Forum PTG
Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne

Strona główna » Ogólne » Nasza kawiarenka » Elita nie elita ? cd...
Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8419] wto, 20 wrzenia 2011 20:42 Przejdź do następnej wiadomości
neuteich jest aktualnie niedostępny  neuteich
Wiadomości: 88
Dołączył(a): lipca 2010
Member
Admin usun z poprzedniego tematu posty nie zwizane z tematem, z reszt susznie. Nie mniej zagadnienia poruszane w postach uwaam za ciekawe... przenoszc temat na "tory" blisze genealogi zadabym pytanie... gdzie koczy si genealogia a zaczyna si inwigilacja ? oraz ... jak daleko mona posun si w poszukiwaniach genealogicznych ? Kto z Was si nad tym zastanawia ?
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8423 jest odpowiedzią na wiadomość #8419] wto, 20 wrzenia 2011 22:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
egopol jest aktualnie niedostępny  egopol
Wiadomości: 997
Dołączył(a): marca 2006
Senior Member
Witam !
Jestem w peni wiadomy tego, e moja odpowied na post prowokatora do rnych dyskusji moe nie by zbyt mile widziana i moe by uwaany za niezgodny z netykiet ale postaram si na niego odpowiedzie.
Nie bd mia adnych pretensji jeeli, przez moderatorw bdzie usunity.
Moe uda mi si namwi autora aby podyskutowa na priv.

"gdzie koczy si genealogia a zaczyna si inwigilacja ?"

Uwaam, e ta granica jest bardzo chwiejna i nie da si jej okreli.
Czytajc literatur dot redniowiecza ju wtedy mielimy do czynienia z inwigilacj.Z bliszych nam okresw poprzez czasy Napoleona, Zabory Pruskie i Rosyjskie. W tym okresie si ona nasilia znacznie i osigna cakiem inne znaczenie.
Tak jak np. w poprzednich okresach, po odzyskaniu niepodlegoci - II RP. Bereza Kaszubska. W czasie II W.w. prowadzili j okupanci z jednej i drugiej strony. Ak - bya wyjtkowo perfidna, podobnie jak przysze wadze. Prowadzi j rwnie Gryf Pomorski.
A gdzie jest genealogia ???
Ja myl tak...
Tam, gdzie s nasi przodkowie.

"Kto z Was si nad tym zastanawia ?"

Uwaam, e nad tym zastanawiaj si wszyscy, tylko, e te jest rwnie sia wysza.
Krzysiek


Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8425 jest odpowiedzią na wiadomość #8423] ro, 21 wrzenia 2011 08:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Teerose jest aktualnie niedostępny  Teerose
Wiadomości: 235
Dołączył(a): kwietnia 2006
Miejsce: Juszki k/Kościerzyny
Senior Member
Zgadzam si z Krzykiem. Tam jest genealogia, gdzie nasi przodkowie. Kiedy na Genpolu by wietny wtek pt. "Trup w szafie". Mona byo opisa rne niechlubne przypadki z przeszoci naszych rodzin, na ktre natknlimy si podczas bada genealogicznych. U mojej znajomej, na przykad, tematem tabu by fakt, e zi zabi tecia gdzie na pocztku XX wieku. Myl, e kady aspekt ycia przodkw wart jest zbadania, kady dokument warty jest pochylenia si nad nim. To w interpretacji takich materiaw tkwi problem.
Niedawno dodaam na forum wtek z indeksem nazwisk funkcjonariuszy aparatu bezpieczestwa w woj. gdaskim w latach 1945-1989. Bo wychodz z zaoenia, e gdyby chodzio o moich krewnych, chciaabym pozna takie fakty z ich ycia. Historii nie zmienimy, moemy tylko stara si j zrozumie.
pozdrawiam
Iza
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8436 jest odpowiedzią na wiadomość #8425] ro, 21 wrzenia 2011 22:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
neuteich jest aktualnie niedostępny  neuteich
Wiadomości: 88
Dołączył(a): lipca 2010
Member
Dzikuj za odpowiedzi.
Ciesz si na odpowiedz Teerose w szczeglnoci. Powodem jest indeks nazwisk funkcjonariuszy aparatu bezpieczestwa ... a waciwie dopisek... ktry daa. Pytanie moje jest nastpujce... Twj dziadek walczy/wybra wehrmacht, w czym by lepszy/(nie wstydzisz si tego) a wstydzi si ma wnuk funkcjonariusza UB ?
Chodzi mnie o to, e nie wszyscy a w szczeglnoci w Polsce centralnej i wschodniej wstpienie do wojsk III Rzeszy uwaaj za co normalnego raczej za zdrad polskoci... jednoczenie wielu Polakw uwaa PRL za wasne pastwo Polskie.

Piszesz...Myl, ze kady aspekt ycia przodkw wart jest zbadania...itd.
Pytanie na ile Ty sama chciaa by aby twoje wnuki wnikay w Twoje ycie?

Piszesz ... Historii nie zmienimy itd. Tu uwaam,e si mylisz...
pamitamy z lekcji historii, e kade wydarzenie historyczne przedstawiamy jako: przyczyny, przebieg i skutki. Ale zapominamy, i kade wydarzenie to fakty i opinie.
Fakty s niezmienne, ale mog wci napywa nowe. Opinie s zmienne,a wic i ostateczny obraz caoci moe si zmienia.

... i tu dochodz do sedna sprawy ... jeeli zbieramy fakty, uwaam jest ok., jeeli zbieramy "co" wicej moemy doj do faszywych wnioskw...
...i pytanie czy "mj przodek i mog szuka i wnika we wszystko"?...czy "wieczny odpoczynek racz im da Panie"?
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8438 jest odpowiedzią na wiadomość #8436] ro, 21 wrzenia 2011 22:55 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomeranus jest aktualnie niedostępny  pomeranus
Wiadomości: 20
Dołączył(a): sierpnia 2009
Junior Member
Widze, ze kolega nie zna historii i powtarza sie temat "dziadka Tuska".
Pomorze zostalo wcielone do Niemiec, centralna Polska byla obszarem Generalnej Guberni.
Na obszarze wcielonym, wysiedlano element typowo polski.
Autochtoni (w tym Kaszubi, Kociewiacy itp) zostali uznani za zdolnych do germanizacji lub czuli sie takowymi.
W tym miejscu nalezy wspomniec o volsklistach.
Ludzie ci podpisywali III grupe, aby zyc i normalnie fukcjonowac.
Kto nie podpisal ladowal w Stutthofie lub Potulicach.
Osoby, ktore podpisaly byly wcielane do Wermachtu, to nie byl ich wybor !!!
Po pierwszej wojnie swiatowej autochtonow uwazano za Niemcow i nie powierzano im urzedow panstwowych. Sciagano tutaj osoby z centralnej Polski. Po drugiej wojnie bylo identycznie.
Niemcy uwazali ich za Polakow, a Polacy za Niemcow, a ludzie ci od wiekow mieszkali na tych ziemiach i w wiekszosci czuli sie Polakami.
Mieli tylko inny jezyk, zblizony czesto do niemieckiego.
To Pan uwaza za zdrade ???
Z tej ziemi wywodzi sie Wybicki i wielu innych Polakow z ktorych jestesmy dumni.
Moze warto to przemyslec i zakonczyc nieporzebne zaczepki.
Max Wolf
Tez Polak, ale tez Kaszub, mieszkajacy w Ottawie.
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8442 jest odpowiedzią na wiadomość #8436] czw, 22 wrzenia 2011 11:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Teerose jest aktualnie niedostępny  Teerose
Wiadomości: 235
Dołączył(a): kwietnia 2006
Miejsce: Juszki k/Kościerzyny
Senior Member
No wic Panie neuteich postaram si odpowiedzie po kolei:

1. Nie, nie wstydz si dziadka w Wehrmachcie. Nie, nie uwaam, e by lepszy od innych. Tak si skada, e pierwszym jzykiem mojego dziadka by niemiecki, nie polski i nie kaszubski. Jego rodzice byli NIEMCAMI. Zapewne taki mdrala, jak Ty wie, e na terenie dawnej prowincji Westpreussen mieszkali nie tylko Polacy czy Kaszubi, ale take Niemcy. Okoo 1910 r. proporcje w powiecie kocierskim ksztatoway si mniej wicej tak: 60% Polacy/Kaszubi i 40% Niemcy. W 1939r. mj dziadek jako lojalny obywatel RP bra udzia w kampanii wrzeniowej w mundurze polskim. Gdyby by wini i niemieck "zakamuflowan opcj" to byby czonkiem Selbstschutzu i prowadzi na egzekucje swoich ssiadw (tak jak byo to w niedalekich od jego miejsca zamieszkania Jaroszewach). Ale nie by tego typu czowiekiem. W 1943 r. jako autochton (posugujcy si do tego biegle niemieckim) zosta wcielony do Wehrmachtu, mia modszego brata (ten trafi na roboty przymusowe do Niemiec), 2 maoletnie siostry, matk Niemk i ojczyma Polaka. Czy wedug Ciebie mia ryzykowa ich ycie, eby zgrywa bohatera? Poczytaj sobie "Dziadka w Wehrmachcie" Barbary Szczepuy lub "Wspomnienia kaszubskiego gbura" t.2 Bolesawa Jadewskiego. Poza tym, skoro tak ledzisz moje wpisy, to powiniene zna i ten w wtku "Znane ucieczki z Wehrmachtu".

