Forum PTG
Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne

Strona główna » Ogólne » Dzieje Pomorza » Wysiedlenia z Pomorza w 1939
Wysiedlenia z Pomorza w 1939 [wiadomość #13727] pon, 27 padziernika 2014 08:52 Przejdź do następnej wiadomości
piesta
Wiadomości: 675
Dołączył(a): marca 2006
Senior Member
(Przeniesione z kontakty@ptg.gda.pl)

Dzie dobry Pastwu, nazywam si Mariusz Dudziuk, jestem mieszkacem Sarnak, jest to wschd Polski, nad rzek Bug, obecnie wojewdztwo mazowieckie. W listopadzie 1939 roku na nasze tereny przywieziono wysiedlonych pomorzakw z takich miejscowoci : Przerbska Huta, Wisin, Boe Pole Krlewskie, Skrzydowo, Postoowo, Szatarpy, Szczodrowo, Jaroszew, Wickowy, Czarnocin, Wykw. Jestem lokalnym mionikiem historii mojej rodzinnej ziemi sarnackiej. Mamy wiele kart historii jeszcze nie odkrytych bd zapomnianych. Tak jest te z histori wysiedle. Zajmuj sie lokalnie odkrywaniem tych kart dla potomnych. Mam list osb ktre zmary u nas i tych ktre si urodziy. Na naszym cmentarzu sa jeszcze mogiy pomorzakw, a wrd najstarszych ludzi przewija si temat wysiedlonych pomorzan. Staram sie zbiera te wszystkie informacje. Moe na cos przydam sie pastwu. w tym roku przypada 75 lat od wysiedle. Pozdrawiam Mariusz Dudziuk


Staszek
Odp: Wysiedlenia z Pomorza w 1939 [wiadomość #13728 jest odpowiedzią na wiadomość #13727] pon, 27 padziernika 2014 09:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
krznisz jest aktualnie niedostępny  krznisz
Wiadomości: 126
Dołączył(a): lutego 2008
Miejsce: Sztum
Senior Member
Staszku a niema tam gdzie jakiego adresu meilowego do kontaktu z Tym Panem?

Pozdrawiam
Krzysztof Nierzwicki
Odp: Wysiedlenia z Pomorza w 1939 [wiadomość #13788 jest odpowiedzią na wiadomość #13728] pon, 03 listopada 2014 18:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
szulist jest aktualnie niedostępny  szulist
Wiadomości: 53
Dołączył(a): padziernika 2009
Member
Witajcie!

W Grzybowie (parafia Lipusz) mieszka rodzina Hetmanskich. Najstarszy z nich to Stanislaw. Nie ukrywam ze jestem z nim powiazany poprzez moja pra-babke. On i jego rodzina byli wypedzeni przez Niemcow do jakiejs wioski nad sama rzeka Bug. Nagralem na dyktafon jego wspomnienia od momentu wypedzenia w 1939 roku do powrotu do domu.
Moglbym udostepnic, ale po jego zgodzie. Niestety oni zlikwidowali telefon stacjonarny i musze sie do nich udac.

Szulist
Odp: Wysiedlenia z Pomorza w 1939 [wiadomość #13812 jest odpowiedzią na wiadomość #13728] sob, 08 listopada 2014 16:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jolka
Wiadomości: 290
Dołączył(a): padziernika 2008
Miejsce: Gdynia
Senior Member
Jeli jest adres mailowy to ja te poprosz z uwagi na to,e rodzina mojego Taty pochodzi z tej parafii a ja mam kilka nie odkrytych jeszcze kontaktw rodzinnych ( granica 100 lat ) Smile
pozdrawiam
Jola


GDYBY NIE PRZODKOWIE MOI NIC BY MNIE NIE BYŁO, NIC ŚWIADOMOŚCI, NIC DUSZY, NIC CIAŁA.
TO PRADZIADÓW ZNOJNE ŻYCIE, ŻE JESTEM, SPRAWIŁO, A ZE MNĄ I WE MNIE CZĄSTKA ICH ZOSTAŁA.
Odp: Wysiedlenia z Pomorza w 1939 [wiadomość #13814 jest odpowiedzią na wiadomość #13812] sob, 08 listopada 2014 17:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
piesta
Wiadomości: 675
Dołączył(a): marca 2006
Senior Member
Moi Drodzy. Nie jestem upowaniony do podawania maile p. Mariusza.
Otrzymaem od niego ju list osb zmarych do 1945. Bdzie ona udostpniona w formie artykuu na stronie PomTG. Dziwne gdy jak pisze p.Marcin po 1945 r. nie odnotowano ju zgonw Pomorzakw w parafii Sarnaki. Czyby powrcili na ojczyste tereny?
Pan Mariusz aktualnie pracuje nad lubami i chrztami w rodzinach Pomorzakw. Jak tylko otrzymam opublikuj.
Staszek


Staszek
Odp: Wysiedlenia z Pomorza w 1939 [wiadomość #13815 jest odpowiedzią na wiadomość #13814] nie, 09 listopada 2014 19:09 Przejdź do poprzedniej wiadomości
szulist jest aktualnie niedostępny  szulist
Wiadomości: 53
Dołączył(a): padziernika 2009
Member
Dzien dobry!
Tak, jest taka mozliwosc, ze wrocili wczesniej. "Moi" Hetmanscy wrocili bez zgody Niemcow 1943 roku.
Pozdrawiam Szulist
Poprzedni wątek: Gawędy pana Antoniego
Następny wątek: SCHNEIDEMUHL NEUHOFF
Idź do forum:
  


Aktualna data: sob maj 18 19:24:40 CEST 2024

Łączny czas generowania strony wyniósł $1 sekund