Forum PTG
Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne

Strona główna » Ogólne » Dzieje Pomorza » Historia parafii p.w. św. Mikołaja w Niedamowie
Historia parafii p.w. św. Mikołaja w Niedamowie [wiadomość #10275] pon, 23 lipca 2012 14:29 Przejdź do następnej wiadomości
Teerose jest aktualnie niedostępny  Teerose
Wiadomości: 235
Dołączył(a): kwietnia 2006
Miejsce: Juszki k/Kościerzyny
Senior Member
Witam,
w ostatni sobot (21.07.2012) odbya si promocja ksiki "Historia parafii p.w. w. Mikoaja w Niedamowie" autorstwa ks. Leszka Jadewskiego. Autor ma ju w swoim dorobku inne historyczne publikacje z regionu, m.in. opisa histori rodzinnej wsi Korne, histori parafii p.w. witej Trjcy w Kocierzynie, krzye i kapliczki pooone na terenie gminy wiejskiej Kocierzyna.

Kupiam ksik z ciekawoci, poniewa w Niedamowie urodzi si mj pradziadek Jzef Piekarski. Jednak troch mnie rozczarowaa, co stwierdzam z wielk przykroci. To kolejna ksika ks. Jadewskiego, w ktrej brak np. indeksu osobowego, co niezwykle byoby przydatne dla nas genealogw. Pomijam zdarzajce si tu i wdzie bdy (np. ortograficzne, interpunkcyjne), bo zdarzy si mog wszdzie, jednak chyba zabrako tu korekty tekstu, lub bya ona niewystarczajca. Jednak najbardziej zabrako mi w tej ksice po prostu parafian, mona przecie byo skorzysta nie tylko z Archiwum Diecezjalnego w Pelplinie (gdzie akurat akta metrykalne parafii niedamowskiej s ubogie, jeli mnie pami nie myli to jest tylko ksiga zgonw z lat 1823-1874), ale sign do tych, ktre znajduj si w APG, ktre sama nie tak dawno indeksowaam.

Nie zrozumcie mnie jednak le - nie chciaabym, eby odnie wraenie, e ksika nie jest warta kupienia. Oczywicie, e jest warta, mao kto pochyla si nad takimi maymi miejscowociami. Autor obficie cytuje wizytacje biskupie, gdzie na szczcie o Niedamowie sporo informacji si zachowao. Bardzo dobry jest te rozdzia opisujcy zabytkowe wyposaenie kocioa parafialnego.

Zapraszam do lektury, a potem do wypowiedzenia si w tym wtku o Waszym zdaniu na temat ksiki. Nie wiem, czy ksika bdzie gdzie w szerokiej sprzeday. Ja w kadym razie kupiam j bezporednio u ks. Wiczlinga w Niedamowie (30 z).

pozdrawiam
Iza Wysiecka
Odp: Historia parafii p.w. św. Mikołaja w Niedamowie [wiadomość #19343 jest odpowiedzią na wiadomość #10275] pi, 30 grudnia 2022 22:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
AleksandraP jest aktualnie niedostępny  AleksandraP
Wiadomości: 17
Dołączył(a): kwietnia 2022
Junior Member
Dzie dobry,
Jakie lata obejmuje ta publikacja? Dopiero zaczynam przygod z genealogi, ale ju wiem e w Niedamowie urodzi si mj prapradziadek. Bardzo bym chciaa co wicej si dowiedzie o tej wsi.

Pozdrawiam Ola
Odp: Historia parafii p.w. św. Mikołaja w Niedamowie [wiadomość #19351 jest odpowiedzią na wiadomość #19343] czw, 05 stycznia 2023 11:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Teerose jest aktualnie niedostępny  Teerose
Wiadomości: 235
Dołączył(a): kwietnia 2006
Miejsce: Juszki k/Kościerzyny
Senior Member
Ksika obejmuje praktycznie cae dzieje parafii Niedamowo od jej powstania po czasy wspczesne.
Zapewne mogaby by obszerniejsza, mimo to cieszmy si i tak objtoci Smile
pozdrawiam
Iza Wysiecka
Odp: Historia parafii p.w. św. Mikołaja w Niedamowie [wiadomość #19361 jest odpowiedzią na wiadomość #19351] czw, 12 stycznia 2023 21:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
zusmann jest aktualnie niedostępny  zusmann
Wiadomości: 17
Dołączył(a): sierpnia 2015
Junior Member
Jakimi "maymi miejscowociami"? Smile Moi 2pradziadkowie (ze Starej Kiszewy i z Sobcza) brali tam lub. A ja jed z odzi do Jeziornego Zaktka na wywczasy.

Pani Izo, a propos spisu parafian - czy wiadomo co o tym, kiedy zakoczy si "konserwacja" (jeli w ogle do niej doszo, bo moe nie ma rodkw) zniszczonej Ksigi parafialnej ze Starej Kiszewy osb nalecych do Bractwa Szkaplerza (1783-1926)? Pytaem rok temu Dyrektora mailowo ale nie odpisa, a si nie przypominaem Smile Konserwacja miaa si zacz w lipcu 2020 (pod tym pretekstem nie dostaem ksigi wwczas do wgldu)

AJ.
Odp: Historia parafii p.w. św. Mikołaja w Niedamowie [wiadomość #19363 jest odpowiedzią na wiadomość #19361] pi, 13 stycznia 2023 09:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Teerose jest aktualnie niedostępny  Teerose
Wiadomości: 235
Dołączył(a): kwietnia 2006
Miejsce: Juszki k/Kościerzyny
Senior Member
Ksiga bya poddawana na razie jedynie odgrzybianiu. Na profesjonaln konserwacj niestety nadal czeka. Jej stan wyklucza udostpnianie.
pozdrawiam
Iza
Odp: Historia parafii p.w. św. Mikołaja w Niedamowie [wiadomość #19364 jest odpowiedzią na wiadomość #19351] pi, 13 stycznia 2023 11:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
AleksandraP jest aktualnie niedostępny  AleksandraP
Wiadomości: 17
Dołączył(a): kwietnia 2022
Junior Member
Prosz o ucilenie dat, czyli od ktrego roku? Mj prapradziadek urodzi si w Niedamowie w 1824 rok.
Odp: Historia parafii p.w. św. Mikołaja w Niedamowie [wiadomość #19373 jest odpowiedzią na wiadomość #19364] ro, 18 stycznia 2023 17:58 Przejdź do poprzedniej wiadomości
Teerose jest aktualnie niedostępny  Teerose
Wiadomości: 235
Dołączył(a): kwietnia 2006
Miejsce: Juszki k/Kościerzyny
Senior Member
Ale o co Pani pyta? Jakie ucilenie dat?
Poprzedni wątek: Osada Beka
Następny wątek: armia pruska Stargard
Idź do forum:
  


Aktualna data: czw maj 02 21:25:30 CEST 2024

Łączny czas generowania strony wyniósł $1 sekund