2. Nie mam problemu z tym, e moje wnuki bd kiedy dochodziy do tego, jak yam. Pewnie par razy si zdziwi, mam nielubn crk i syna z legalnego zwizku, a poza tym do krytyczne pogldy na wiele rzeczy, czego lady zapewne bd jeszcze widoczne po latach. Pamitam swoj ekscytacj, jak odkryam, e w mojej rodzinie w I poowie XX wieku byo mnstwo dzieci z tzw. nieprawego oa. Skd to si brao? Odpowied jest prosta - ludzie z mojej biednej wioski wyjedali za chlebem w bogatsze rejony, dziewczyny z dala od rodzinnej ochrony i kurateli pozwalay sobie na wicej, moe si zakochiway, ale efekt by taki, e potem zim i wczesn wiosn jest wysyp dzieci nielubnych. Nawet najstarszy brat mojej mamy zosta w ten sposb poczty.

3. Nadal uwaam, e historia si nie zmienia, tylko interpretacje. Ale jak mwi mj m: niech kady zostanie przy swoim.

4. Jeli uwaasz, e lepiej bdzie "wieczny odpoczynek racz im da Panie", to chyba wybrae ze hobby. Genealogia to cige drenie i prba poznania ycia przodkw. Bez wcibstwa nic tu si nie zdziaa.

pozdrawiam
Iza

Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8443 jest odpowiedzią na wiadomość #8442] czw, 22 wrzenia 2011 12:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Wojciechowski jest aktualnie niedostępny  Wojciechowski
Wiadomości: 85
Dołączył(a): kwietnia 2006
Miejsce: Gdynia
Member
Do Teerose.
Jestem pod wraeniem Twojej wypowiedzi. Brawo. Trzeba by naprawd KIM aby pisa to w taki sposb jak Ty to zrobia. Jeszcze raz GRATULACJE.
Natomiast "naszym" anonimem, znawc wszelakich tematw i jtrzycielem czyli neuteich-em nie ma si co przejmowa. Po prostu chce zaistnie. Ten typ tak ma.

Pozdrawiam
W.Wojciechowski
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8446 jest odpowiedzią na wiadomość #8419] czw, 22 wrzenia 2011 15:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomeranus jest aktualnie niedostępny  pomeranus
Wiadomości: 20
Dołączył(a): sierpnia 2009
Junior Member
Pani Iza ukazala sedno sprawy.
Prusy Krolewskie to obszar mieszania sie kultur.
W wiekszosci rodzin na pograniczu byly galezie katolickie i ewangelickie. Tego tez sie wstydzic ?
Tak bylo i ja sie tego nie wstydze.
Moja rodzina pochodzi ze srodkowych Niemiec.
W XV wieku jedna galaz osiedlila sie w Inflantach.
Z rodziny wywodzi sie wieli urzednikow, kaplanow i zakonnikow.Pozniej przeszli do Prus Krolewskich i Ksiazecych.
Po zajeciu tych terenow przez Prusy wielu sluzylo w armii pruskiej.
Tych tez sie mam wstydzic ?
Nie jestem z nich dumny.
Byly tez nieslubne dzieci i mezalianse.
Dziadek bral udzial jako 17-letni ochotnik w wojnie polsko-rosyjskiej. We wrzesniu 1939 bral udzial w obronie Oksywia.
Po wojnie musial wyjechac do Niemiec bo wedlug Polskich komunistycznych wladz byl Niemcem.
Tak bylo w przypadku wielu rodzin z tego terenu.
A ja pomimo to czuje sie Polakiem, bo tak zostalem wychowany.
A plynie w moich zylach wiecej niemieckiej krwi.
Max Wolf v. Ldinghausen
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8447 jest odpowiedzią na wiadomość #8419] czw, 22 wrzenia 2011 15:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kaphis jest aktualnie niedostępny  kaphis
Wiadomości: 199
Dołączył(a): listopada 2010
Miejsce: Leverkusen
Senior Member
Witam ,

W internecie wyszukac mozna rozne informacje , spisy , fotografie... Wszystko zalezy od tego co my sami bedziemy odczuwac znajdujac rozne rzeczy. Nie nam rozprawiac na temat wyborow jakich dokonali czlonkowie naszych rodzin. Nie jestesmy nimi i nie mozemy obiektywnie ocenic co nimi kierowalo. Z jednej strony mogla to byc chec przetrwania a z drugiej zwykla chciwosc. Jesli chodzi o sluzbe w obcej armi to prawda jest naprawde trudna dla wszystkich do zrozumienia. Kategori Volkslisty nie wybierali sami zainteresowani. Na G. Slasku zawiadomienie o przyznanej kategori dostawalo sie poczta do domu i wtedy szlo sie to zaakceptowac i mysle ze podobnie bylo na Pomorzu. Przyjecie bylo rownoznaczne z przyjeciem prawa panstwa ktore sprawowalo wladze a jednoczesnie kazdy obywatel tego narodu podlegal obowiazka wojskowym. Od lat mowi sie , ze ktos tam byl przymusowo wziety do Wehrmacht ale pomija sie fakt tego ze takiemu samemu przymusowi podlegali mieszkancy Koloni , Berlina , Monachium... Odwracajac sytuacje podobny los spotkal Niemcow na ziemiach polskich. Jako mieszkancy Polski byli wcielani do Wojska Polskiego i najczesciej wysylani na wschodnie granice Polski gdyz wiadomo bylo ze przy pierwszej okazji dadza noge do Niemcow. Jesli chodzi o powojenna Polske wiedomo ze kto posiadal Legitymacje Partyjna szybciej dostawal przydzial mieszkaniowy , mial lepsze warunki rozwojowe w pracy.Wybacz Adamie ale miedzy wierszami da sie wyczytac ,ze lista ktora zamiescila Iza i jej komentarz ugodzily w Twoje uczucia i stad powstal ten watek. Balansujesz miedzy genealogia a inwigilacja a ja chcialbym zauwazyc ze nikt z nas nie lustruje osob z tej listy ani ich potomkow.Z Twojej strony nie na mjescu bylo wypomnienie Izie dziadka w obcej armi bo to nie od niej zalezalo. Co Twoim zdaniem powinienem zrobic znajdujac niemal jednoczesnie na kilku listach w internecie czlonka rodziny w Wojsku Polskim , w Wehrmacht ,w Amerykanskim , w Stutthof jako wieznia , w Auschwitz jako wieznia ? Czy powinienem rozpoczac dyskusje na ten temat bo jedno drugie wyklucza a jednak jest rzeczywistoscia?

Pozdrawiam


Marek Zając
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8451 jest odpowiedzią na wiadomość #8442] czw, 22 wrzenia 2011 19:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kuzyn jest aktualnie niedostępny  Kuzyn
Wiadomości: 24
Dołączył(a): sierpnia 2011
Junior Member
Dua buka Pani Izo za odpowied Trollowi.
Jest Pani Wielka, [.....].
Uwielbiam Pani
Kuzyn

[Uaktualnione dnia: nie, 25 wrzenia 2011 15:28] przez Moderatora

zgłoś wiadomość moderatorowi

Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8452 jest odpowiedzią na wiadomość #8442] czw, 22 wrzenia 2011 19:40 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
krystynab jest aktualnie niedostępny  krystynab
Wiadomości: 39
Dołączył(a): czerwca 2006
Member
Do Izy,napisaa tak jak prbowaam to zrobi.Dzikuj,wyraam szacunek.Mocno ciskam.Pozdrawiam Krystyna Bojahr
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8460 jest odpowiedzią na wiadomość #8447] pi, 23 wrzenia 2011 11:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
egopol jest aktualnie niedostępny  egopol
Wiadomości: 997
Dołączył(a): marca 2006
Senior Member
Witam.
W archiwum rodzinnym s 4 zdjcia jednej i tej samej osoby.
Wujka Czapiewskiego z Czapiewic.
- w garniturze
- w mundurze polowym wehrmachtu
- w mundurze wyjciowym wehrmachtu
- w mundurze armii Andersa

