jak widzisz PTG i Twoje miejsce w Towarzystwie?” rozesłanej do członków Towarzystwa.

 

[pełna treść "03.12.2005 - grudniowe spotkanie PTG - organizujemy się"]


16.09.2005 - Pierwsze spotkanie PTG

16 września 2005 w Gdyni w Osiedlowym Klubie Kultury na ul. Narcyzowej 1/2 odbyło się I zebranie Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Podczas spotkania ustalono wysokość wpisowego oraz składki miesięcznej. Wybrano też prezesa i skarbnika.

Prezesem PTG został Stanisław Pieniążek zaś skarbnikiem Krzysztof Dławichowski.

 

[pełna treść "16.09.2005 - Pierwsze spotkanie PTG"]


07.09.2005 - Spotkanie z Marianną Stanke, genealogiem z Bonn

7 września miało miejsce spotkanie z p. Marianną Stanke, genealogiem z Bonn.
Pani Marianna Stanke, z pochodzenia Gdańszczanka, jest znawczynią pomorskiej genealogii i autorką między innymi książek: "Collegium Marianum w Pelplinie 1858-1920" oraz "Katholische Kirchenbücher in Ost-und Westpreußen".

Dzięki rozmowie z p. Marianną na pewno mogliśmy zweryfikować nasze podejście do genealogii oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy związanych z jej pracą jako genealoga.

Spotkanie odbyło się w pubie TO TU, którego właścicielem jest przyjaciel PTG, Andrzej Wardyn

 

[pełna treść "07.09.2005 - Spotkanie z Marianną Stanke, genealogiem z Bonn"]


29-31.08.2005 - II mały spływ kajakowy na Wdzie

W dniach 29-31 sierpnia 2005 miał miejsce spływ kajakowy.
Tym razem płynęliśmy rzeką od miejscowości Czarna Woda do miejscowości Czubek.
W pierwszym dniu spływu gościliśmy p. Andrzeja Grzyba, literata, pedagoga, członka Sejmiku Pomorskiego, byłego Starostę powiatu starogardzkiego. Dzięki niemu poznaliśmy pochodzenie nazw miejscowości, przez które mieliśmy przepływać jak również historię i obyczaje Kociewskie.

 

[pełna treść "29-31.08.2005 - II mały spływ kajakowy na Wdzie"]


19-21.08.2005 - Mały spływ kajakowy na Wdzie

Korzystając z końcówki wakacji zorganizowaliśmy kolejny spływ.
Rozpoczął się on również od Czarnej Wody.
Spotkaliśmy się 19 sierpnia 2005, na działce jednego z członków PTG, Stanisława Pieniążka, gdzie odbył się "wieczorek zapoznawczy"
Na drugi dzień, rozpoczęliśmy spływ. W ciągu dwóch dni, pokonaliśmy dystans 44 km (z Czarnej Wody do Wdeckiego Młyna).

Wda po raz drugi

 

[pełna treść "19-21.08.2005 - Mały spływ kajakowy na Wdzie"]


06-10.07.2005 - II Ogólnopolski Spływ Kajakowy Genealogów

W dniach 6-10 lipca 2005, na rzece Rospudzie, odbył się II Ogólnopolski Spływ Kajakowy Genealogów.
Przygotowania do spływu miały miejsce jeszcze przed utworzeniem Stowarzyszenia, ale w całości to przedsięwzięcie dokonane zostało przez Krzysztofa Borowskiego i Stanisława Pieniążka, członków PTG.

II Ogólnopolski Spływ Genealogiczny

 

[pełna treść "06-10.07.2005 - II Ogólnopolski Spływ Kajakowy Genealogów"]


26.06.2005 - Rejestracja PTG

26 czerwca 2005 roku Joanna Jendrzejewska, Stanisław Pieniążek i Anna Stachowska zgłosili w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdyni informację o utworzeniu stowarzyszenia zwykłego pod nazwą Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne. 7 lipca 2005 roku Stowarzyszenie to zostało wpisane do ewidencji pod nr 42

 

 

[pełna treść "26.06.2005 - Rejestracja PTG"]


15.06.2005 - Pierwsze spotkanie pomorskich genealogów

21 maja 2005 roku Anna Stachowska zaproponowała spotkanie genealogów z Trójmiasta i okolic. Odzew był spory i tak trójmiejskie spotkanie stało się pomorskim.

Na spotkanie przybyły osoby od dawna działające na grupie dyskusyjnej pl.soc.genealogia jak i takie, które ujawniły się dopiero teraz. To właśnie na tym spotkaniu, które odbyło się 15 czerwca 2005 roku, z ust Stanisława Pieniążka, padła propozycja utworzenia Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego.

 

[pełna treść "15.06.2005 - Pierwsze spotkanie pomorskich genealogów"]