Forum PTG
Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne

Strona główna » Ogólne » Dzieje Pomorza » Martyrologium duchowieństwa parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sypniewie- pomoc
Martyrologium duchowieństwa parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sypniewie- pomoc [wiadomość #17788] sob, 29 lutego 2020 16:53 Przejdź do następnej wiadomości
bania1997 jest aktualnie niedostępny  bania1997
Wiadomości: 23
Dołączył(a): stycznia 2013
Miejsce: Sypniewo
Junior Member
Drodzy forumowicze!

Bdc studentem realizuj moje seminarium magisterskie z zakresu historii Kocioa. Tematem tworzonej przeze mnie pracy s losy duchownych posugujcych i pochodzcych z parafii Sypniewo (ob. diecezja bydgoska, wczeniej diecezja pelpliska)w czasie II wojny wiatowej. Wielu z kapanw zwizanych z wyej wymienion parafi ponioso mczesk mier w obozach rozlokowanych na terenie Pomorza na pocztku II wojny wiatowej. W swojej pracy pragn uj nastpujcych kapanw:

1. Ks. ppk Sylwestra Ciemlad-Grabowskiego, proboszcza sypniewskiego w latach 1931-1939, zamordowanego w padzierniku 1939 w Karolewie,
2. Ks. Piotra Sosnowskiego, sug Boego, wikariusza sypniewskiego w latach 1923-1925, zamordowanego 27.10.1939 w Rudzkim Mocie,
3. Ks. Franciszka Boruckiego, wikariusza sypniewskiego w latach 1922-1923 oraz 1928-1929, winia KL Stuthoff, Kl Mauthausen oraz KL Dachau,
4. Ks. Franciszka Czapliskiego, wikariusza sypniewskiego w latach 1927-1928, zamordowanego 16.10.1939 w Szpgawsku,
5. Ks. Ambroego Lewandowskiego, administratora sypniewskiego w latach 1929-1931, zamordowanego 16.10.1939 w Szpgawsku,
6. Ks. Franciszka Lipskiego, wikariusza sypniewskiego w 1939, zamordowanego prawdopodobnie w padzierniku 1939 pod Skarszewami,
7. Ks. Szczepana Gracza SAC, doktora weterynarii, pochodzcego z Sypniewa, zamordowanego 11.11.1942 r. w Radogoszczy.

By moe kto z Pastwa posiada jakie informacje na temat wyej wymienionych kapanw. Zaley mi na kadej rzeczy, ktra pomoe lepiej pozna duchownych, ktrzy pracowali w mojej rodzinnej parafii i udzielali moim przodkom i krewnym sakramentw i towarzyszyli sw posug w codziennym yciu. Wartociowe bd dla mnie fotografie.

Wicej informacji w miar rozwoju korespondencji.
Za kad pomoc i odzew z gry dzikuj.
Odp: Martyrologium duchowieństwa parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sypniewie- pomoc [wiadomość #17790 jest odpowiedzią na wiadomość #17788] sob, 29 lutego 2020 20:25 Przejdź do poprzedniej wiadomości
celina jest aktualnie niedostępny  celina
Wiadomości: 81
Dołączył(a): wrzenia 2009
Member
Na pewno mam pewne informacje o ks. Piotrze Sosnowskim - jakie zdjcia z okresu kiedy by proboszczem w Bysawiu, artyku z Gazety Toruskiej. Prosz poda mi maila.
Celnia S
Poprzedni wątek: Szukam książek o dziejach miejscowości kaszubskich
Następny wątek: rodzina Patoka z Dubowa k/Stężyca
Idź do forum:
  


Aktualna data: pon maj 20 15:18:20 CEST 2024

Łączny czas generowania strony wyniósł $1 sekund