Nic doda nic uj.
Krzysiek
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8472 jest odpowiedzią na wiadomość #8419] pi, 23 wrzenia 2011 22:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
neuteich jest aktualnie niedostępny  neuteich
Wiadomości: 88
Dołączył(a): lipca 2010
Member
Bardzo,bardzo dzikuj Wszystkim za odpowiedzi...
... cho nie wszyscy "czytaj ze zrozumieniem ". Dlatego pewne wyjanienia...
Do pomeranus - Skd czerpiesz wiedz o losach Pomorzan w II Wojnie wiatowej? To jest straszne co piszesz... np."Ludzie ci podpisywali III grup, aby y i normalnie funkcjonowa..." To taki dajmy na to Kapo w obozie zagady rwnie mgby powiedzie - robiem to bo chciaem przey. I tu jest ten problem, ktry zrozumia zdaje si jedynie kaphis. Jeeli przyjmiemy tylko fakty, ten wstpi do Wehrmachtu, tamten do AK - wszystko jest OK. Jeeli zaczniemy usprawiedliwia - to strach to czyta.
...dodatkowo w swojej wypowiedzi strasznie uoglniasz przez co zakamujesz histori... np. "Osoby, ktre podpisay (list narodowociow)byy wcielone do Wehrmachtu , to nie by ich wybr!!!"--- to moje pytanie jest nastpujce, co w takim razie Ci ludzie podpisali???
... dalej... " Kto nie podpisa ldowa w Stutthofie lub Potulicach" - to kto po Pomorzu chodzi z liter P na ubraniach ?
... dalej..." Autochtoni (w tym Kaszubi,Kociewiacy) zostali uznani za zdolnych do germanizacji..." zawsze mylaem, e wpisanie na list niemieck byo spraw indywidualn ? Czy bym si myli ?
...po za tym "z tej ziem wywodzi si Wybicki i wielu innych Polakw z ktrych jestemy dumni" - jak i wielu generaw armii III Rzeszy i funkcjonariuszy SS.
"Moe warto to przemyle i zakoczy niepotrzebne zaczepki"- tego to ju cakiem nie rozumie.

Do Teerose... Bardzo szczera jest Twoja wypowiedz - dzikuj, cho ucieka od odpowiedzi o dopisek pod list "UB"- czy by potrzebny/suszny ?

[......]

...pomeranus cd. Nikt nie musi wstydzi za Swoich przodkw.Kady musi wstydzi si tylko za siebie.Przykro mnie, e z caego tematu zrozumiae - " bij Naszych z Wehrmachtu"

Do kaphis'a - Twoja odpowiedz jest na pitk z plusem, zrozumiae temat- brawo.Dobrze czytasz rwnie midzy wierszami, cho nie chodzio o sam list, lecz o dopisek pod .Teraz zrozumiesz lepiej dlaczego zapytaem o dziadka Teerose. Tylko to miaem na myli.

Przepraszam ale musz koczy bdzie cd. Pozdrawiam.

[Uaktualnione dnia: sob, 24 wrzenia 2011 07:07] przez Moderatora

zgłoś wiadomość moderatorowi

Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8473 jest odpowiedzią na wiadomość #8472] pi, 23 wrzenia 2011 22:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Janusz jest aktualnie niedostępny  Janusz
Wiadomości: 588
Dołączył(a): lutego 2008
Senior Member
Witam!
W kwesti III grupy
podpisy byy skadane pod przymusem (czy to komu si podoba czy nie) inna alternatywa to ucieczka do lasu ale i tu podam pewien przykad , ktry wyjani wreszcie III grup.
Ot zdarzao si e wdowa po zamordowanym mu podpisaa III grup( co miaa i z dziemi do Stutthofu?)Poza tym wezwa do podpisania tej osawionej III grupy byo wiele i tak na prawd dopiero ostateczne wezwanie do podpisania tej grupy amao Kaszubw( tak o nich mwimy!!!).Po podpisaniu tej III grupy by moe 18 letni jej syn zosta wcielony do Wehrmachtu- pytam si jaki mg mie on wpyw na to e do niego by wcielony i co czy byby gorszym przez to Polakiem.A jego syn np miaby si jego wstydzi????
P.S.To tylko jeden z przykadw( ktre miay miejsce) zagmatwanych losw Kaszubw i rwnie wszystkich Pomorzan jak i Poznaniakw i lzakw( czyli mieszkacw ziem II RP, ktre zostay wcielone do III Rzeszy)
pozdrawiam
Janusz

[Uaktualnione dnia: pi, 23 wrzenia 2011 23:07]

zgłoś wiadomość moderatorowi

Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8474 jest odpowiedzią na wiadomość #8419] sob, 24 wrzenia 2011 08:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomeranus jest aktualnie niedostępny  pomeranus
Wiadomości: 20
Dołączył(a): sierpnia 2009
Junior Member
Panie Neuteich
Osob z literka "P" czyli Polakow na Pomorzu nie bylo, byli oni wysiedleni do Guberni po wcieleniu Pomorza do Reszy.
Tak samo jak Slaska i Wielkopolski.
Ci ktorzy tu jednak byli, to wiezniowie. Tak samo Zydzi i inne narodowosci.
Sprawe III grupy wyjasnil Janusz.
Owszem byli tacy, ktorzy podpisali dobrowolnie. Byly to jednak jednostki.
Przegladajac zachowane materialy to wiekszosc (okolo 90 %) podpisala liste pod przymusem.
Nie podpisal brat mojego dziadeka.
Jego dzieci i zona zginely w Potulicach.
Ani w jednym, ani w drugim przypadku nie byl to dobry wybor.
Kto podpisal byl sila wcielany do Wehrmachtu, nie szedl tam na ochotnika.
To sa fakty o ktorych nasza historia dlugo milczala i dlatego takie a nie inne sa Panskie wypowiedzi.
Max
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8475 jest odpowiedzią na wiadomość #8419] sob, 24 wrzenia 2011 10:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomeranus jest aktualnie niedostępny  pomeranus
Wiadomości: 20
Dołączył(a): sierpnia 2009
Junior Member
Na koniec warto wspomniec o jeszcze jednym fakcie.
Dla rosjan nie byly to tereny polskie, tylko niemieckie.
Wywozka na sybir, gwalty, egzekucje, morderstwa, to okres "wyzwolenia" tych terenow od lutego do maja 1945.
Efekty tego po 9 miesiacach widac w ksiegach metrykalnych.
O tym nie spotkalem jeszcze publikacji.
O pozniejszym traktowaniu jako Polakow II kategorii juz wspomnialem.
Pozniejsza emigracja "tej" ludnosci do Niemiec w latach 60 i 70 nie powinna dziwic.
Wielu forumowiczow o powyzszym wie z opowiadan rodzinych.
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8478 jest odpowiedzią na wiadomość #8472] sob, 24 wrzenia 2011 12:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Teerose jest aktualnie niedostępny  Teerose
Wiadomości: 235
Dołączył(a): kwietnia 2006
Miejsce: Juszki k/Kościerzyny
Senior Member
Drogi Panie Neuteich,
rce opadaj, jak czytam Pana wpis...
Nikomu nie czyta si mio, e jest prawie analfabet i nie potrafi czyta ze zrozumieniem, cho wymaga si tego ju na poziomie sprawdzianu dla szstoklasistw. Czemu suy obraanie przez Pana innych uytkownikw tego forum?
Pomeranus zasadniczo ma racj, ale oczywicie ycie jest takie, e nie wszystkich da si woy do jednej szufladki.
Co do podpisywania Volkslisty Marek (kaphis) jest dla mnie tu ekspertem. Podam tylko przykady z mojej rodziny:
1. dziadek (od strony taty) z Wehrmachtu i jego polubiona w 1942r. ona z pewnoci list podpisali, nie wiem niestety, w jakich okolicznociach. Rozmawiaam w 2009r. z pracownikami IPN, ktrzy stwierdzili, e babcia podpisaa tzw. III grup lub nawet II, by moe dlatego, eby wyj za m za Niemca. Mam w archiwum rodzinnym tzw. Familienstambuch ze sporzdzonym do trzeciego pokolenia drzewem genealogicznym dziadkw (nie wiem - sprawdzano ich aryjsko?).
2. siostra mojej babci Anna (od strony mamy) zostaa wdow w 1937r. w czasie wojny podpisaa Volkslist ze wzgldu na to, e wtedy dostawao si wiksze przydziay ywnoci, a miaa 3 maych dzieci, ktre musiaa sama utrzyma. Mj dziadek (szwagier owej Anny) do koca ycia (a yli oboje dugo), jak chcia zdenerwowa szwagierk wypomina jej ten fakt z yciorysu. Bo dziadek nie podpisa listy, przez co zosta wysany na roboty przymusowe na wschd (byo to po napaci Niemiec na ZSRR).

Dwa sowa o wysiedleniach. Mog tu opisa powiat kocierski cytujc Bolesawa Hajduka:
W powiecie kocierskim eksterminacj bezporedni stosoway wadze niemieckie nie tylko wobec osb uznanych za polskich nacjonalistw i inteligencji, tj. duchownych, nauczycieli, wacicieli ziemskich, adwokatw, lekarzy, kupcw i oficerw, lecz take rolnikw, robotnikw, rzemielnikw, listonoszy i innych mieszkacw zaliczonych do wrogw III Rzeszy.
Widzisz, tak si skada, e mj niemiecki dziadek jako nie pasowa, eby go wywie do Generalnego Gubernatorstwa.

Ks. Leszek Jadewski natomiast pisze tak:
Po wymordowaniu inteligencji kaszubskiej przystpiono do innej formy eksterminacji, jak bya planowa germanizacja ludnoci Pomorza. W propagandowych publikacjcach hitlerowskich uywano niekiedy okrelenia "regermanizacja", wychodzc z zaoenia, e przynajmniej cz ludnoci Pomorza Gdaskiego jest pochodzenia niemieckiego, a tylko ulega z biegiem lat spolszczeniu.

Z opisu grup narodowociowych wynika, e mj dziadek zosta zaliczony prawdopodobnie do II grupy jako osoba narodowoci niemieckiej, ktra nie braa czynnego udziau w niemieckiej walce narodowociowej. Warunkiem zakwalifikowania do tej grupy byo zachowanie niemieckoci w jzyku i obyczajach.

Trzecia grupa skadaa si z trzech kategorii, do trzeciej z nich zaliczono przede wszystkim lzakw i Kaszubw oraz 100 ty. osb pochodzenia polskiego, mieszkajcych na Pomorzu od czasu zaboru pruskiego. Byy to osoby o (wedug Niemcw) niewyjanionej przynalenoci narodowej, skaniajce si ku niemczynie na zasadzie zwizkw krwi i kultury, a posugujce si jzykiem sowiaskim. Osoby zapisane do trzeciej grupy otrzymyway legitymacje koloru zielonego, okrelano je nazw Eingedeutsch, czyli zniemczony.
Wadze niemieckie najpierw uwaay, e bardzo szybko uda im si wpisa na list wiele osb. Jednak te przewidywania si nie sprawdziy. Masowo zaczto ludzi wpisywa od lutego 1942r. po rozporzdzeniu Himmlera, w ktrym uzna on, e "ludno zamieszkujca ziemie wcielone jest ludnoci niemieck i std kady mieszkaniec winien zoy do wadz niemieckich wniosek o przyjcie go wraz z rodzin na niemieck list narodow". Jednoczenie wydano rozkaz o obowizkowej subie wojskowej wpisanych do trzeciej i czwartej grupy niemieckiej listy narodowej.
O wpisie osb, ktre nie ukoczyy 21 lat, decydowali rodzice.
Ludzi, ktrzy nie zgosili wniosku o wpisanie na list, wzywano w niektrych przypadkach na policj i stawiano przed alternatyw podpisania listy albo skierowania do obozu koncentracyjnego.
Czasami "kar" za niewpisanie si na list bya odmowa grzebania Polakw w powiconej czci cmentarza, co dla osb bardzo religijnych byo niesamowita tragedi.
Take niemieccy pracodawcy naciskali na swoich polskich/kaszubskich pracownikw, aby ci podpisali list.

I jak - suba w Wehrmachcie (czyli konsekwencja podpisania listy) dalej jest zdrad polskoci? I czym, czego potomkowie powinni si wstydzi?

Nie uciekam od odpowiedzi na pytanie o dopisek pod list UB. Piszc w ten sposb staraam si zrozumie ewentualne motywy ludzi, ktrzy nie chcieliby upublicznia zwizkw dziadka czy wujka z SB. Z tych samych motyww, dla ktrych wiele osb na Kaszubach nadal uwaa za co wstydliwego, e dziadkw powoano do hitlerowskiej armii. Na szczcie, caa akcja posa Kurskiego przyniosa niezamierzony chyba przez niego efekt uboczny - niesamowit porcj dziaa edukacyjnych, mnie zainspirowa np. do wysania zapytania o sub wojskow dziadka do Deutsche Dienststelle.

pozdrawiam
Iza

p.s. cytaty za ksik "Kocierzyna i powiat koscierski w latach II wojny wiatowej" pod red. Andrzeja Gsiorowskiego

[Uaktualnione dnia: sob, 24 wrzenia 2011 12:18]

zgłoś wiadomość moderatorowi

Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8481 jest odpowiedzią na wiadomość #8478] sob, 24 wrzenia 2011 13:16 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kaphis jest aktualnie niedostępny  kaphis
Wiadomości: 199
Dołączył(a): listopada 2010
Miejsce: Leverkusen
Senior Member
Witam

Izo jezeli slub byl zawarty w czasie wojny byla to okazja dla odpowiednich sluzb by sprawdzic czy przypadkiem w rodzinie nie pojawia sie ktos narodowosci zydowskiej. W ten sposob wylapywano ludnosc nie spelniajaca warunkow "czystosci rasy". Moi dziadkowie brali slub 4 Grudnia 1943 roku w Katowicach. W zalacznikach do aktu slubu pojawiaja sie dokladne wpisy na temat urodzen i slubow ich rodzicow. W dokumentach rodzinnych odnalazlem odpisy urodzen i slubow moich przodkow do 5 pokolenia swoich przodkow czyli 3 pokolenia przodkow moich dziadkow. Przodkowie mojego dziadka wszyscy wywodza sie z Gornego Slaska ze wsi ktore dzis sa dzielnicami Gliwic. Przodkowie mojej babci to juz inna historia. Jej ojciec urodzil sie w Barloznie a jej matka w Wadowicach jako corka Niemca z regionu Badeni Winterbergi i Polki lub Czeszki ( tego jeszcze nie jestem pewny gdyz jeszcze nie znalazlem mozliwosci sprawdzenia tego tropu i nie mam jeszcze zadnej dokumentacji w tym kierunku). Tak czy tak w zalaczniku pojawia sie tez wpis na temat narodowosci moich dziadkow ze strony ojca. Obeje jako narodowosc maja wpisane "deutsch auf wideruf" co sugeruje trzecia grupe DVL. Jednak tuz obok jest rubryka mowiaca o przynaleznosci rasowej gdzie oboje maja wpisane "deutschbltig". DLa niemcow znaczylo to tyle , ze moja rodzina wywodzila sie z ziem dlugo bedacych w ich wladaniu ale przez to ze w 20 leciu miedzywojenym przeprowadzili sie na teren Polski uznano ,ze ten okres bardzo wplynal na ich "spolonizowanie" stad stwierdzenie " narodowosc niemiecka do odwolania ". Oznaczalo to w praktyce okres przejscowy 10 lat. Wedle ustawodawstwa III Rzeszy jezeli nie odebrano takim osoba tego obywatelstwa w okresie 10 lat obywatelstwo to zostawalo na stale jako niemieckie. Niemcy byli tak dokladni , ze odebranie mogl podpisywac tyl Gebels. Moi krewni ze Skorcza nie podpisali i zostali wyslani do Stutthof. Mysle , ze to naprawde nie bylo latwe ale wybor byl zawsze. Podpisac i liczyc sie z powolaniem do niemieckiego wojska lub Rad , lub nie podpisac i narazac swoja rodzine na KL lub inne represje. Nie jestem ani dumny ani nie jest mi wstyd z tego ze duza czesc mojej rodziny przyjela DVL.
Nikt z nas nie moze wiedziec jak potoczylyby sie losy naszych rodzin gdyby wtedy nie podpisali. Martwi mnie jednak fakt ze nadal zyja ludzie ktorzy staraja sie wykorzystywac te karty w celu narobienia innym problemow.


Marek Zając
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8482 jest odpowiedzią na wiadomość #8473] sob, 24 wrzenia 2011 14:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
JurekPlieth jest aktualnie niedostępny  JurekPlieth
Wiadomości: 289
Dołączył(a): stycznia 2011
Miejsce: Gdańsk
Senior Member
Janusz napisa(a) dnia pi, 23 wrzesie 2011 10:56

Witam!
W kwesti III grupy
podpisy byy skadane pod przymusem (czy to komu si podoba czy nie) inna alternatywa to ucieczka do lasu...

Na Twoim miejscu bym nie uoglnia!
W Grudzidzu skd pochodzi moja rodzina tak po mieczu jak i po kdzieli, rodziny obydwu dziadkw podpisay III grup, w konsekwencji czego tak mj ojciec, jak i wuj (brat mamy) znaleli si w Wehrmachcie. Skd skdind uciekli do aliantw, ale to zupenie inna historia. Jednoczenie jednak, w tym samym czasie, rodzina kuzyna dziadka, III grupy nie podpisaa, a ich syn zamiast w Wehrmachcie znalaz si w obozie pracy. Formalnego przymusu raczej wic nie byo. Bynajmniej w Grudzidzu!
IMO czepiacie si wszyscy kolegi neuteich, bo rani on Wasze osobiste wyrzuty sumienia, nawet jeli jestecie dalekimi potomkami krewnych, ktrzy podpisali III grup Twisted Evil


Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8486 jest odpowiedzią na wiadomość #8419] sob, 24 wrzenia 2011 21:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
krystynab jest aktualnie niedostępny  krystynab
Wiadomości: 39
Dołączył(a): czerwca 2006
Member
Dobry wieczr,czytam Wasze wypowiedzi,wycigam wnioski,kieruj si emocjami,odbieram te sowa niezalenie od tego co autor mia na myli.Jak to napisa ks.J.Tischner "syko jest wzgldne.Zaley od miary ceka".
Ten sam tekst ,kady z nas odbiera inaczej i ma do tego prawo,bo kady z nas jest inny ma inne yciowe dowiadczenia i trzeba to uszanowa.
Temat II wojny wiatowej to na Pomorzu, lsku cigle goracy temat.
Sprawy "przyjmowania" tzw grupy narodowociowej,suba w wehrmachcie dotyczy wielu czonkw naszych rodzin.Przyjeli,suzyli to fakt i tylko fakt.A ile z tym wie si tragedii i co za tym wszystkim kryje si wiedz ci co to przechodzili.My nie przeywalimy tego i nie wiemy jakie bymy podejmowali decyzje.Wic nie oskarajmy.Dyskutujmy o problemie a nie atakujmy poszczeglnych osb,wymieniajmy pogldy.
Podano tu wiele konkretnych przykadw i nie zamierzam niczego podwaa ,przyjam to wszystko do wiadomoci.
Urodziam si w Gdasku ale rodzina pochodzi ze wschodu.Weszam w rodowisko Gdaszczan,Kaszubw,Kociewiakw ludzi z Pomorza.
Poznawaam ich przeszo i obecne ycie.Rozmawiaam z nimi o ich wyborach i podziaach na tym tle w Rodzinach.
Uwaam,ze nikt nie powinien si za nich si wstydzi ani ich obraa,oskara,ponia.
Jeeli nie wiemy jak si zachowa kierujmy si sercem.
Serdecznie Wszystkich dyskutantw pozdrawiam Krystyna Bojahr
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8488 jest odpowiedzią na wiadomość #8475] sob, 24 wrzenia 2011 22:43 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
neuteich jest aktualnie niedostępny  neuteich
Wiadomości: 88
Dołączył(a): lipca 2010
Member
Witam Wszystkich. Przepraszam za to, e zmuszony byem natychmiastowo zakoczy moj odpowied.
Dokocz odpowiedzi na poprzednie posty.
Do kaphisa, tak po prawdzie jako jedyny zrozumiae temat...
" Nie nam rozprawia na temat wyborw jakich dokonali czonkowie naszych rodzin. Nie jestemy nimi i nie moemy obiektywnie oceni co nimi kierowao." ... kaphis co sdzisz o tych, ktrzy zakamuj histori pisz, e podpisujc list nie wiedzieli co to oznacza?, e nie byo wyboru? e Pomorzan z literk P na ubraniu nie byo na Pomorzu?
Oczywicie e, " Kategorii Volksisty nie wybierali sami zainteresowani." Skadano wniosek, komisja rozpatrzya i decydowaa... sporo by ...odmw wpisania na list !!!

..." przyjcie byo rwnoznaczne z przyjciem prawa pastwa..." ... czyli poborem do Wehrmachtu !!!

Do Kuzyna i krystynyb nie potrzeba odpowiada?
Do egopol'a - inni maj zdjcia dziadka w mundurze Armii Radzieckiej i Polskiej ?

Januszu i ty to piszesz..." podpisy byy skadane pod przymusem ( czy to si komu podobao czy nie ) ... jeeli tak twierdzisz, podaj przykady przymusu.
... nastpna "pereka" to... "... by moe 18 letni jej syn zosta wcielony do Wermachtu." Januszu a do jakiego wojska trafi Twj syn, jeeli wybuchnie wojna Chiskiego ? Skoro ma obywatelstwo Polskie ?

Do pomeranus'a... " Przegldajc zachowane materiay to wikszo
( okoo 90%) podpisaa liste pod przymusem." Ta wiadomo porazia mnie kompletnie!!! Boe, to na licie bya rubryka, podpis pod przymusem ??? , a moe Ci co to przegldali ,po charakterze podpisu ocenili - ten podpis zosta zoony pod przymusem a ten nie ???... i pono ja nie znam historii ? Kaphis'ie syszysz i nie grzmisz ?
To jest nadinterpretacja i przekamywanie historii.

Do Teerose... kogo obraziem i czym ?
..."Nie uciekam od odpowiedzi na pytanie o dopisek pod list UB. Piszc w ten sposb staram si zrozumie ewentualne motywy ludzi, ktorzy nie chcieliby upublicznia zwizkw dziadka czy wujka z SB."
... No c, teraz piszesz tak, cho dopisek pod " Indeks'em kierownikw w aparacie bezpieczestwa w woj. gdaskim 1945-1990 brzmi:

" Suba w aparacie bezpieczestwa raczej nie stanowi powodu do dumy, wic nie ma co epatowa tym publicznie.

Do JurekPlieth ... "Formalnego przymusu raczej wic nie byo." - oj nie byo, nie byo. Niektrym ciko si z tym pogodzi. Tworz wic wasn histori i wciskaj nam "kit". I najwaniejsze - zbieraj informacje o swoich przodkach yjc ich yciem jak w grach typu "Sims".
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8489 jest odpowiedzią na wiadomość #8419] sob, 24 wrzenia 2011 23:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomeranus jest aktualnie niedostępny  pomeranus
Wiadomości: 20
Dołączył(a): sierpnia 2009
Junior Member
Przegladalem listy w AP Bydgoszcz.
Materialy nie sa zachowane w komplecie.
W latach 1939-1941 wpisy sa pojedyncze.
W 1942 jest ich stopniowo wiecej.
W 1943 i poczatku 1944 w danym dniu (lub dniach) sa podpisy mieszkancow danej wioski.
Dane te mozna skonfrontowac z materialami z KL Potulice, gdzie trafiali mieszkancy tych wiosek.
Podpisal lub ladawal w KL.
Jezeli Pan Neuteich potrafi to sensownie inaczej wytlumaczyc to cofam wszystkie wczesniejsze wypowiedzi.
Stosownej rubryki pod "przymusem" nie bylo.
Moim zdaniem powyzsze wystarczy.
Moge podac sygnatury, sa tez one ogolnie dostepne w AP. Pan po analizie poda na forum statystyke.
Ja analizowalem wybrane miejscowosci z powiatow tucholskiego, chojnickiego i nakielskiego
Podpisujac wiedzieli na co sie decyduja, ja nie chcialbym takich decyzji dotyczacych mojej rodziny podejmowac.
Pomorzanie nie mieli literki "P", tak byli oznaczani Polacy.
Wystarczy "wyraznie przeczytac" wszystkie wczesniejsze odpowiedzi w tym temacie. Obszar ten wcielono do Rzeszy, a Polacy zostali wysiedleni do Guberni. Zostali mieszkancy, ktorzy wedlug wladz nadawali sie do germanizacji lub byli Niemcami.
Max Wolf v. Ldinghausen.
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8494 jest odpowiedzią na wiadomość #8488] nie, 25 wrzenia 2011 12:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kaphis jest aktualnie niedostępny  kaphis
Wiadomości: 199
Dołączył(a): listopada 2010
Miejsce: Leverkusen
Senior Member
Witam ponownie

Adamie z tego co wiem to rzeczywiscie wiele osob nie wiedzialo czym jest Volksliste i czemu ma sluzyc. Najczesciej stawali w obliczu zawiadomienia o zgloszeniu sie do odpowiedniego organu ludzie prosci. Komunikowali sie miedzy soba pytajac czy podpisac czy nie. Wybor oczywiscie byl ale dla osob czujacych sie Polakami oznaczalo to wybranie "mniejszego zla". Jesli chodzi o przymus to byla urzyta jego najgrozniejsza forma. Przymus psychologiczny ktory powodowal ze ludzie sami szli podpisywac.Swiadomosc tego co czeka rodziny w przypadku odmowy potwierdzala sie kazdego dnia kiedy do ludnosci dochodzily informacje o kolejnych wywiezionych do KL. Na temat naszywki z litera " P " nie bede sie wypowiadal gdyz do tej pory o takim przypadku nie slyszalem i nie widzialem na zdjeciach lub filmach.


Marek Zając
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8498 jest odpowiedzią na wiadomość #8489] nie, 25 wrzenia 2011 15:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jad47 jest aktualnie niedostępny  jad47
Wiadomości: 76
Dołączył(a): padziernika 2008
Member
Witajcie pozwolcie ze i ja zabiore glos na temat 3 grupy , o mojej rodziniy ktora mieszkala w Toruniu a bylo tak ojciec mojej mamy inwalida z 1 wojny otrzmujacy z Niemiec rente w czasie 2 wojny byl kilkakrotnie wolany aby przjal 3 grupe ,ale sie nie zlamal i automatycznie nie przyznali mu grupy bez jego zgody i pozostal nielicznym Polakiem w Toruniu, a wiem stad ze moja mam pracowala po wojnie w urzedzie miejskim i miala dostep kto mial grupe ,bylo im ciezko w czasie wojny ale przezyli.Drugi dziadek w czsie wojny przyjal grupe, nie wiem w ktorym roku ale z dziecmi ich bylo tak moj ojciec zolnierz polski i obronca Waszawy i podkomendny kapitana Drzewieckiego skazany w slynnym procesie przezyl wojne w stalagu jego najstarszy brat nie podpisal 3 grupy zostal zabrany na roboty najmlodszy w chwili podpisywania grupy przez moich dziadkow byl niepelnoletni i gdy uzykal pelnoletnosc zoztal wciagniety do wojska niemieckiego ,uciekl na terenie Francji do Angli tam wstapil do wojska Polskiego wiec troche niezgodze sie z przdmowcami ze na terenach bylych Prus automatycznie trzeba bylo przjac grupe pozdrawiam Jadwiga.
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8499 jest odpowiedzią na wiadomość #8419] nie, 25 wrzenia 2011 15:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Janusz jest aktualnie niedostępny  Janusz
Wiadomości: 588
Dołączył(a): lutego 2008
Senior Member
Witam!
Marku i tu trafie w sedno sprawy ,ja te nie mwiem o przymusie administracyjnym ale o przymusie psychicznym( jeli nie podpisz to co wtedy?)

Powtarzam jeszce raz: czy syn tego ktrego ojciec podpisa III grup i zosta wcielony do Wehrmachtu jest gorszym Polakiem?Czy ma si wstydzi swego ojca?

pozdrawiam Janusz
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8500 jest odpowiedzią na wiadomość #8419] nie, 25 wrzenia 2011 16:42 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
krystynab jest aktualnie niedostępny  krystynab
Wiadomości: 39
Dołączył(a): czerwca 2006
Member
Dzie dobry,przeczytaam ostatnio ksik R.Kaczmarek Polacy w Wehrmachcie i J.Bohler Najazd 1939 Niemcy przeciw Polsce,polecam
Krystyna Bojahr
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8514 jest odpowiedzią na wiadomość #8482] pon, 26 wrzenia 2011 08:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Teerose jest aktualnie niedostępny  Teerose
Wiadomości: 235
Dołączył(a): kwietnia 2006
Miejsce: Juszki k/Kościerzyny
Senior Member
[quote title=JurekPlieth napisa(a) dnia sob, 24 wrzesie 2011 02:45]
Janusz napisa(a) dnia pi, 23 wrzesie 2011 10:56


IMO czepiacie si wszyscy kolegi neuteich, bo rani on Wasze osobiste wyrzuty sumienia, nawet jeli jestecie dalekimi potomkami krewnych, ktrzy podpisali III grup Twisted Evil



To zdanie jest pozbawione logiki. Wyrzuty sumienia przewanie s osobiste Very Happy . Pierwszy raz sysz, e mona rani czyje wyrzuty sumienia, uczucia - tak - ale wyrzuty sumienia????
Poza tym to nie ja czepiam si neuteicha, tylko jest dokadnie na odwrt.
I na koniec chc jednoznacznie podkreli - nie mam ADNYCH, absolutnie ADNYCH wyrzutw sumienia w zwizku z dziadkiem w Wehrmachcie, jak mog si martwi czym, co zdarzyo si 30 lat przed moimi narodzinami? To zupenie bez sensu.
pozdrawiam
Iza
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8515 jest odpowiedzią na wiadomość #8488] pon, 26 wrzenia 2011 08:29 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Teerose jest aktualnie niedostępny  Teerose
Wiadomości: 235
Dołączył(a): kwietnia 2006
Miejsce: Juszki k/Kościerzyny
Senior Member
neuteich napisa(a) dnia sob, 24 wrzesie 2011 10:43



Januszu i ty to piszesz..." podpisy byy skadane pod przymusem ( czy to si komu podobao czy nie ) ... jeeli tak twierdzisz, podaj przykady przymusu.

Do JurekPlieth ... "Formalnego przymusu raczej wic nie byo." - oj nie byo, nie byo. Niektrym ciko si z tym pogodzi. Tworz wic wasn histori i wciskaj nam "kit". I najwaniejsze - zbieraj informacje o swoich przodkach yjc ich yciem jak w grach typu "Sims".


Za odpowied w kwestii przymusu wpisu na list niech posuy cytat z ks. Leszka Jadewskiego:
"Nastpstwem rozporzdzenia Himmlera z 10 lutego 1942 roku byo ukazanie si na Pomorzu Gdaskim 22 lutego 1942 roku publicznego rozporzdzenia >Odezwa< (Aufruf) podpisanego przez Alberta Forstera, ktre zapocztkowao przymuszon i przypieszon akcj wpisywania ludnoci kaszubskiej na Deutsche Volksliste. Wpis na DVL od tego momentu by PRZYMUSOWY. Nazwiska osb uchylajcych si byy podawane do wiadomoci gestapo - Tajnej Policji Pastwowej."
(podkrelenie moje)

Nie twierdz, e wpisy na DVL byy w 100% czy w 70% przymusowe, ale taki cytat jak wyej daje podstaw naukow innym do twierdzenia, e wpis na Kaszubach nie by jednak dobrowoln spraw.
Dla nieznajcych ks. Leszka chc doda, e jest on znawc tematyki DVL na Pomorzu Gdaskim, napisa z tej tematyki doktorat.

pozdrawiam
Iza
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8516 jest odpowiedzią na wiadomość #8515] pon, 26 wrzenia 2011 08:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Janusz jest aktualnie niedostępny  Janusz
Wiadomości: 588
Dołączył(a): lutego 2008
Senior Member
Witaj!

Izo, dziki za wyjanienie, dobrze by byo dotrzec do oryginalnego tekstu tej odezwy

pozdrawiam Janusz
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8517 jest odpowiedzią na wiadomość #8516] pon, 26 wrzenia 2011 09:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Teerose jest aktualnie niedostępny  Teerose
Wiadomości: 235
Dołączył(a): kwietnia 2006
Miejsce: Juszki k/Kościerzyny
Senior Member
"Danziger Vorposten" z 24.02.1942r.
Tam jest wydrukowana odezwa Forstera.
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8518 jest odpowiedzią na wiadomość #8514] pon, 26 wrzenia 2011 09:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
JurekPlieth jest aktualnie niedostępny  JurekPlieth
Wiadomości: 289
Dołączył(a): stycznia 2011
Miejsce: Gdańsk
Senior Member
[quote title=Teerose napisa(a) dnia pon, 26 wrzesie 2011 08:06]
JurekPlieth napisa(a) dnia sob, 24 wrzesie 2011 02:45

Janusz napisa(a) dnia pi, 23 wrzesie 2011 10:56


IMO czepiacie si wszyscy kolegi neuteich, bo rani on Wasze osobiste wyrzuty sumienia, nawet jeli jestecie dalekimi potomkami krewnych, ktrzy podpisali III grup Twisted Evil



To zdanie jest pozbawione logiki. Wyrzuty sumienia przewanie s osobiste Very Happy...

Masz absolutn i 100% racj! Tak to jest jak si prdzej napisze zanim zastanowi Embarassed Co oczywicie w najmniejszym stopniu mnie nie rozgrzesza!
Jak atwo si domyle bardziej chodzio mi o "ranienie dobrej pamici o przodkach, anieli wasnego sumienia".
Ufff!
Teerose napisa(a) dnia pon, 26 wrzesie 2011 08:06


I na koniec chc jednoznacznie podkreli - nie mam ADNYCH, absolutnie ADNYCH wyrzutw sumienia w zwizku z dziadkiem w Wehrmachcie, jak mog si martwi czym, co zdarzyo si 30 lat przed moimi narodzinami? To zupenie bez sensu.

Precyzujc wic. Nie ma wielkiego powodu aby rumieni si dlatego, e dziadek by Wehrmachcie. Trudno wszake odpowiada za czyny dziadka, nawet i jeli by w SS! Jednak tak jak nie ma powodu do wstydu i tak i nie ma czym si chlubi! Co doskonale jeden z naszych politykw zrozumia swojego dziadka ukrywajc. Jak i ukrywajc fakt, e w domu, jak by dzieckiem, piewano koldy w jz. niemieckim. Gdyby piewano po francusku, to zapewne by to wrcz podkrelano w kampanii wyborczej Rolling Eyes
Wracajc na moje podwrko. Ja te nie wstydz si tego, e rodziny dziadkw podpisay III grup. Acz, powiem szczerze, wolabym na przykad aby dziadek bohatersko przedar si z Grudzidza do Warszawy i walczy w powstaniu Cool
Czy teraz jest to jasne?


Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8519 jest odpowiedzią na wiadomość #8518] pon, 26 wrzenia 2011 10:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Teerose jest aktualnie niedostępny  Teerose
Wiadomości: 235
Dołączył(a): kwietnia 2006
Miejsce: Juszki k/Kościerzyny
Senior Member
JurekPlieth napisa(a) dnia pon, 26 wrzesie 2011 09:31

[

Jednak tak jak nie ma powodu do wstydu i tak i nie ma czym si chlubi! Co doskonale jeden z naszych politykw zrozumia swojego dziadka ukrywajc. Jak i ukrywajc fakt, e w domu, jak by dzieckiem, piewano koldy w jz. niemieckim. Gdyby piewano po francusku, to zapewne by to wrcz podkrelano w kampanii wyborczej Rolling Eyes




O Boe, widzisz i nie grzmisz... Nie wiedziaam, e nie wspominanie o jzyku niemieckim jest ukrywaniem czego wstydliwego. Mj dziadek, kiedy si denerwowa, przeklina tylko po niemiecku, do babci cae ycie mwi Agnes, a nie Agnieszka. Podstawowe zwroty niemieckie przyswoiam sobie w domu dziadkw nie bdc tego wiadoma, potem w szkole okazao si, e wiele sw znam wraz z caymi wyraeniami. Stille Nacht co prawda nie piewalimy, ale pewnie tylko dlatego, e nie bylimy muzykaln rodzin i w ogle nie piewalimy kold.
No prosz Ci... nie wyjedajmy tu z polityk, bo krew mnie janista zaleje (e tak zacytuj politycznie Smile))

Iza
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8520 jest odpowiedzią na wiadomość #8519] pon, 26 wrzenia 2011 10:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
JurekPlieth jest aktualnie niedostępny  JurekPlieth
Wiadomości: 289
Dołączył(a): stycznia 2011
Miejsce: Gdańsk
Senior Member
Teerose napisa(a) dnia pon, 26 wrzesie 2011 10:19



No prosz Ci... nie wyjedajmy tu z polityk, bo krew mnie janista zaleje (e tak zacytuj politycznie Smile))


Nie wyjedam, jak napisaa, z polityk dla polityki jako takiej, ale dla potwierdzenia, e nie koniecznie posiadanie dziadka w Wehrmachcie i piewanie kold po niemiecku jest tytuem do zdobycia gosw wyborcw. Za posiadanie "adnego", czysto polskiego nazwiska, oraz przodkw z chlubna przeszoci, a jeszcze lepiej ze szlacheckim rodowodem, jest nim jak najbardziej. Co inny polityk wykorzystywa, ale to oczywicie zupeny przypadek...


Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8521 jest odpowiedzią na wiadomość #8518] pon, 26 wrzenia 2011 10:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Teerose jest aktualnie niedostępny  Teerose
Wiadomości: 235
Dołączył(a): kwietnia 2006
Miejsce: Juszki k/Kościerzyny
Senior Member
Jeszcze jedno mi si przypomniao. Nie masz racji zdaje si, e Tusk ukrywa piewanie po niemiecku.
W 2003 roku (ojej czyby przed kampani prezydenck w 2005r.?) wydano ksik Olgi Dbickiej "Fotografie z tem. Gdaszczanie po roku 1945". Tam w rozdziale powiconym rodzinie Donalda Tuska wyranie napisano, e babcia Tuska mwia po niemiecku na co dzie.
Nie szukajmy sensacji tam, gdzie jej nie ma.
pozdrawiam
Iza
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8522 jest odpowiedzią na wiadomość #8419] pon, 26 wrzenia 2011 13:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
krystynab jest aktualnie niedostępny  krystynab
Wiadomości: 39
Dołączył(a): czerwca 2006
Member
Dzie dobry--podpisali,podpisali,suyli-FAKT-jest zapisane w papierach.Mamy co czyta,wytyka a moe i analizowa i bada.
Wycigamy daleko idce wnioski nawet jeeli nie mamy racji, potpiamy,kazemy si wstydzi.
Wehrmachtu i volkslisty ju za mao to moze SS.Rozdajemy razy na prawo i lewo.
A przecie Polacy wsppracowali z okupantem niemieckim i radzieckim -z rnych powodw -donosili i nie byli w kartotece.
No i na tych nic nie mamy i tych nie rozliczymy.A nie bya to ilo marginalna jak podaj historycy.
A moze porozmawiamy o tych ktrzy chcieli przey wojn.
A mieszkali i na lsku,Pomorzu,Wielkopolsce, GG i na wschodzie.Moze im te co znajdziemy.
Pomorze i lsk ten obszar zosta wcielony do Rzeszy.Nie wiemy jak wygladaa szczegowo okupacja na innych terenach GG oprcz sytuacji w Warszawie i jej okolicy.
W Dzienniku Batyckim w Rejsach 15.10.2010 r jest ciekawy wywiad przeprowadzony przez Jarosawa Zalesiskiego z prof Ryszardem Kaczmarkiem,warto przeczyta.
A pan D.Tusk nigdy si swojej rodziny nie wypiera i moze ta rodzina i jej podobne zrobiy wicej dobrego dla Polski ni nie jedna z herbamii mwica poprawnie po polsku.Pozdrawiam Krystyna
Bojahr
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8523 jest odpowiedzią na wiadomość #8522] pon, 26 wrzenia 2011 14:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Teerose jest aktualnie niedostępny  Teerose
Wiadomości: 235
Dołączył(a): kwietnia 2006
Miejsce: Juszki k/Kościerzyny
Senior Member
Dla jasnoci chciaabym przytoczy kilka faktw dotyczcych wpisw na DVL (Deutsche Volksliste). Cytuj ks. Leszka Jadewskiego, skrty ode mnie:

…4 marca 1941 roku ukazao si rozporzdzenie o niemieckiej licie narodowej i niemieckiej przynalenoci pastwowej na wcielonych ziemiach wschodnich. W myl artykuu 1., niemiecka ludno zamieszkujca wschodnie obszary wczone do Rzeszy miaa by objta niemieck list narodow i podzielona na cztery grupy.

Do I grupy zaliczono by osoby narodowoci niemieckiej, ktre w okresie midzywojennym udzielay si aktywnie po stronie niemieckiej, a wic aktywnie dziaay w niemieckich organizacjach mniejszociowych, posugiway si na co dzie jzykiem niemieckim, posyay swoje dzieci do niemieckich szk czy te obracay si tylko w niemieckich krgach towarzyskich.

Do II grupy miay by zaliczone osoby narodowoci niemieckiej, ktre nie bray czynnego udziau w niemieckiej walce narodowociowej. Warunkiem zakwalifikowania do tej grupy byo zachowanie niemieckoci w jzyku i obyczajach. Czonkowie I i II grupy niemieckiej listy narodowej otrzymywali dowody osobiste koloru biaego, a take posiadali takie same prawa i obowizki.

Do III grupy niemieckiej listy narodowej zaliczono trzy kategorie osb.
Pierwsza to osoby pochodzenia niemieckiego, ktre z biegiem lat ulegy polonizacji, ale rokujce nadzieje, e w dalszej perspektywie stan si znowu Niemcami.
Do drugiej kategorii zaliczono osoby innego pochodzenia ni niemieckie, ktre yy w zwizkach maeskich z Niemcami – w takim zwizku przewag co do podejmowania decyzji musiaa mie strona niemiecka.
Do trzeciej kategorii planowano wczy osoby o niewyjanionej przynalenoci narodowej, skaniajce si ku niemczynie na zasadzie zwizkw krwi i kultury, a posugujce si jzykiem sowiaskim. Do tej grupy zaliczono przede wszystkim lzakw i Kaszubw oraz 100 ty. osb pochodzenia polskiego, mieszkajcych na Pomorzu od czasu zaboru pruskiego. Osoby zapisane do trzeciej grupy otrzymyway legitymacje koloru zielonego. Okrelano je czsto mianem Eingedeutsch – zniemczony.

Do IV i ostatniej grupy miano wczy osoby pochodzenia niemieckiego cakowicie spolonizowane i manifestujce swoj przynaleno do narodu polskiego. Czonkowie grupy czwartej otrzymywali dowody tosamoci koloru czerwonego.

Ci, ktrzy nie zostali wpisani na list narodow, otrzymywali najniszy stopie niemieckiej przynalenoci pastwowej, tzw. Schutzangehrige des Deutschen Reiches – podopieczni pastwa niemieckiego o niesprecyzowanym statusie prawnym.

To tak dla usystematyzowania wiadomoci podaj Smile

Iza

[Uaktualnione dnia: pon, 26 wrzenia 2011 15:06] przez Moderatora

zgłoś wiadomość moderatorowi

Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8526 jest odpowiedzią na wiadomość #8523] pon, 26 wrzenia 2011 15:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kaphis jest aktualnie niedostępny  kaphis
Wiadomości: 199
Dołączył(a): listopada 2010
Miejsce: Leverkusen
Senior Member
Witam

Pozwol sobie zacytowac ze strony :

http://www.wehrmacht-polacy.pl/obywatele.html

"21 maja 1935 r. ukazaa si ustawa precyzujca midzy innymi, kto moe i musi podj sub wojskow: jedynie Niemiec, przy czym zastrzeono, e Niemcem jest kady obywatel niemiecki. "Definicj" Niemca uzupeniono w oficjalnym komentarzu do ustawy, gdzie napisano: "Poniewa narodowosocjalistyczna III Rzesza zbudowana jest na zasadzie, e nard niemiecki nie jest sum ludnoci zamieszkujcej okrelone terytorium, lecz spoecznoci zwizan wzami krwi niemieckiej, zasada ta musi znale take zastosowanie w Wehrmachcie. Dlatego sub wojskow, honorow sub dla narodu niemieckiego, peni moe tylko ten, w ktrego yach pynie krew niemiecka. Wprawdzie ustawa o subie wojskowej ustala, e zobowizany do suby wojskowej jest kady Niemiec i e Niemcem jest ten, kto posiada niemieck przynaleno pastwow, nie dopuszcza si jednak do suby wojskowej osb krwi obcej, chociaby t przynaleno posiaday. Dziki takiemu uregulowaniu sprawy, powstay niezbdne warunki do stworzenia prawdziwie narodowej armii. Sub z broni w rku dla narodu i ojczyzny w zasadzie peni tylko Niemiec"

Tre caej tej ustawy mona znale w internecie :

http://www.verfassungen.de/de/de33-45/wehr35.htm

[Uaktualnione dnia: pon, 26 wrzenia 2011 18:00] przez Moderatora

zgłoś wiadomość moderatorowi

Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8527 jest odpowiedzią na wiadomość #8419] pon, 26 wrzenia 2011 18:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
krystynab jest aktualnie niedostępny  krystynab
Wiadomości: 39
Dołączył(a): czerwca 2006
Member
W artykule o ktrym wspominaam (Dziennik Batycki w Rejsy z dnia 15.10.2010 r) :
na pytanie :
eby dosta si na niemieck grup narodowociow trzeba byo wypeni i zoy ankiet.Nie robiono tego dobrowolnie.
Odpowied :
To chyba klucz do zrozumienia problemu, nie zawsze rozumianego poza tymi terenami.
Na dwch obszarach (Pomorze i Grny lsk) stosowano, nie przymus wpisu na list narodowociow,tylko przymus wypenienia ankiety.
Po jej wypenieniu ju bez wiedzy i udziau zainteresowanego urzdnik nadawa mu okrelon grup volkslisty, a z tym wizao
si przyznanie niemieckiego obywatelstwa. Niewypenienie ankiety oznaczao moliwo kar, od aresztu ochronnego po obz koncentracyjny.
Nastpne pytanie :
W ktrym po jednej stronie jest niemiecki okupant,a po drugiej bohatersko opierajce mu si polskie spoeczestwo.
Odpowied :
Kcio si to z jeszcze czym ,czsto powtarzan tez, e w Polsce nie byo problemu kolaboracjonizmu.
A za kadym razem,kiedy zaczynano mwi na temat Polakw w Wehrmachcie,gdzie tam w tle pojawiao si sowo dla Polakw
nie dla przyjcia, ktre te pojawio si w naszej rozmowie, czyli kolaboracja. Zlepio si to jakoby ze sob.
W mojej ksice staram si pokaza, e suba w Wehrmachcie nie bya przejawem kolaboracjonizmu.
Kolaboracjonizm pojawia si na obrzeach tej grupy.

Jest to rozmowa przeprowadzona w 2010 r przez Jarosawa Zalesiskiego z prof Ryszardem Kaczmarkiem
Krystyna Bojahr

[Uaktualnione dnia: wto, 27 wrzenia 2011 11:39] przez Moderatora

zgłoś wiadomość moderatorowi

Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8528 jest odpowiedzią na wiadomość #8526] pon, 26 wrzenia 2011 18:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
egopol jest aktualnie niedostępny  egopol
Wiadomości: 997
Dołączył(a): marca 2006
Senior Member
Witam!
Ten fragment artykuu duo wyjania.
Poza oficjalnymi rozporzdzeniami byy rwnie tajne dyrektywy zniemczania mieszkacw Prus.

"Forster wystpi po raz pierwszy z programem zniemczenia duej liczby Polakw ju w 1939. Energiczne dziaania w tym celu podjto jednak dopiero po wejciu w ycie przepisw o Niemieckiej Licie Narodowociowej (niem.: Deutsche Volksliste – DVL), tj. po 4 marca 1941. Do realizacji tych zada powoano Centralne Urzdy Niemieckiej Listy Narodowociowej[30].

W dniu 22 lutego 1942 roku ukazao si obwieszczenie (Aufruf), podpisane przez Forstera, traktujce o wpisywaniu si na DVL. Wydano wytyczne upowaniajce do wywierania presji i stosowania przemocy fizycznej. W przypadku odmowy podpisania volkslisty opornym grozio wysiedlenie do Generalnego Gubernatorstwa, a nawet obz koncentracyjny[5]. Polakom zmniejszono ponadto racje ywnociowe. Znacznemu pogorszeniu ulega sytuacja zdrowotna i mieszkaniowa.

Akcja wpisywania na list narodowociow zakoczya si w poowie wrzenia 1944. Dane dla caego Pomorza Gdaskiego wskazuj, i na volkslicie znalazo si 950 tysicy osb, tj. okoo 54,5% ogu ludnoci. Wyniki wpisw naley przypisa oglnej atmosferze zastraszenia[30]. To rwnie efekt polityki Forstera, ktry szybk germanizacj Pomorza pragn zaskarbi sobie wzgldy Hitlera i w zwizku z tym mocno poluzowa kryteria pozwalajce Polakom wpisywa si na volkslist[11]. Byo to zupenym przeciwiestwem polityki prowadzonej przez gauleitera Arthura Greisera w ssiedniej Wielkopolsce, ktry uwaa Polakw za "niepenowartociowych rasowo" i nie zasugujcych na zniemczenie. Z tego te powodu Greiser wielokrotnie sa donosy do Fhrera na swego partyjnego koleg Forstera. "Elastyczne" podejcie Forstera do nazistowskich praw rasowych byo rwnie przyczyn staych konfliktw gauleitera z Reichsfhrerem-SS, Himmlerem[11].

Problem ludnoci kaszubskiej rwnie sta si przedmiotem sporu pomidzy Himmlerem a Forsterem: Himmler wychodzi z zaoenia, e Kaszubw naley pozostawi na miejscu, wyeliminowa ze spoecznoci polskiej i zniemczy. Forster natomiast by przeciwny popieraniu, nawet przejciowo, "narodowoci kaszubskiej". Uwaa j za "nisko wartociow" i niegodn uprzywilejowania[30].


Ten artyku nie pozostawia ju adnych wtpliwoci:


krgu Rzeszy Gdask-Prusy Zachodnie ju w 1940 przeprowadzono pobr Polakw – byych obywateli Wolnego Miasta Gdaska do Wehrmachtu. W pierwszym rzdzie brano do armii niemieckiej tych, ktrzy przed wybuchem wojny nie odgrywali aktywnej roli w polskim yciu spoeczno-politycznym w Wolnym Miecie. Po ogoszeniu rozporzdzenia o Niemieckiej Licie Narodowociowej pobr Polakw z Pomorza nabra charakteru masowego[5].

Polacy wcieleni do Wehrmachtu (czonkowie III grupy Niemieckiej Listy Narodowociowej) podlegali wielu obostrzeniom, wynikajcym z nieufnoci wadz co do ich lojalnoci wobec III Rzeszy. Z wcielonych do Wehrmachtu nie wolno byo tworzy odrbnych pododdziaw, rozdzielajc ich w miar moliwoci pojedynczo lub po kilku w plutonie (2–3 osoby). Oprcz tego, zgodnie z zarzdzeniem z 25 listopada 1942, za prby amania dyscypliny, usiowania dezercji lub sabotau przynalenych do III grupy karano mierci. Powoanych do suby wojskowej kierowano od roku 1943 do rnych formacji sucych na terenie Rzeszy i pastw okupowanych. Powodem, dla ktrego rozrzucano ich po caej Europie, bya obawa administracji przed moliwoci popenienia przez wcielonych dezercji. W tym przypadku represjom podlegali rwnie blisi i dalsi czonkowie rodzin dezerterw. Moliwo awansu dla osb z poboru ograniczono do stopnia starszego strzelca[5]. Przedwojenni obywatele polscy nie trafiali te do jednostek elitarnych, takich jak Waffen-SS.

Krzysiek
Odp: Elita nie elita ? cd... [wiadomość #8529 jest odpowiedzią na wiadomość #8527] pon, 26 wrzenia 2011 18:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
kaphis jest aktualnie niedostępny  kaphis
Wiadomości: 199
Dołączył(a): listopada 2010
Miejsce: Leverkusen
Senior Member
Zgadza sie Krystyno . Volkslista w rzeczy samej byla ankieta na podstawie ktorej przydzielano kategorie.

Marek Zając
Poprzedni wątek: Zdrowych Wesolych Swiat
Następny wątek: Armia Krajowa , Gryf Pomorski ....
Idź do forum:
  


Aktualna data: czw maj 16 13:35:51 CEST 2024

Łączny czas generowania strony wyniósł $1 sekund